VAN REDACTIEWEGE de vestiging van de eerste medische specialisten in middelburg De specialistische kinderpraktijk werd door Van Maren Bentz, met hulp van zijn vrouw, die een verpleegstersoplei ding had gehad, nog overwegend aan huis uitgeoefend. Het spreekuur hield hij bij zich aan huis terwijl de kinderen waarvoor hij in con sult werd geroepen grotendeels aan huis werden bezocht en behandeld, al leen die kinderen van wie de verzor ging thuis insufficiënt was werden in het Gasthuis opgenomen. Van Maren Bentz heeft in de kring van de Walcherse artsen, zowel op het didactische als op het bestuurlijke vlak, slechts een zeer bescheiden rol ge speeld. Mogelijk heeft de weerstand die hij van een deel van zijn kunstbroeders heeft ondervonden hem niet gestimu leerd om zich voor diezelfde kunstbroe ders erg in te zetten. In 1 943 werd Van Maren Bentz ziek, de kinderartspraktijk werd gedeeltelijk waargenomen door de latere Goese kinderarts P. K. de Haas, die op het eind van de oorlog in de Domburgse huisart senpraktijk werkzaam was. Na het overlijden van Van Maren Bentz, op 14 oktober 1946, is de Walcherse kinderartspraktijk voortgezet door Lies- beth van Konijnenburg (mevrouw Ver maas-van Konijnenburg.) Door de overheersende positie die de specialistische geneeskunde in het ge heel aan medische voorzieningen van daag de dag inneemt vergeet men mak kelijk dat deze vorm van geneeskunde nog maar van zeer recente datum is. Terwijl de algemene geneeskunde een geschiedenis kent die tot de oudste cul tuurvolken teruggaat, is de specialisti sche geneeskunde nauwelijks ander halve eeuw oud. In de Zeeuwse regio is zij pas tachtig jaar geleden - vrijwel vanuit een nulpo sitie gestart. Op 1 januari 1 901 werkte er op Walcheren (en in Zeeland) nog maar één specialist, de oor- en oogarts dr. R. Bijlsma. Dertig jaar later, op 1 ja nuari 1931 was het aantal Walcherse specialisten tot veertien gestegen, tien in Middelburg en vier in Vlissingen, die samen negen specialismen beoefen den. Weer vijftig jaar later, op 1 januari 1 981 zijn het er negenenveertig die sa men eenentwintig specialismen verte genwoordigen. Omgerekend op het aantal inwoners en afgerond op (zeer) ronde getallen groeide het aantal Wal cherse specialisten van 1 50.000 in 1901, via 1:5000 in 1931 naar 1 2000 in 1981. De vraag wanneer en op welk niveau de groei van het aantal specialisten en spe cialismen zich zal stabiliseren laten we hier onbesproken, met de kanttekening dat tegenover een voorhands nog on begrensde groei van medisch-techni- sche mogelijkheden, een zeer begrens de groei van geldmiddelen staat, nodig om de expansief stijgende kosten van onze gezondheidszorg te kunnen blij ven betalen. Met deze artikelenreeks werd getracht een beeld te schetsen zowel van de art sen die de specialistische geneeskunde op Walcheren (en in Zeeland) hebben geïntroduceerd als ook van de omstan digheden waaronderzij hun pioniersar beid zijn begonnen. Verantwoording: Archief van de Godshuizen. Archief van de afdeling Zeeland, resp. Walcheren van de maatschappij der geneeskunst. Gesprekken met collega's, familieleden van overle den collega's, verpleegsters en oud-patiënten. Tot de kring van de redactie is toegetre den Peter Don, kunsthistoricus te Am sterdam, voorheen te Middelburg. Aan gezien een deel van de leden de zestig nadert of gepasseerd is, draagt hij bij tot verjonging van de redactie. Proeve van bekwaamheid heeft Don in dit tijdschrift al afgelegd met zijn artikel over het Mid delburgse stadhuis en de familie Kelder mans. Tevens ging het bestuur van het tijd schrift accoord met de samenvoeging van secretariaat en eindredacteurschap. M. P. de Bruin blijft deze gecombineerde functie vervullen zoals hij dat heeft ge daan na het vertrek van Dolf Snel. Het zal de lezers zijn opgevallen dat de redactie attentie besteedt aan jubilea van instellingen in Zeeland omdat hierbij de aandacht wordt gevestigd op de acti viteiten van deze lichamen. De artikelen hierover hebben actualiteitswaarde om dat daarin mede „het oog op de toe komst wordt gericht. Verder staan arti kelen over een buitenplaats, over Zeeu wen in Brazilië, over historische onder werpen op het program. De historie blijft boeien; blijkbaar hebben Zeeuwen er be hoefte aan zich rekenschap te geven hoe het Zeeuwen en Zeeland is vergaan in het verleden. Een historisch-literaire bij drage is er over Betje Wolff. Binnengeko men zijn ook artikelen over de schrijfster Marie Boddaert en de muziekuitgever Noske.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 22