de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg (IV) 65 dat van 1902 tot 1920 in een hoekje van de Gasthuisapotheek stond opge steld en dat vanaf 1 909 doordechirurg Schoute wordt bediend, is hoofdzake lijk diagnostiek bedreven. Al direkt wor den er niet alleen botfoto's gemaakt maar ook al foto's van de borstorganen. In 1898 demonstreert de toenmalige „internist" Berdenis van Berlekom een patiënt met een, door lues veroorzaak te, ziekelijke uitbochting van de li chaamsslagader. Als primeur voor Zee land! laat hij een röntgenfoto van de borstkas zien gemaakt met het eigen toestel. Helaas is de foto technisch zo slecht dat er niets met zekerheid op te zien is. In 1 905 houdt Schoute, die dan nog als internist aan het Gasthuis is ver bonden, een voordracht voor de afde ling waarin hij spreekt over het prak tisch nut van het röntgentoestel voorde diagnostiek en de therapie van de inter nist. Schoute's eindconclusie luidde: „onze houding zij die eener hoopvolle verwachting". Of er voor 1 920 met het Middelburgse toestel ook therapie werd bedreven, met name het bestralen van (kankerge zwellen, is niet bekend. Wel werd er voor 1920 door de Middelburgse art sen radiumbestraling toegepast. Ook dit uiterst kostbare en uiterst riskante middel behoorde, evenals het eerste röntgentoestel, tot het privé bezit van de Middelburgse artsen. In de notulen over 1 920 staat te lezen dat mevr. Bolle tien milligram radium, die tot de nala tenschap van haar man had behoord, voor een bedrag van ruim f 10.000,- aan het bestuur der Godshuizen heeft overgedragen. Straleninstituut Aangemoedigd door de verbluffende successen die de stralentherapie soms nog vermag daar waar het chirurgisch mes niets meer kan doen had Schoute in 1919 bij het Gasthuisbestuur een plan op tafel gelegd om in het Gasthuis een modern straleninstituut te bouwen dat als een regionaal centrum voor heel Zeeland dienst zou kunnen doen. Het plan van Schoute wordt door Bolle, die in 1919 medisch bestuurslid van de Godshuizen is geworden, krachtig ge steund. Het bestuur gaat met het voor stel accoord en dankzij het feit dat de Godshuizen nog steeds over een geld schieter kunnen beschikken, die bereid is geld tegen een rente van een 'A%te lenen, kan het plan in een record tempo gerealiseerd worden. Medio I920 is het straleninstituut, waarvan de bouw en inrichting 27.000 gulden heeft gekost, klaar. Hoewel het pas op 20 oktober 1920, met de nodige reclame, - het moest immers als centrum voor heel Zeeland dienen - wordt geopend, wordt het direkt in gebruik genomen en wordt al meteen een stralenarts aan het Gast huis verbonden. De ervaring die sedert 1896 met de röntgenstralen en sedert 1 91 2 (Mada me Curie) met de radiumstralen was opgedaan en die geleerd had dat een ondoelmatige toepassing ervan uiterst schadelijk kon zijn, zowel voor de pa tiënt als voor de arts die ze toepaste, had er toe geleid dat de toepassing van de röntgen en radiumbestraling al heel spoedig in handen was gekomen van een nieuw soort medisch specialist: de stralenarts. De eerste stralenarts die zich in Middelburg vestigde was dr. C. Orbaan. Constant Orbaan die op 26 februari 1 890 in Amsterdam geboren was, had, na zijn artsexamen een specialistische opleiding gevolgd aan het Amsterdam se Anthonie van Leeuwenhoekhuis. Hij had zijn opleiding afgesloten met een onderzoek over: de behandeling van de kwaadaardige gezwellen van de aman delen in het bijzonder met röntgenstra len en radium, waarop hij in 1920 ge promoveerd was tot doctor in de ge neeskunde. Als jong, gemobiliseerd, of ficier van Gezondheid was Orbaan, in 1918, een aantal maanden ingekwar tierd geweest ten huize van de Oostka- pelse huisarts Bal. Hij zal tijdens deze mobilisatiemaanden ongetwijfeld een geregeld bezoeker van hetGasthuiszijn geweest, waar vele jonge Officieren van Gezondheid hun overmaat aan vrije tijd nuttig probeerden te maken. Men mag aannemen dat zijn toenmalige contac ten met Schoute er toe geleid hebben dat Schoute hem, in 1920, als candi- daat stralenarts bij het bestuur der Godshuizen voordraagt. Orbaan, die met ingang van 1 juli 1920 officieel wordt benoemd, krijgt in het Gasthuis een merkwaardige status. Hij wordt in de eerste plaats aangesteld als stralen arts tegen een vast salaris van f 3.000,- per jaar vermeerderd met het deel van de nettowinst van het stra leninstituut. Daarnaast krijgt hij ook een officiële aanstelling als assistent van de chirurg Schoute tegen een apart salaris van f 500,- per jaar. Naast een gespecialiseerd arts wordt per 1 december 1 920, ook een gespe cialiseerd verpleegster aan het stralen instituut verbonden. Na de operatie- zuster is zij de tweede verpleegster in het Gasthuis met een gespecialiseerde taak. Te vermelden valt dat deze rönt- genzuster de allereerste verpleegkracht in de zes eeuwen oude geschiedenis van het Gasthuis is die buiten het „ge sticht" mag gaan wonen. Ter illustratie van wat er in de beginja ren in het Middelburgse straleninstituut omging een enkel cijfer. In 1921, het eerste volledige bedrijfsjaar, werden er 1 89 röntgenfoto's gemaakt. Bovendien werden er in dat jaar 3479 röntgenbe- stralingen, 1647 hoogtezonbestralin- gen en 15 radiumbestralingen gege ven. Van de 1 85 nieuwe patiënten, die voor behandeling werden aangemeld, hadden er 69 een kankergezwel, 43 een vorm van tuberculose en 51 een huid ziekte. Van het plan om van het Middel burgse straleninstituut een behande lingscentrum voor heel Zeeland te ma ken is al meteen niets terecht gekomen. Door de vestiging eind 1 91 9 van N. A. Henrard, die in Maastricht een gecom bineerde opleiding tot radioloog-der- matoloog had gehad, had Vlissingen eerder dan Middelburg een eigen stra lenarts. Ook te Vlissingen apparatuur Het bestuur van het, in 1 91 3 geopende, St. Joseph Ziekenhuis, welk ziekenhuis uiteraard al over een diagnostisch rönt- genapparaat beschikte, had zich on- middelijk bereid getoond om voor Hen rard nieuwe apparatuur aan te schaffen. Zodoende staat er, precies één maand nadat in oktober 1 920 het Middelburg se straleninstituut officieel was ge opend, ook in de Vlissingse van Dis- hoeckstraat een splinternieuw apparaat voor röntgendieptebestraling opge steld. De felle concurrentiestrijd tussen

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 27