de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg (IV) 67 Bestrijding der Tuberculose, opgericht in 1913, heeft onder andere tot doel al le provinciale activiteiten te bundelen. In Middelburg is er pas in 1 91 9 sprake van activiteiten op dit terrein. Op een in februari 1919 gehouden vergadering van de afdeling Walcheren wordt de oprichting van een Middelburgs con sultatiebureau ter discussie gesteld. Uit deze discussie blijkt weer eens te meer met welke weerstanden de pioniers der tuberculose bestrijding te maken heb ben, weerstanden niet alleen bij het „publiek" maar evengoed bij de artsen. Het is met name de Middelburgse huis arts Gieben die zich heftig tegen de oprichting van een consultatiebureau verzet. Volgens hem is de bestrijding van tuberculose bij volwassen een vol strekt zinloze zaak die niets met ge neeskunde maar hoogstens met filan tropie heeft te maken. Ook de Middel burgse huisarts Weijl voert ernstige be denkingen aan tegen wat hij noemt "het dilettantisme" van het Centraal Comité. Omdat Gieben en Weijl beiden mannen van gezag zijn komt de vergadering tot de conclusie: „dat Middelburg geen bo dem vormt waarop een consultatiebu reau zal tieren". Als in december 1 91 9 het plaatselijk comité zich opnieuw tot de afdeling wendt, met de vraag welke Middelburgse huisarts het beste de lei ding van het Consultatiebureau op zich kan nemen, wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Niet te ont moedigen richt het Middelburgse comi té zich vervolgens tot het bestuur der Godshuizen met wie het wel vlot zaken kan doen. Al met ingang van 1 mei 1920 gaat Kindermann elke Dinsdag middag van 1 6 tot 1 7 uur, in zijn eigen polikliniek in het Gasthuis, een spreek uur houden terwijl de, aan dit bureau verbonden, verpleegster Zr. H. Nonhe bei op 1 juni 1 920 met haar huisbezoe ken begint. Lang heeft dit locale bureau niet ge werkt, zijn taak wordt al heel gauw door het districts consultatiebureau overge nomen. Accomodatiewensen Vóór 1 900 was er, in het Gasthuis, van enige specifieke verpleging en behan deling van tuberculosepatiënten nog geen sprake. Hoewel de besmettelijkheid van tuber culose al lang onweerlegbaar vaststond werden patiënten met open tuberculo se nog steeds op de algemene interne zalen verpleegd. (N. B. een besmetting met tuberculose was overigens maar één van de vele risico's die een opname in het 1 9e eeuwse Gasthuis met zich meebracht!!) Detwee huisartsen. Berdenis van Berle- kom en Mijers, die samen verantwoor delijk waren voor de geneeskundige af deling proberen rond 1 900 de moderne „hygiënisch-diëtetische methode" in het Gasthuis ingevoerd te krijgen. Dit betekende dat de tuberculose patiënten voortaan extra melk en eieren kregen. Beide artsen moesten het met deze ex tra voorschrijverij overigens niette bont maken. In 1 904 krijgt Mijers van het be stuur, wegens het voorschrijven van te veel eieren, een officiële schriftelijke berisping! De sinds 1900 ingevoerde openluchtbehandeling betekent niets anders dan dat de bedden van de tuber culose patiënten overdag, zonder enige bescherming, in de tuin worden gezet. Een, uit 1 901 daterend, verzoek van de twee internisten om in de tuin een tent te plaatsen, waardoor de patiënten al thans enigszins tegen regen, wind en kou zijn beschermd wordt zonder meer afgewezen: voor tijdelijke maatregelen stelt het bestuur geen geld beschik baar. Als in 1 903 de, al jaren dringend nood zakelijke, verbouwing van het Gasthuis gerealiseerd gaat worden lopen de wensen van de gasthuisdoktoren sterk uiteen. De heelkundige Bolle wil vóór alles een nieuwe operatiekamer, de twee internisten willen vóór alles aparte tuberculosezalen. Gelukkig is het be stuur in staat beide wensen, die beide even urgent zijn, te realiseren. Vanaf 1 904 beschikt het Gasthuis over twee tuberculosezalen, één voor mannen en één voor vrouwen, waar de patiënten de nacht doorbrengen, terwijl ze overdag op de aangebouwde open waranda of in een draaibare lighal in de tuin liggen. Helaas hebben deze tuberculosezalen niet aan de verwachting voldaan. Ondanks een overmaat aan patiënten blijven de tuberculosezalen groten deels leeg. Zij die het royaal kunnen be talen prefereren deZwitserse sanatoria, zij die het wat minder royaal kunnen be talen gaan naarde Nederlandse sanato ria, terwijl zij die niets kunnen betalen zich nog steeds met hand en tand tegen een opname in het Gasthuis verzetten. Rond 1 920 zijn de inzichten in de be strijding der tuberculose inmiddels in belangrijke mate geëvolueerd. Het bou wen van tuberculose paviljoens annex algemene ziekenhuizen is een moder nisme geworden dat door hogerhand wordt gestimuleerd. Bovendien wordt nu ook, zij het onder strikte voorwaar den en in beperkte aantallen, de klini sche behandeling van tuberculose pa tiënten door de nieuwe sociale wetten, de invaliditeitswet en ongevallenwet, betaald. Het bestuur der Godshuizen, dat in 1920 zelf ook in de belangrijke mate mee is gemoderniseerd, neemt wat de behandeling dertuberculose be treft een nuttig initiatief. De op het Noordbolwerk gelegen Theetuin, die eigendom is van de Nijverheidsvereni ging, wordt door het bestuur aange kocht. De grond wordt van de gemeen te Middelburg in erfpacht verkregen terwijl voor de koop, verbouwing en in richting f 30.000,- bij het familiefonds Snouck Hurgronge wordt geleend. De legendarische lage rente van een half procent is inmiddels verleden tijd ge worden. Door de wereldoorlog is het geld heel wat duurder geworden, zodat het bestuur voor deze nieuwe lening nu 51/2% moet betalen. Begin 1923 is de verbouwing klaar, op 12 april 1923 wordt het tuberculose paviljoen mid dels een officiële plechtigheid in de Middelburgse raadzaal geopend. Het paviljoen dient voor dag en nacht ver pleging van volwassenen en voor dag- verpleging van kinderen met tuberculo se. Ook de controlerend arts van de Raad van Arbeid en van de Ongevallen wet gaan er hun controle-spreekuren houden. Tegen een jaarhuur van f 450,- vestigt de Zeeuwse Provinciale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose er haar districtsconsultatiebureau. Het Middel burgse districtsconsultatiebureau dat tot 1933 in dit paviljoen is onderge bracht wordt het centrum van waaruit de bestrijding der tuberculose in onze provincie, door middel van een netwerk van plaatselijke spreekuren wordt geor ganiseerd. In 1980 is het distictsconsultatiebu-

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 29