„met mate" 25 jaar inzet, inspiratie en integriteit 84 dealers/pushers, diefstal en andere vor men van criminaliteit kenmerken de daaruit voortgekomen groep van ex treem problematische gebruikers. Praten over een ontwikkeling in de aard van de gebruikte middelen kan mislei dend zijn in die zin, dat alcohol, soft en hard drugs al heel lang bekend zijn. Psychotrope of roesverwekkende mid delen zijn er altijd geweest. De mens heeft al in de oertijd gezocht naar mid delen om het bewustzijn te veranderen en over de hele wereld werd in een of andere vorm gebruik gemaakt van alco hol, cocaïne, opium, nicotine en hen nep. Met ontwikkeling kan wel worden bedoeld, dat de mens op grotere schaal en op een dusdanig verkeerde manier omgaat met deze stoffen, dat er sprake is van een afhankelijkheid, een versla ving, een probleem. Het begin is meest al gekenmerkt door kleinschaligheid, het gaat om problemen van het indivi du. In een later stadium, bij voortschrijdend gebruik, ontstaan er botsingen met de omgeving. Het sociale desfunctioneren wordt dan duidelijk door kleine en grote criminaliteit om aan het benodigde te komen, ontwrichting van gezin en rela ties, verzuimdagen en verkeersonge lukken. De hierboven beschreven drugs, te on derscheiden in stimulerende, kalme rende, verdovende, roesverwekkende en bewustzijns-veranderende midde len, zijn alle even gevaarlijk in termen van effecten op korte en lange termijn en met betrekking tot de directe en indi recte nadelige invloeden op het geeste lijk, lichamelijk en sociaal functioneren. Dit geldt voor hard drugs als heroïne maar ook in sterke mate voor alcohol en in mindere mate voor soft drugs. De werkzaamheden, gericht op drug problematiek hebben mede er toe ge leid, dat de hulpverlening bij straf rechtsmoeilijkheden (reclassering) een belangrijk onderdeel is gebleven van het takenpakket van de consultatiebu reaus voor alcohol en drugs. Gewijzigde houding In het verleden waren de CDA's vooral bezig met hun reclasseringstaken. Praktisch honderd procentvan decliën- ten kon gerekend worden tot de zoge naamde justitiële contacten. Door de jaren heen is een toename van de verwijzingen via andere kanalen op gang gekomen: via huisartsen, psychia ters, maatschappelijke dienstverlening, werkgevers, uit zichzelf, via familie en via andere cliënten kwamen in 1981 541 van de 1007 cliënten in contact met het Z.C.A.D.; de grotere bekend heid met het bestaan en de werkwijze van ons bureau, alsmede de gewijzigde houding ten opzichte van hetverschijn- sel verslaving (van misdaad tot ziekte) zijn hiervoor verantwoordelijk. Toch komt ook nu nog bijna de helft van de aanmeldingen tot stand via het justi tiële kanaal, zodat gesteld kan worden, dat het werk van ons bureau in twee grote categorieën uiteenvalt, te weten: justitiële en de sociale, dat wil zeggen langs andere kanalen tot stand geko men, contacten. Onlosmakelijk aan ons werk verbonden is de reclasseringstaak naast de andere onderdelen van ons werk die - globaal onderscheiden - als volgt kunnen wor den ingedeeld: motiveren, begeleiden, behandelen, zorg en dienstverlening, crisisinterventie en preventie. Motiveren is het rijp maken voor behan deling; begeleiding wordt gezien als een activiteit, die erop gericht is erger te voorkomen of een bepaald evenwichtte bewaren. Behandeling beoogt een her stel van de gezonde toestand. Zorg en dienstverlening hebben te maken met alle maatregelen, die nodig zijn om de geschikte condities te scheppen, waar binnen een behandeling de meeste kans van slagen heeft, zoals sanering van schulden, bemiddelen bij het zoe ken naar werk of het behoud ervan, ver betering van huisvesting en dergelijke. Crisisinterventie omvat alle werkzaam heden, die beogen op korte termijn een oplossing te vinden voor acuut uit de hand gelopen omstandigheden met het doel op langere termijn mogelijkheden te scheppen om herhaling te voorko men. Bij de uitvoering van al deze activiteiten zijn een grote beschikbaarheid en be reikbaarheid van de hulp van ons bu reau, laagdrempeligheid en het bieden van een gedifferentieerd hulpaanbod trefwoorden, die karakteristiek zijn voor de aanpak. Wij kiezen voor een snelle en directe bereikbaarheid van de hulp, kennen geen wachtlijsten en geen uit voerige aanmeldingsprocedures. Uitgangspunt daarbij is de spreiding van de hulpverlening over de hele pro vincie. Met een Centraal Bureau in Mid delburg en regiobureaus in Goes, Ter- neuzen en Vlissingen. Er worden daar naast nog meerdere malen per maand avondspreekuren gehouden in de pro vincie en wel in Hulst, Oostburg, Tholen en Zierikzee. Door het afleggen van huisbezoeken wordt de afstand tussen hulp en hulp behoevende nog verder verkleind door onze maatschappelijk werkers. Al met al komt het volgende beeld naar voren: - de hulp via het Z.C.A.D. is altijd be reikbaar, 24 uur per dag, 7 dagen per week; - de hulp is gespreid over de provin cie Zeeland; - er worden frequent huisbezoeken afgelegd; - de hulp is zonder verwijzing recht streeks te verkrijgen; - er zijn geen wachtlijsten. Verslaving(sziekte) Verslaving en verslavingszieke kunnen zich op diverse manieren presenteren. Er kan sprake zijn van arbeidsverzuim, verkeersovertredingen of andere delic ten. Maar ook kan er een eenzaam- heidsproblematiek bestaan. Huwelijks moeilijkheden, werkloosheid, over- werkt-zijn, jongeren met problemen en frustraties. Dit hele scala maakt de hulpvraag breed en gedifferentieerd, zodat elke adequate hulpverlening wel veelzijdig moet zijn, wil er van enige ef fect sprake zijn. Ons bureau stelttegen- over deze brede hulpvraag een geva rieerd hulpaanbod, dat uitgevoerd wordt door een multidisciplinair sa mengesteld team. Degene waar de cliënt het eerst en het meest mee te ma ken heeft is de maatschappelijk werker. Daarbij worden echter ook andere me dewerkers van het bureau ingescha keld. Psycholoog, arts en psychiater le veren vanuit hun specifieke deskundig heid een ondersteuning en versterking van de kwaliteit van de hulp. Deze hulp

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 6