OVER BOEKEN 154. De Korte Brug in 1939 met links de gebouwen S en R. Nadere beschrijving ter rechterzijde tot stand, waardoor het huis als in ccn plcinwand werd opgenomen. In 1574 werd het panel ter bewoning gegeven aan de af gevaardigde van Ziei ikzee ter Statenvergadering en in 1592 aan die van Goes. In datzelfde jaar kwam de poort onder het gebouw tot stand, die bet de burgerij mogelijk maakte zonder een wacht te passeren het Hol van Zeeland te betreden. De poort kreeg naar de Romeinse jaarbeelden het opschrift Senaat en Volk van Middelburg, aangeduid met de letters S P.Q.M. (alb. 153 en 154I. Hel grote benedenvertrek moest daartoe tot de helft worden verkfeind. waardoor liet wellicht door dc afgevaardigden van Zierik/cc te klein werd geoordeeld. I11 1813 tenslotte kwam het huis met gebouw R ter beschikking van 's Konings Gouverneur, welke bestemming het thans nog heeft. Tijdens tic restauratiewerken van 1885-1917 kreeg hel huis aan de zijde van de Ncdcrhof een nieuwe gevel (a(b. 137). Deze verkreeg daarbij een veel rustiger aanzien clan voordien doordat op tie verdieping even veel ramen werden gemaakt als op de begane grond. Van deze nieuwe halve kruisvensters op tie verdieping was het derde van links mi schijn- venster Ook de beide .stencil en tie bouten dakkapellen boven de goot waren loos. Men heeft aan de binnenzijde het middeleeuws tongewelf blijkbaar niet willen doorbreken, maar heeft zich toth gebaseerd op de vogelvlucht plattegrond van de stad. «lie 111 1557 gemaakt werd door C ioi nelis ioliath en waarop dakkapellen zijn weergegeven op dit gebouw. Omtrent de ouderdom ook van dit gebouw kan men slechts gissen.8 Het formaat van de baksteen (->7/28 x I2s/i3 x 65cmj. maar vooral het voorkomen van vele rondboognisscn in dc interieurs en tic toepassing van afwisselende lagen misleen en baksteen in de sclioim lioezcim maakt een datering in hel begin van de veertiende eeuw waarschijnlijk; dezelfde tijd dus waarin de Balanspoon werd gebouwd. Met dit gebouw bestaan Ir. H. de Lussanet de la Sablonière heeft een boek geschreven van foto's en te keningen voorzien met als titel op om slag: „Restauratie aan het Abdijcom plex te Middelburg 1940-1971". Op blz. 1 wordt het als Verslag vermeld „van de restauratie en herbouw van de Rijks- en Provinciale gebouwen beho rende tot het Abdijcomplex te Middel burg". Het is in één woord een bijzonder smaakvol werk geworden, waarbij de il lustraties in een uitstekende lay-out sa menvloeien met de tekst. Voorin komt een bijdrage voor tot de bouwgeschie denis van de Abdij te Middelburg door dr. P. Scherft. Het is een uitgave van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, dat ook voor de distributie zorgt. Maar distributie voor wie? Niet voor de handel! Het is een re latiegeschenk, maar voor welke rela ties? Er bestaat veel vraag naar en wij hebben de afdeling Voorlichting van het mini sterie daarop attent gemaakt. De Pro vinciale Bibliotheek van Zeeland heeft een aantal exemplaren gekregen. Het zou echter voor vele Zeeuwen een be langrijke aanwinst zijn over één van de belangrijkste monumenten in de pro vincie. Het geeft een uitstekend inzicht in het omvangrijke en dikwijls moeiza me restauratiewerk van een groot com plex. Met veel bijzonderheden over beeldhouwers en schilders die aan de verfraaiing van de gebouwen hebben meegewerkt. We wensen ir. de Lussa net gel uk met dit werk, maar wij wensen het ook in veler handen. Wij zullen een exemplaar van dit nummer opsturen naar het ministerie. Wie weet? M.P.d.B.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 23