„met mate" 25 jaar inzet, inspiratie en integriteit 85 is zowel individueel als groepsgericht. Er wordt met groepen gewerkt, waar mogelijk en nodig. Bijzondere aandacht verdienen die acti viteiten, welke wel eens „de beste me thode van behandeling" worden ge noemd, namelijk het voorkomen of op zijn minst vroegtijdig onderkennen en opsporen van verslavingsproblemen. Preventie dus. Bij de behandeling van gezondheids stoornissen verdient preventie verre de voorkeur boven de moeizame pogingen in het therapeutische vlak. Want on danks het feit, dat de veelzijdigheid van de hulp in de afgelopen kwart eeuw aanmerkelijk is toegenomen met hoog kader uit diverse disciplines, ondanks de toegenomen kennis van de proble matiek en ondanks getalsmatige en fi nanciële mogelijkheden, blijven de re sultaten in de verslavingszorg mager, zeker wanneer men bedenkt, dat slechts een gering percentage van de verslaafden door ons behandeld en be reikt wordt en dat het recidief percenta ge hoog is. Het ontbreken van een pasklaar en uni verseel aanvaard behandelingsplan, de recidive, het geringe bereik, het matige rendement, dit alles maakt op het eer ste gezicht het toekomstbeeld van de hulpverlening somber. Het zijn even zo veel redenen om steeds kritisch te blij ven. Hetzijn overwegingen die mede de basis vormen voor een aantal aanbeve lingen, die van belang kunnen zijn voor het uitzetten van de koers voor de ko mende jaren. Toekomstige koers 1. Nu er veel en veelzijdige know-how in eigen huis aanwezig is, wordt het haalbaar aan deskundigheidsbe vordering te gaan doen. Hierdoor komt het kwalitatieve handelen van alle werkers op een hoger pian. Het Z.C.A.D. hoeft niet te wachten op een eventueel supraregionaal georganiseerde opleiding. Het Z.C.A.D. kan een voortrekkersrol vervullen in deze. 2. Het Z.C.A.D. moet aanzetten geven tot onderzoek naar omvang en aard van de verslavingsproblematiek in de provincie. Een goede inventari satie van alles en iedereen die te maken heeft met alcohol en drugs is noodzakelijk voor een goed van de grond komen van de preventie taak. Maar ook voor alle overige beleidsontwikkelingen. 3. De coördinerende rol met een spil functie in de zorg voor verslavings- zieken moet geconsolideerd wor den. Dit moet overtuigend waarge maakt worden. 4. In de provincie Zeeland dient de coördinerende rol zich niet te be- pnrron tot het ambulante veld. 5. De reclasseringstaak is inherent aan het functioneren van het Z.C.A.D. en gaat goed samen met de overige aspecten van ons werk. Het verschaft ons een overzicht over de morbiditeit van het pro bleem in een betrekkelijk vroeg stadium. Stemmen om van deze taak ontheven te worden moeten krachtig worden weersproken. 6. Er dient gewerkt te worden aan toetsingsmodellen aan de hand waarvan de kwaliteit van het han delen beoordeeld kan worden. 7. Objectieve methoden om het ren dement van alle inspanning te me ten moeten met voorrang ontwik keld worden. 8. Preventie moet door alle betrokke nen niet alleen met de mond bele den worden maar ook daadwerke lijk gesteund worden in de praktijk. 9. De hulpverlener moet de zieke en zijn ziekte leren accepteren. Er is geen plaats voor cynisme, ironie of arrogantie. Als eenmaal het besef is doorgedrongen dat het om een ziekte gaat, dan mag het best ge beuren dat de houding van de hulp verlening daar een weerspiegeling van is. 10. Extra aandacht is nodig voor de volgende risicocategorieën: - ouders van verslaafde kinderen: - kinderen met verslaafde ouders; - verslaafde zwangeren; - en uiteraard alle eerder in de loop van dit verslag genoemde groepen als werkloze jongeren, etnische minderheden. Maar ook eenzame bejaarden! Tevreden over de periode 1 957-1 982? Met mate! Optimistisch over de toekomst? Met mate! Naschrift: Het artikel „Met mate" bevat geen dog matische maar praktische stellingen omtrent het werk van het Z.C.A.D. Er wordt ook getracht een antwoord te ge ven op onvermijdelijke vragen als nut (zowel rendement als efficiëntie) en kwaliteit van de activiteiten. Bij het Z.C.A.D. kunt u gratis het volledi ge artikel voorzien van grafieken en fo to's ontvangen. Z.C.A.D., Postbus 85,4330 AB Middel burg, telefoon 01 180-37320.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 7