aanbieding eerste exemplaar van eerste deel van de encyclopedie van zeeland op 24 maart 1 982 43 Op het podium de leden van de redactie, dr. C. Boertien en wnd. voorzitter Zeeuwsch Genootschap mr. J. van Marion. Spreker: A. Teunis, eindredacteur. Noord-Beveland verdreven en daarna in Veere wonende, en anderen beschre ven Zeeland met de steden en hun be drijf. Tijdens de tachtigjarige oorlog hadden de Zeeuwen het te druk met godsdiensttwisten en kaapvaart om veel aandacht aan hun geschiedenis en aardrijkskunde te besteden. Daarna vatte een Zeeuw, die de bescheiden naam Smallegange droeg, alles wat over dit gewest bekend was, samen in zijn Nieuwe Cronyk van Zeeland (1 696). Voor het eerst zijn hierin ook de monumenten beschreven en afgebeeld. In feite is deze foliant een systemati sche encyclopedie van Zeeland, die nog steeds groot gezag heeft. Een halve eeuw later verscheen een se rie boeken onder de titel: Hedendaagse historie of tegenwoordige staat van alle volkeren. Hierin beslaat Zeeland twee delen (1751 en 1753) en bovendien Zeeuwsch-Vlaanderen vijf hoofdstuk ken in een deel over de Generaliteitslan den (1740). In de periode, die wij gemakshalve „de Franse Tijd" noemen en in het begin van het Koninkrijk der Nederlanden veran derde er zoveel in Zeeland, dat in 1 824 een nieuwoverzicht nodig was (De Kan ter Ab Utrecht Dresselhuis, De Pro vincie Zeeland). Ook tussen 1 870 en 1 970 zijn telkens weer samenvattende werken over heel Zeeland verschenen. Ik denk aan Frede- rik Nagtglas, Van Empel Pieters, M. P. de Bruin Wilderom. Monografieën over speciale Zeeuwse onderwerpen verschijnen in zo groot aantal, dat de wens naar korte samenvattingen en naar wegwijzers in de onoverzichtelijke hoeveelheid boeken, tijdschrift-artike len en stencils steeds levendiger werd. Voorbeelden van regionale encyclope dieën zijn er al vele: van „Nederlandsch- Indie", van „West-lndie", van de Antil len, van Ierland, van Vlaanderen, van Friesland. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen heeft de moed gehad de samenstelling van een encyclopedie van Zeeland met de hulp van vele leden te ondernemen en de uitgave tot stand te brengen in sa menwerking met de Drukkerij Den Boer. De „Nieuwe Cronyk" van Smallegange en de „Tegenwoordige Staat" zijn meer dan twee eeuwen na hun verschijnen onveranderd herdrukt. Zal over twee eeuwen een hoge ambtenaar in de Ab dij te Middelburg een onveranderde herdruk van deze encyclopedie in ont vangst nemen? De redaktie zou liever iets anders zien, namelijk dat er een permanente redaktie gevormd werd om aanvullingen, verbeteringen en ver nieuwingen te verzamelen en over een aantal jaren te publiceren. Hoe alles ook verlopen zal, één ding zal over een paar eeuwen nog wel hetzelfde zijn als in 1 250: Zeeland is met sterke dijken be vestigd tegen de oplopingen van de zee.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 5