de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg (IV) 68 reau, dat de laatste 40 jaar!! in een schamel noodgebouwtje op het Noord- bolwerk was ondergebracht, naar Vlis- singen verplaatst. (Een eerste stap op de weg die binnen tien jaar zal uitlopen op de totale medische ontmanteling van Zeelands hoofdstad). Tot leider van het Zeeuwse districtsconsultatiebureau wordt de, in Heinkenszand gevestigde, huisarts A. J. Hoorweg benoemd die, met ingang van 30 september 1 922, als fulltimer in dienst komt bij de Provincia le Zeeuwse Vereniging. Arie Jan Hoorweg was op 2 november 1871 in Ellewoutsdijk geboren. Nadat hij, op 8 februari 1895 in Utrecht, zijn artsdiploma had behaald vestigt hij zich, in juli van dat zelfde jaar, als alge meen arts in Middelburg. Hij wordt in de negen jaar die hij in Middelburg blijft een zeer gewaardeerd en actief lid van de Zeeuwse artsenkring voor welke kring hij een aantal bijzonder fraaie voordrachten houdt. In deze voor drachten beluistert men voor het eerst de in opkomst zijnde moderne interne geneeskunde. Hij introduceert onder zoekmethoden, zoals het onderzoek van het bloed, die in onze provincie nog nooit eerder zijn uitgevoerd. Dat Hoor weg heeft behoord tot de allerlaatste generatie huisartsen die de genees-, heel- en verloskunde nog in hun volle omvang uitoefenden getuigt zijn ver slag over een operatie bij een patiënt bij wie de dunne darm door een grote gal steen acuut was afgesloten. Met de zekerheid dat deze patiënt zon der operatie reddeloos verloren is en met de zekerheid dat geen van zijn plaatselijke collega's het beter kan - de chirurg Schoute had zich nog niet in Zeeland gevestigd - voert hij eigenhan dig een darmoperatie uit (enterosto- mie). Het risico van een dergelijke in greep, door niet specifiek geschoolde handen, blijkt te groot te zijn geweest, 24 uur na de operatie overlijdt de pa tiënt in shocktoestand. In 1904 heeft Hoorweg zijn hoofdste delijke stadspraktijk tegen een Beve- landse plattelandspraktijk verwisseld. Omdat, in 1904, de oorspronkelijke Zeeuwse artsenvereniging in regionale afdelingen is opgesplitst betekent zijn verhuizing naar Heinkenszand dat Hoorweg niet langer lid kan blijven van de afdeling Walcheren van de Maat schappij der Geneeskunst. Door de toenmalig voorzitter, van Berlekom Jr., wordt zijn vertrek: „een groot en door ons allen diep gevoeld verlies" ge noemd. In de achttien jaar die Hoorweg in Heinkenszand heeft doorgebracht is hij ettelijke malen op de vergaderingen van zijn oude afdeling verschenen. Zijn brede medische belangstelling blijkt onder andere uit een voordracht gehou den in 1912, waarin hij de resultaten van een, doorhem ingesteld,onderzoek naar de kindersterfte in Zeeland be spreekt. De benoeming van Hoorweg tot leider van het Zeeuwse districtsconsultatie bureau houdt in dat hij in 1 922 terug komt in Middelburg en opnieuw lid wordt van de afdeling Walcheren. Ook in zijn tweede Middelburgse perio de blijkt Hoorweg een uiterst actief lid van de Walcherseartsenkring te zijn die bijna elk jaar óf voordrachten houdt, öf patiënten demonstreert óf foto's met tuberculeuze longafwijkingen vertoont. Een van zijn allereerste voordrachten, die gaat over de prognose van longtu- berculose in verband met art. 99 van de Invaliditeitswet, brengt hem in conflict met de controlerend-arts van de onge vallenwet, D. N. van Gelderen. Waarom van Gelderen, die een zeer cholerisch man was, in een medisch verschil van inzicht aanleiding vond om voor het lid maatschap van het afdelingsbestuur te bedanken wordt door de notulen niet uit de doeken gedaan. Evenals bij enkele andere specialisten kan men uit de reeks van voordrachten die Hoorweg tussen 1923 en 1933 voor de Walcherse artsen heeft gehou den de ontwikkeling van zijn vakgebied aflezen. Kort na zijn tweede vestiging in Middel burg was Hoorweg, met ingang van 4 maart 1 923, als specialist voor longtu- berculose tot het Gasthuis toegelaten. Hij was in deze functie belast met de kli nische behandeling van de, in het nieu we tuberculosepaviljoen, opgenomen patiënten. In 1 931 besluit het bestuur der Gods huizen Hoorweg, wegens zijn veelvuldi ge afwezigheid - als enig tuberculose- arts bereisde hij de hele provincie-, niet langer tot het Gasthuis toe te laten en draagt de behandeling van de tubercu losepatiënten op aan de nieuw be noemde internist Brongers. Hoorweg wiens activiteiten voor de Walcherse artsenkring na 1 933 duidelijk zijn afge nomen legt in 1937 zijn functie als districtsconsultatiebureau-arts neer, in welke functie hij opgevolgd wordt door F. de Stoppelaar. Hij verhuist naar Heemstede waar hij al na enkele maan den op 27 juli 1937 overlijdt. In de november vergadering van de af deling Walcheren wordt zijn heengaan herdacht waarbij de voorzitter, zoals in de notulen wordt vermeld, een schets geeft van zijn voorbeeldige levensloop.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 30