DE VESTIGING VAN DE EERSTE MEDISCHE SPECIALISTEN IN MIDDELBURG (IV) De overige specialisten. Dr. J. Z. S. Pel De huidarts Patiënten met een huid- of geslachts ziekte die, in de vorige eeuw, in een zie kenhuis moesten worden opgenomen kwamen terecht op de heelkundige af deling waar ze door heelmeesters en la ter door chirurgen behandeld werden. Deze gang van zaken gold ook binnen het Middelburgse Gasthuis. Dankzij het temperamentvolle karakter van Bolle - van 1879 tot 1909 hoofd van de heelkundige afdeling - die zijn jaarverslagen vaak van commentaar voorzag, hebben we enige inzicht in de toenmalige sociaalmedische verhou dingen. De kans op het krijgen van een ge slachtsziekte moet in het Middelburg van Bolle's dagen volop voorhanden zijn geweest. Tot het eind van de vorige eeuw bezat onze stad nog officiële bor delen van waaruit regelmatig prosti- tuées met een geslachtsziekte op de heelkundige afdeling van het Gasthuis werden opgenomen. Als, in 1 898, maar één prostituée wordt opgenomen, ontlokt dit uitzonderlijke lage getal Bolle het volgende commen taar: "ware dit beeld een juiste afspie geling van het peil der zedelijkheid on zer goede stad wij zouden ons verheu gen in deze ideale toestand". Na de sluiting van de stadsbordelen, omstreeks 1898, zijn het, alweer vol gens Bolle, de Middelburgse café's met damesbediening waar burger en bui tenman een venerische infectie kunnen oplopen. Behalve naar deze café's steekt Bolle zijn beschuldigende vinger ook uit naar, wij citeren: "de onschuldi ge boerenmeisjes die, aangelokt door een beter loon en een luier! I leven, naar de stad trekken waar ze een groot ge vaar vormen voor de Middelburgse jeugd. Bolle, die kennelijk meer be zorgd was over het heil van Middel burgs burgerzonen dan over het heil van Walcherens plattelandsdochters, voegt hieraan toe: "dat het Burgelijk Armbestuur - dat anders nooit erg libe raal is in het opdragen van patiënten aan het Gasthuis - er gelukkig een open oog voor heeft deze lichtekooien van de straat te houden. Ter illustratie een enkel opname cijfer. In 1 884 hadden 8 van de in totaal 43! I patiënten, die in dat jaar op de heelkun dige afdeling werden opgenomen, een huid- of geslachtsziekte (18%). Een huidziekte die, rond de eeuwwisse ling, relatief vaak tot ziekenhuisopname leidde was favus. Deze schimmelinfec tie, die vooral de diepere lagen van de behaarde hoofdhuid aantastte en die overwegend voorkwam bij kinderen uit de onderste sociale bevolkingslaag, vormde, door zijn grote besmettelijk heid en zijn zeer slechte genezingsten dens, destijds een belangrijk volksge zondheidsprobleem. Al in 1 894 hadden de Middelburgse ge neesheren zich, bij monde van desecre- taris van de afdeling Zeeland, schrifte lijk tot het bestuur der Godshuizen ge richt met de vraag of het mogelijk zou zijn in het Gasthuis een polikliniek voor favuspatiënten te openen. Het bestuur gaat accoord maar per behandeling moet er per kind een kwartje polikli- niekkosten betaald worden. Omdat noch het ziekenfonds noch het Burger lijk Armbestuur polikliniekkosten ver goedden en omdat voor een werkmans gezin, dat van een weekloon van f 10,- rond moest zien te komen, een uitgave van f 1,50 per week, vooreen behande ling die maanden tot jaren kon duren, een volstrekte onmogelijkheid was, maakte deze eis van het Gasthuisbe- stuur de uitvoering van dit plan illusoir. Gezien de brief die de secretaris van het afdelingsbestuur als antwoord op dit voorstel terugschrijft moet dit, van wei nig sociaal gevoel getuigende, aanbod van het bestuur der Godshuizen de Middelburgse artsen kennelijk in het verkeerde keelgat zijn geschoten. Deze brief luidt: "onder hartelijke dankbetui ging voor de betoonde vrijgevigheid heb ik de eer U te berichten dat wij he laas van Uw welwillend aanbod inzake de behandeling der favuslijders geen gebruik kunnen maken wegens de enorme kosten daaraan verbonden". Nog twintig jaar moeten de kinderen uit de armlastige gezinnen met hun uiterst onsmakelijk er uitziende, pijnlijke, ont stoken hoofden rondlopen voordat er een bestrijdingsplan komt. Pas in 1 914 sluit het bestuur der Gods huizen met het Gemeentebestuur een aparte overeenkomst. Voor een bedrag van f 275,- per jaar, te betalen door het Gemeentebestuur, stelt het Gasthuis- bestuur een lokaliteit en een verpleeg ster beschikbaar waar een onbepaald aantal favuskinderen een poliklinische Albert Snethlage, huidarts, staande zesde van links; Constant Orbaan, stralenarts, zittend tweede van links; Arie Jan Hoorweg, tuberculosearts, staande eerste van links; Wolrad Ulrich Schuurman zenuwarts, staande vierde van links; Jan Willem Anne Franciscus van Maren Bentz van den Berg, kinderarts, staande tweede van links.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 24