de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg 96 dat het de verzekering heeft gekregen dat het Gasthuis niet verplicht wordt krankzinnigen van buiten Middelburg op te nemen - de gemeente waar een krankzinnige het laatste domicilie heeft gehad draait, bij een opname in een er kende inrichting, voor een deel van de opnamekosten op - helt het bestuur naar het tweede alternatief over. Niet alleen het bestuur maar ook de ge neesheer die verantwoordelijk is voor de epilepsieafdeling, J. J. Berdenis van Berlekom, voelt er niets voor om de epi lepsieafdeling in een erkende krankzin nigenafdeling om te zetten.. Van Berlekom, die zich door het schrij ven van de inspecteur kennelijk in zijn beroepseer voelt aangetast, schrijft het bestuur een boze brief waarin staat dat de inspecteur bij vorige gelegenheden, de laatste was een half jaar eerder, nooit aanmerkingen heeft gemaakt en dat de patiënten waarover de inspec teur spreekt, zijns inziens helemaal geen krankzinnigen zijn. Het lijstje dat Van Berlekom bij het bestuur indient vermeldt de volgende diagnosen: 5 lijders aan epilepsie 2 lijders aan dementie 1 lijder aan hystero-epilepsie 2 lijders aan zenuwen 1 lijder aan idiotie 1 lijder aan krankzinnigheid. De twee laatste patiënten worden als nog met spoed overgeplaatst. Als grootste bezwaar blijft Van Berle kom aanvoeren dat, mocht de epilep sieafdeling een erkende krankzinnigen afdeling worden, hij absoluut niet weet waar hij de patiënten, die er te slecht aan toe zijn om langer op de interne za len verpleegd te worden, moet laten. Een argument dat door dr. De Man, in 1 893 nog bestuurslid van de Godshui zen, ontzenuwd wordt met de opmer king dat het in feite geen pas geeft om terminale zieken en stervenden op de zalen van de epilepsie - volgens De Man: de paria's der maatschappij - te verplegen. Nadat het bestuur tegen het plan om van de epilepsieafdeling een erkende krankzinnigenafdeling te maken, eerst neen en vervolgens ja heeft gezegd, wordt de reeds ingediende aanvraag in oktober 1894 alsnog ingetrokken. De vier meest gestoorde epileptici worden naar een erkende inrichting overge plaatst, de andere worden, of intern overgeplaatst of door hun familieleden mee naar huis genomen. Hierna gaat de afdeling voor de epileptici dicht en ver valt - zoals in een later rapport te lezen staat - tot een woonplaats van ratten en ander ongedierte, ongeschikt voor elk menselijk gebruik. In het kader van de verbouwing die in 1 903 wordt gereali seerd komt op de plaats van de oude epilepsieafdeling de nieuweoperatieaf- deling te staan. Het gevolg van het in 1894 gevoerde bestuursbeleid is ge weest dat in het Middelburgse Gasthuis de volgende dertig jaar geen psychiatri sche patiënten meer worden opgeno men, behandeld of verpleegd. In de negentiende eeuw was de neuro logie - dat wil zeggen dat deel der ge neeskunde dat zich bezig houdt met de ziekten van de hersenen, het rugge- merg en de zenuwen - een weinig be langrijk onderdeel van de inwendige geneeskunde. Toen de geneeskundeop het eind van de vorige eeuw in haar hui dige specialismen werd opgesplitst, werd de neurologie samen met de psy chiatrie verenigd in het specialisme ze nuwziekten. (Tegenwoordig zijn de neurologie en de psychiatrie, overigens pas sinds kort, aparte specialismen.) Op het eind van de vorige eeuw bestond er onder de Zeeuwse artsen noch voor de psychiatrie noch voor de neurologie veel belangstelling. Als men de notulen van de afdeling Zeeland van de Maat schappij der Geneeskunst doorleest dan blijkt dat er tussen 1 880 en 1 903 vrijwel nooit onderwerpen uit deze vak gebieden ter sprake zijn gekomen. Kin- dermann, diezich in 1 903alsalgemeen arts in Middelburg vestigde, is de eerste arts in Zeeland geweest die belangstel ling voor de neurologie had. Omdat de omstandigheden er toe heb ben geleid dat Kindermann oogarts is geworden zijn de zenuw- en zielsziek ten, na een korte opleving rond 1905, tot de onderontwikkelde gebieden van de gezondheidszorg in Zeeland blijven behoren. Aan deze verwaarlozing lijkt een eind te komen als de eerste zenuwarts in Zee land zich medio 1921 in Middelburg vestigt. Jan Knappert die, komende uit Leiden, zich als specialist voor „zenuw-, ziels ziekten en kindernervositeit" in Middel burg vestigt was op 27 mei 1888 in Kwadijk geboren. In een brief van 21 juli 1 921 richt hij zich tot het bestuur der Zeelands eerste vrouwelijke arts. Sarah Weijl (1881-1959)samenmethaarmanLouisWeijlinhun spreek- kamer.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 18