25 jaar diho: een kijkje in verleden, heden en toekomst van het milieuonderzoek in het deltagebied 150 Enkele chemostaten waarin experimenten worden gedaan over de groeisnelheden en verder oecologische bijzonderheden van bacteriën, de afbrekers in de natuur. (Foto: René Kleingeld) heids- of waterstaatkundige redenen onvermijdelijk is, dan verdient compar timentering met een zout westelijk deel de voorkeur. De milieuatlas „De kleuren van Zuid- west-Nederland" die in 1972 ver schijnt, doet daar nog eens een schepje bovenop. De atlas staat boordevol bio logische en milieukundige informatie. Een groot deel daarvan is geleverd door het DIHO. De atlas gaat weliswaar nog uit van een volgens de Deltawet afge sloten Oosterschelde („...afsluiting valt ernstig te betreuren..."), maar houdt een pleidooi voor het zout hou den van een deel van het bekken. Het boek draagt een enorme hoeveelheid feiten aan die kwantificeren hoe groot de verliezen zullen zijn. Dit boek heeft indruk gemaakt, en het heeft zeker bij gedragen tot de latere politieke besluit vorming. In mei 1 972 wordt op Hedenesse een studieconferentie gehouden, georgani seerd door de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland en de Zeeuwse politieke partijen. Op die conferentie wordt het dilemma veiligheid tegen overstromin gen versus het behoud van het natuur lijk milieu voor het eerst in zijn volheid publiekelijk bediscussieerd. DIHO-bio- logen hebben daarbij hun inbreng. Bij monde van dr. Parma wordt gezegd dat de Studiegroep Milieubeheer van de Oecologische kring, waarin ook het DI HO participeert, een dringend beroep doet op de minister van Verkeer en Wa terstaat om een nieuwe Deltacommis sie in te stellen waarin biologen en an dere milieudeskundigen zijn vertegen woordigd. Deze commissie dient uit te zoeken op welke wijze de eisen van be scherming tegen stormvloeden en van behoud van natuurlijk milieu zijn te combineren. De conferentie op Hedenesse staat niet op zich. Grote groepen milieubewuste mensen beginnen hun zegje te doen over de Oosterschelde. Boeken en bro chures met informatie over de waarden van natuur en milieu in de Oosterschel de, voor een aanzienlijk deel geschre ven door DIHO-mensen, vinden hun weg naar een breed publiek. DeOoster- schelde is „nieuws" en „politiek" ge worden. Inmiddels is Rijkswaterstaat al wel, conform de Deltawet, begonnen aan de afsluiting van de zeearm. Maar, zo heeft eens iemand gezegd, de twijfel groeit sneller dan de dam door de Oos terschelde. De rest van het verhaal is bekend. Onder de regering Den Uijl zal er een nieuwe studie komen over de afsluiting. De Commissie Klaasesz wordt geïnstalleerd. In 1974 adviseert deze commissie: bouw een doorlatende dam in de mond van de Oosterschelde als compromis tussen veiligheid en mi lieubehoud. Dit voorstel voor een stormvloedkering passeert in zeer korte tijd, nog in 1 974 de 2e Kamer. Kosten ruim 3 miljard gulden. De werken in de mond van de Oosterschelde worden stilgelegd. De technische studies naar de uitvoerbaarheid van een storm vloedkering beginnen en in de zomer van 1976 besluit het kabinet tot de bouw van een pijlerdam. Kosten toen al 4 5 miljard gulden. Beheer en inrich ting van de toekomstige Oosterschelde

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 8