de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg (IV) 64 gen, de tijd voor dergelijke instellingen was onherroepelijk voorbij, heeft Snethlage zijn teleurstelling in de nieu we generatie artsen niet altijd kunnen verbergen. Snethlage die een uiterst aimabel colle ga was heeft in zijn 44 Middelburgse jaren met niemand van zijn collega's ooit problemen gehad. Hij was, on danks zijn handicap, een trouw bezoe ker van de afdelingsvergaderingen, welke vergaderingen hij vaak met zijn typische humor wist te kruiden. Pas op 76-jarige leeftijd heeft Snethla ge zijn praktijk aan zijn opvolger T. F. Visser over gedaan. In 1 959 verlaat hij Middelburg en gaat naar Huizen waar hij, een jaar later, op 9 februari 1960 overlijdt. De stralenarts Hoewel geen ontdekking op het terrein der geneeskunde zo snel algemeen is aanvaard en zo snel algemene toepas sing heeft gevonden als de ontdekking van de röntgenstralen blijft het toch iets zeer bijzonders dat het kleine Middel burg al in 1 898 overeen eigen röntgen- apparaat kon beschikken. Nauwelijks 2'/2 jaar eerder had Röntgen, op 23 ja nuari 1896, in Würzburg, zijn wereld beroemd geworden reden uitgesproken waarin hij de ontdekking van de, later naar hem genoemde, stralen wereld kundig had gemaakt. Een aantal Middelburgse artsen moet kennelijk zo enthousiast zijn geworden over deze ontdekking en zo overtuigd geraakt van haar onmisbaarheid dat ze, voor eigen rekening, een röntgentoestel hadden besteld. In oktober 1898 vra gen de artsen-eigenaars aan het be stuur der Godshuizen toestemming om hun nieuwe aanwinst in het Gasthuis te mogen plaatsen. Het bestuur gaat ac- coord op de bindende voorwaarde dat uit deze plaatsing géén kosten, hoe ook genaamd, voor het Gasthuisbestuur zullen voortvloeien. Wel toont het be stuur zich bereid om in: „de enkele ge vallen waarin zal blijken dat een rönt genfoto onmisbaar is" de kosten te ver goeden. Het bedrag dat het Gasthuis- bestuur bereid is in dergelijke gevallen te betalen wordt vastgesteld op f 5,- per foto. Omdat het Gasthuis in 1898 nog niet over electriciteit beschikt wordt het apparaat, via een kabel ver bonden met de privé electriciteitscen- trale van de voormalige houthandel Al berts, destijds gelegen op de plaats waar nu het politiebureau staat. De kos ten van deze kabel met de aanlegkos- ten waren uiteraard ook voor rekening van de doktoren. Begrijpelijkerwijs wa ren destijds, zowel het toestel als ook de bediening nog uiterst primitief. Wilde het Gasthuis een foto maken dan moest eerst de houthandel Alberts worden ge waarschuwd. De stroomstoot die nodig was voor het maken van een foto was namelijk zo sterk dat er brokken zouden ontstaan indien er niet eerst in de cen trale bepaalde voorzorgsmaatregelen getroffen werden. Het kostbare apparaat stond de eerste jaren op een weinig geëigende plaats namelijk in de, al jaren leegstaande, vervallen en door ratten bewoonde, oorspronkelijke epilepsievleugel. In 1902 verhuist het röntgentoestel naar een, apart afgeschoten, hoekje van de Gasthuisapotheek. Ook de bediening van het röntgentoestel was, in de eerste jaren, nogal problematisch. De gast huisapotheker, J.J. van der Harst, die met deze taak was belast, riep, niet ge heel onbegrijpelijk, bijna elke keer dat hij een foto moest maken er ook een arts bij, een gang van zaken die door de artsen als uiterst storend werd ervaren. Pas in 1 907 wordt het röntgentoestel, dat in 1904 al grotendeels was ver nieuwd, door het bestuur der Godshui zen in eigendom overgenomen. In 1 908 wordt de bediening ervan opgedragen aan de Middelburgse gemeentearts A. P. Smitt die, tijdens zijn opleidings- tijd in het Amsterdamse Binnengast huis, ruime ervaring met de röntgenolo gie had opgedaan. Een jaar later ver trekt Smitt naar Vlissingen waar hij tot 1 942, eerst als huisarts, schoolarts en tbc-arts en later uitsluitend als internist werkzaam zal zijn. In 1909 wordt Schoute, die in dit zelfde jaar tot chirurg van het Gasthuis wordt benoemd, met de bediening van het toestel belast. Er komt tussen hem en het bestuur een apart contract waarin staat dat hij voor deze speciale opdracht beloond zal worden met het één derde deel van de netto winst. Dat het bestuur der Gods huizen destijds kennelijk niet heeft aan gevoeld dat in een dergelijke belo ningssysteem het gevaar voor misbruik levensgroot zit ingebouwd moet als een compliment voor de toenmalige gene ratie artsen worden opgevat. Met het Middelburgse röntgentoestel. De oorspronkelijke buitensociëteit met theetuin aan het Noordbolwerk. In 1 923 door de Godshuizen aan gekocht en ingericht tot tuberculosepaviljoen. Het districtsconsultatiebureau was van 1 923 tot 1 933 in dit gebouw gehuisvest. Buiten-Sociëteit met (tuin, JfTiddelburJ Uitg. „tien Hercules", Burg C 109. Foto «n UoMdruk Q»br. r*n ItruUn, ufddofbur?' 3008

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 26