de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg 99 vrouw Weijl, die zich eind 1 906 in Mid delburg vestigt, is zowel de eerste vrou welijke arts in de provincie Zeeland als ook de eerste vrouw die gewoon lid van de Zeeuwse afdeling van de Maat schappij der Geneeskunst wordt. (Me juffrouw A. Voorbeijtel, diezich in 1 903 als tandarts in Middelburg had geves tigd, is de eerste vrouw geweest die lid werd van de Zeeuwse artsenkring, als tandarts was ze echter buitengewoon lid.) Dat met Rachel Weijl de eerste vrouw haar intree doet in de kring van de Zeeuwse artsen is destijds door haar mannelijke collega's niet ais iets bijzon ders opgemerkt, de notulen vermelden slechts dat het nieuwe lid zich als kin derarts in Middelburg heeft gevestigd. Deze laatste mededeling is slechts in zoverre juist dat de jonge mevrouw Weijl, die geen enkele specialistische opleiding had gehad, haar praktijkuit oefening tot kinderen heeft beperkt. Ze behandelde zieke kinderen zowel op verzoek van de andere huisartsen als op verzoek van de ouders. Hoewel in deze laatste gang van zaken het gevaar voor intercollegiale botsingen levensgroot zat ingebouwd, zijn ertussen haar en de andere Middelburgse huisartsen nooit problemen ontstaan. Op bescheiden schaal heeft mevrouw Weijl getracht de preventieve zuigelin genzorg in Middelburg ingevoerd te krijgen. De zuigelingen uit de „betere" stand werden door haar aan huis ge controleerd, de kinderen uit de „minde re stand" controleerde ze in „het me disch centrum" in de Eigenhaardstraat. Mevrouw Weijl, die een trouw bezoek ster van de artsenkring was, heeft voor de kring diverse malen voordrachten gehouden. Een op de kring door haar in geleid voorstel om in Middelburg een betere zuigelingenzorg te organiseren dateert uit 1917. Met de komst van de eerste „echte" kin derarts in 1 921 is er voor haar als „kin derarts" minder emplooi, ze gaat ook een beperkt aantal volwassen patiënten behandelen terwijl ze daarnaast ook an dere activiteiten gaat ontplooien. Naast lessen in de hygiëne, zowel aan de huis houdschool als aan de ambachtschool, wordt ze in 1 923, als vertegenwoordig ster van de Vrijzinnig Democraten, lid van de Middelburgse gemeenteraad. In 1941 wordt het gezin-Weijl door de Duitse bezetter uit Middelburg verdre ven en komt, via Barneveld en Wester- bork, uiteindelijk in Theresiënstadt te recht. Na afloop van de oorlog, beiden hebben de nazi-verschrikking over leefd, vestigen ze zich in Amsterdam waar Rachel Weijl op 2 april 1 959 over lijdt. De eerste gespecialiseerde kinderarts diezich in Zeeland vestigt is Jan Willem Anne Franciscus van Maren Bentz van den Berg. Hij was op 23 augustus 1 885 in Den Haag geboren en had na zijn artsexamen aan de Leidse kinderkli niek, die destijds onder leiding stond van de hoogleraar Gorter, een opleiding gehad tot kinderarts. Na zijn opleiding verhuist hij van Leiden naarMiddelburg waar hij als vrijgezel zijn intrek neemt in een woning op de Markt, een woning die na zijn huwelijk in 1 930 omgewis seld wordt voor een woning op de Noordsingel. De nieuwe specialist schrijft medio 1921 een brief aan het bestuur der Godshuizen waarin hij het bestuur ver zoekt om als specialist tot het Gasthuis te worden toegelaten. Hij informeert in deze brief naar de mogelijkheid om in het Gasthuis zuigelingen op te nemen terwijl hij het bestuur mededeelt dat hij graag zou solliciteren naar de functie van geneesheer, hoofd van de kinderaf deling. Het bestuur schrijft hem terug dat hij als specialist wordt toegelaten en voegt er aan toe dat van hem ver wacht wordt dat hij zich zal houden aan de opvattingen die de afdeling Wal cheren heeft ten aanzien van de wijze waarop specialistische geneeskunde uitgeoefend dient te worden. Maren Bentz schrijft terug dat zijn op vatting over de wijze van specialistische praktijkuitoefening afwijkt van die van de afdeling Walcheren maar dat hij zich zal conformeren. In tegenstelling tot de andere specialisten die tijdens het ver overen van een eigen plaatsje onder de Walcherse (respectievelijk Zeeuwse) zon in botsing kwamen met de belan gen van andere specialisten kwam de eerste kinderarts uitsluitend in botsing met de belangen van de huisartsen. Dat Van Maren Bentz geen conflicten kreeg met zijn medespecialisten, integendeel ze riepen hem zonodig graag aan het ziekbed van hun eigen kinderen, maar wel met de huisartsen is inhaerent aan het specialisme kindergeneeskunde en vooral aan de manier waarop dit specia lisme in het begin werd uitgeoefend. In tegenstelling tot nu waar de paediater alleen wordt ingeschakeld als de pro blemen bij een ziek kind een specialisti sche kennis of benadering vragen, fun geerden de eerste generatie kinderart sen nog overwegend als huisarts voor kinderen. De toenemende gewoonte onder de „welvarende klasse" om, ook bij de meest banale aandoening, direkt de kinderarts in te schakelen, een ge woonte die voor een deel op puur sno bisme berustte, werd door de huisart sen als uiterst bedreigend ervaren, waarop dan ook vaak met onverholen agressie werd gereageerd. De reactie van een Walchers platte landsarts - we zullen geen namen noe men - die, toen de auto van de kinder arts voor de zoveelste keer in zijn dorp was gesignaleerd. Van Maren Bentz zou hebben toegevoegd: „Als ik je nog een keer op mijn dorp zie schoft, dan rijd ik jevoor je raap", laat, hoewel weinig sie rend voor het „officum nobile", aan dui delijkheid niets te wensen over. Van Maren Bentz was behalve een vrij gevestigd specialist ook ambtenaar in dienst van de commissie voor de hygië ne van het kind in Zeeland. In deze func tie leidde hij persoonlijk de diverse zui gelingen - en consultatiebureaus die door deze commissie in de diverse Zeeuwse steden werden opgericht. Ook bij het op poten zetten van deze consultatiebureaus moest veel weer stand worden overwonnen, niet alleen bij de moeders (en grootmoeders!) die er het nut niet van inzagen - het ging vroeger toch ook goed! - maar ook bij de huisartsen voor wie het consultatie bureau, waar een vreemde arts zich on gevraagd met hun patiënten bemoeide, een bedreiging vormde. Het waren dan ook zeker niet alleen de huisartsen van het platteland maar even goed de stedelijke huisartsen - met na me de Vlissingse huisarts A. E. J. La- comblé moet in deze een hoofdrol heb ben gespeeld - die min of meer een gesloten front hebben gevormd waar tegen Van Maren Bentz heeft moeten opboksen.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 21