ZEEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 32 nummer 2-1982 AANBIEDING EERSTE EXEMPLAAR VAN EERSTE DEEL VAN DE ENCYCLOPEDIE VAN ZEELAND OP 24 MAART 1982 Tijdens een bijeenkomst in de Statenzaal in de Abdij te Middelburg werd het eer ste exemplaar van deel I van de Encyclo pedie overhandigd aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boerden. De heer A. Teunis, eindre dacteur van de redactiecommissie, sprak tijdens deze bijeenkomst over het tot standkomen van de Encyclopedie. Drs. P. J. van der Feen, die van de aan vang afzijn beste krachten aan het werk heeft gegeven, bood het eerste deel aan dr. Boerden aan met een overzicht van vroegere beschrijvingen van Zeeland. Hieronder volgt de tekst van de toespra ken: A. Teunis: De laatste poging tot het schrijven van een alomvattende geschiedenis van de ze provincie werd kort voor de Tweede Wereldoorlog ondernomen door Ds M. van Empel, bibliothecaris van de Pro vinciale Bibliotheek en zijn assistent H. Pieters. Het eerste deel van dit werk verscheen in 1 935, het tweede en laat ste in 1 959. Tussen deze twee jaartal len ligt een stukje tragiek. De delen ver schenen in afleveringen. Van deel twee waren er acht gepubliceerd toen de oorlog uitbrak en van de gevolgen van die oorlog heeft het boek zich eigenlijk nooit hersteld. In 1 940 ging de Provin ciale Bibliotheek in vlammen op, waar door de auteurs van hun bronnen wer den afgesneden. Na de oorlog vroegen andere zaken om prioriteit. In 1 959 ver scheen daarom een dubbele aflevering, die het reeds geschrevene afrondde, zodat tenminste deel II kon verschijnen. De auteurs hebben daardoor hun pro gramma niet kunnen volvoeren zoals zij dit hadden gedacht. Ook de intekena ren zaten met een probleem. Velen wa ren door evacuatie, oorlogshandelin gen en dergelijke hun losse afleverin gen kwijt geraakt en de uitgever kon vanwege diezelfde oorlogshandelingen niet naleveren. Een volledige set van „Zeeland door de eeuwen heen" is zo een betrekkelijke zeldzaamheid gewor den. Ondanks deze tegenslagen geldt „Zee land door de eeuwen heen" nog altijd als een standaardwerk. De auteurs heb ben veel boven water gebracht wat tot dusver in archieven lag verscholen en iedereen die zich interesseert voor een systematische behandeling van het ge beuren in deze provincie, zal dit werk moeten raadplegen. Het feit dat „Van Empel en Pieters" in deze streken een duidelijker begrip is dan „Zeeland door de eeuwen heen" zegt voldoende. Niettemin blijft het feit, dat Van Empel en Pieters aan de 20e eeuw niet zijn toegekomen, terwijl juist in die eeuw Zeeland op alle gebied meer verande ringen heeft ondergaan, dan in de voor afgaande. Binnen de kring van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen met name bij de werk groep Historie en Archeologie werd dan ook in de jaren '60 de behoefte gevoeld aan een boek dat niet alleen het verle den opnieuw onder de loep zou nemen, maardatverledenzou doortrekken naar de actualiteit van de jaren '80. Hoewel het in die meimaand van 1 940, toen de verschroeide archiefstukken over de Balans dwarrelden, onmogelijk leek dat er ooit nog enig zinnig histo risch onderzoek in Middelburg zou kun nen worden verricht, is het verrassend om te zien hoeveel belangrijke publica ties ten aanzien van Zeeland erin de na oorlogse periode zijn verschenen. De werken van Bouman, De Bruin, Dekker, Gottschalk, Koch, Vlam, Wilderom, om maar enkelen te noemen, hebben een heel nieuw licht geworpen op de ont staansgeschiedenis van de provincie en haar verder wedervaren. Nieuwe we tenschappen als historische geografie, bodemkunde, planologie, sociologie en ecologie, waarvan we voor de oorlog nooit gehoord hadden, deden hun in vloed gelden. En dan die twee diep insnijdende ge beurtenissen, waarvan we de gevolgen nog steeds niet geheel hebben over wonnen: de oorlog en de ramp van V.l.n.r.: dr. C. Boertien, P. van der Veen, mevrouw dr. W. S. S. van der Feen-van Benthem Jutting en drs. P. J. van der Feen.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 3