„met mate" 25 jaar inzet, inspiratie en integriteit 83 altijd zonder schokken. Het niet meer deelnemen aan het arbeidsproces kan een gevoel van nutteloosheid en leeg heid meebrengen. Vaak worden part ners niet samen oud en kan plaatsing in een bejaardentehuis gevoelens van iso latie en vereenzaming vergroten. Een andere ontwikkeling in het aanzien van ons cliëntenbestand is de toename van het aantal vrouwen, een stijging die zich wat ons bureau betreft vooral sinds het begin van de zeventiger jaren sterk aftekent. Vrouwen en alcohol ren er na hebben kinderen van verslaaf de moeders het moeilijk. De latere op voeding komt eveneens in het gedrang wanneer niet de moeder maar de vader verslaafd is. Drugs Vanaf 1 968 zijn wij in Zeeland gecon- Vestiging Middelburg, Brakstraat 30. Hierbij dient men nog te bedenken dat het aantal vrouwen, dat steun zoekt bij een hulpverleningsinstelling, altijd nog een minderheid vormt van het aantal dat daadwerkelijk een behandeling no dig zou hebben. Het bekende topje van de ijsberg. Voor de man zijn er veel ge legenheden waarbij hij een stevig glas kan drinken. Voor de vrouw ligt dit an ders. Een vrouw met alcoholproblemen wordt door haar omgeving snel veroor deeld, waardoor zij stiekem gaat drin ken, dus op tijdstippen dat niemand thuis is. Dat is meestal overdag. De vrouw, die niet meer opgewassen is te gen problemen van gezin, huis en hu welijk en ontevreden is met haar plaats in het geheel, gaat in de eenzaamheid van een torenflat of een afgelegen nieuwbouwwijk in een prachtig dorp (groene weduwe) steeds vroeger drin ken en pakt omstreeks 10.00 uur haar eerste drankje. Min of meer voort vloeiend uit de in de vorige alinea ui teengezette ontwikkeling werd de hulpverlener in toenemende mate ge confronteerd met een nieuwe bedrei ging, waarbij niet alleen de verslaafde maar ook haar ongeboren of pas gebo ren kind de gevolgen merkte van het roesverwekkende middel. Aan heroine of andere drugs verslaafde meisjes en vrouwen die zwanger zijn, zijn zich er niet van bewust, dat de schadelijke ef fecten zich ook tot het ongeboren kind kunnen uitstrekken. Ongewenste nega tieve effecten op het kind zijn ook waar te nemen bij alcoholgebruik tijdens zwangerschap. Niet alleen tijdens de zwangerschap en kort na de geboorte maar ook in de ja fronteerd met problemen van versla ving aan andere middelen dan alcohol. Aanvankelijk betrof dit gebruik van de zogenaamde soft drugs (hashisch) en LSD maar na enkele jaren deed het ge bruik van opiaten en dan met name van heroine zijn intrede op plaatsen waar jongeren bijeenkwamen. De sterk ver slavende werking van deze middelen deed de rest. Randverschijnselen als Ff] rrw

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 5