mededelingen 73 ENCYCLOPEDIE VAN ZEELAND Verschijning deel I Bij het verschijnen van dit nummer heeft in middels de feestelijke presentatie van het eerste deel van de Encyclopedie van Zeeland plaatsgevonden. Bij het ter perse gaan van dit nummer had reeds een groot aantal leden, medewerkers en andere genodigden zich voor het bijwonen van de aanbieding van het eerste deel aan de Commissaris der Koningin aangemeld. De verschijning van de Encyclopedie mag wel een van de hoogtepunten in de geschie denis van het Genootschap worden ge noemd. Deze publicatie is de eerste grote uitgave na de Levensberichten van Zeeuwen door F. Nagtglas. Zeer toepasselijk ving een krantenartikel aan met het gezegde: „Lang gewacht, lang gezwegen, nooit gedacht en toch gekregen". Wie reeds langer het wel en wee van de Encyclopedie heeft gevolgd zal dit kunnen bevestigen. Dank zij de ijver en volharding van de redactie en de medewer kers is het eerste deel van dit standaardwerk nu toch gereed gekomen en naderen de twee resterende delen hun voltooiing. Unieke produktie Hoewel pionierswerk, overtreft de Encyclo pedie reeds de verwachtingen en de aanvan kelijke prognoses. In de loop van de jaren werd zoveel belangrijk materiaal aangedra gen dat in plaats van één deel drie delen noodzakelijk bleken. De Encyclopedie mag uniek in zijn soort worden genoemd: het is de eerste provinciale Encyclopedie van een dergelijke omvang en opzet. Door het grote re formaat kunnen aantrekkelijke illustra ties worden geboden, ook in kleur terwijl er een uitstekende literatuurverwijzing is met verkorte titels onder de artikelen en een alfa betische titellijst met systematische toegan gen van circa 150 pagina's. Met zijn bijdra gen vanuit de meest uiteenlopende vakge bieden en illustraties uit eigen collecties wordt de Encyclopedie het symbool van het Genootschap dat anno 1982, voortbouwend op een rijke traditie, zijn taak weet te ver staan. Snelle verkoop Het is nu zaak dat deze aantrekkelijke pro duktie in korte tijd zijn weg naar de leden en het publiek vindt. Het verloop van de voor intekeningen was zeer gunstig; bij het ter perse gaan van dit nummer waren reeds meer dan 1250 exemplaren besteld, meer dan een derde van de totale oplage. Volgens uitgeverijdeskundigen betekent een derge lijke voorverkoop dat de oplage binnen af zienbare tijd geheel zal worden afgezet. Er is thans nog geen reden tot paniek, maar ge zien deze prognose adviseren wij de leden toch de aanschaf niet te lang uit te stellen. Een snelle verkoop is ook in het belang van de financiële afwikkeling. Hoe meer exem plaren op korte termijn worden verkocht, des te lager is de debetstand van de Encyclo pedierekening. Het bestaande debetsaldo is door de voorverkoop geheel weggewerkt; wanneer er een vlotte afzet is zullen de beta lingen aan de drukker steeds uit de directe recette van de verkoop kunnen worden be streden. Wij wekken de leden van harte op de Encyc lopedie zo veel mogelijk te propageren bij familie en kennissen in en buiten Zeeland. Hoevelen zijn er niet die wegens een werk kring elders Zeeland moesten verlaten, maar nog een levendige interesse hebben in hun vroegere woongebied. Het secretariaat stelt gaarne propagandafolders voor dit doel ter beschikking, telefonisch te bevragen onder nummer 01180-28055 of schriftelijk aan het adres Abdij 9, 4331 BK Middelburg. Prijsstelling Voor wat betreft de prijsstelling maken wij de le den er op attent dat met het verschijnen van het eerste deel de voorintekenprijs af375. - is komen te vervallen. Tot aam het verschijnen van het derde deel blijft nog de ledenprijs van f 140,- per deel van kracht. De winkelprijs bedraagt f 175,- per deel. Archief 1981 In de loop van april zal het Archief 1981 ver schijnen. Het streven was dit nummer in de cember 1980 uit te brengen, maar de be stuurlijke overlast die enige redactieleden het vorig jaar ondervonden heeft de afwer king vertraagd. Niettemin blijft Archief 1981 een inhaalnummer; de redactie streeft er naar Archief 1982 metterdaad in decem ber a.s. te laten verschijnen. Het komend ar chief sluit met een bijdrage van ir. G. S. van Holthe tot Echten over de huldiging van stadhouder Willem IV in 1751 aan bij de herdenking van 400 jaar markizaat van Vee- re en Vlissingen in 1981. Het nummer opent met een belangwekkende bijdrage door drs. A. F. van Ommen over de liberale kiezers vereniging „De Grondwet", die een verhel derend inzicht geeft in het politieke klimaat in Zeeland in de vorige eeuw. Daarmee is weer een belangrijk stuk 19e-eeuwse histo rie van Zeeland ingevuld. Het jaarboek ein digt met een artikel over Cornells Ploos van Amstel, aan wie wij de emblemen van het Genootschap te danken hebben, door jhr. G. Ploos van Amstel. N.B. Het Archief 1981 wordt uitsluitend toege zonden aan degenen die in 1981 lid waren van het Genootschap. Archief 1982 Voor de editie 1982 heeft de redactie een na tuurwetenschappelijk themanummer voor zien. Dit zal een beschrijving van het voor malig herbarium van het Genootschap be vatten, een bijdrage over de verzameling vo geleieren, een artikel over de wetenschaps beoefening in het Genootschap in de 18e eeuw, een studie over de planetaria van het Genootschap en een artikel over de Munt- pers die in 1679 bij de Munt van Zeeland in gebruik kwam en waarvan de tekeningen in de Zelandia Illustrata bewaard bleven. Dit belooft een uitermate boeiend nummer te worden waarmee (conform het beleidsplan) ook de b-wetenschappen in het Archief de nodige aandacht krijgen. LEZINGEN maandag 19 april Lezing door de heerj. Wagenvoort, griffier van de Staten van Zeeland, over: „De econo mische aspecten van de Vaste Oeververbin ding Westerschelde". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 22 april Lezing door L. S. J. Grootenhuis, kaakchi- rurg te Vlissingen over: „De geschiedenis en ontwikkeling van de kaakchirurgie". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 6 mei Werkgroep Geologie Lezing over „De ammonieten van het Toar- cien". Balans, Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 15 mei Werkgroep Muziek Concert in de Oostkerk te Middelburg door Leen de Broekert en Jos Verpoorten, orgel en het Klein Koor van de Zeeuwse Muziek school onder leiding van Anton de Kort. Uitvoering van de zogenaamde Orgelmesse van Joh. Seb. Bach.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 35