wonen in middelburg 193 kreeg de burgemeester het woord. DeMiddelburgsche Courant vermeldt verder: 'Door den burgemeester werd de verzekering gegeven van zijne ingenomenheid met het doel der maatschappij, om den werk man een goed huis te verschaffen, terwijl hij den wensch uitte dat deze steen spoedig door vele andere gevolgd moge worden. Nadat de steen was gelegd, betuigde de voorzitter den burge meester zijne dank, waarbij hij de hoop uitsprak dat het zaad heden gelegd, rijke vruchten mag dragen, eene hoop die bij het flink optreden der maatschappij zeker niet zal beschaamd wor den.' Men vindt de naam 'Eendracht maakt macht' niet meerterug in het contract van de naamloze vennootschap van 2 januari 1 879. Volgens artikel 1 draagt zij dan de naam van 'Middel- burgsche Bouw- en Verhuurmaatschappij'. Over het doel wor den wij ingelicht: 'het aankoopen of in erfpacht nemen van gronden, het bouwen van woningen op dezelve en het verhuren en verkoopen dier woningen'. Het is één van de vele maat schappijtjes die in de tweede helft van de 1 9de eeuw werden opgericht met een commercieel doel. Men liet de beschouwer overigens niet in het ongewisse: in kapitalen prijkte op de kroonlijst 'Bouw en Verhuurmaatschappij'. De deelnemers aan deze maatschappij behoorden tot de mid denstand, in Middelburg zo talrijk vertegenwoordigd: winke liers en kooplieden (in verfstoffen, in lampen en gasornamen- ten), timmerlieden, maar ook lagere ambtenaren (bode bij het provinciaal bestuur, opzichter bij de gemeente-fabricage, con cierge en amanuensis bij de Rijks hoogere burgerschool), verder een boekhouder en een deurwaarder. Voorzitter Abra ham Johannes Adriaansen is boekdrukker. Allen vertegen woordigen die laag in de Middelburgse samenleving, die zelf redelijk waren gehuisvest maar hun geld belegden in een object waarvan vruchten - zij het in bescheiden mate - te ver wachten waren. Dat zij zelf niet zo zeer aan woningen voor de De huizen aan de Stationstraat met gedenksteen in portiek. arbeiders gedacht hebben, komt naar voren bij een ander pro ject. Dat het beslist geen speculanten zijn geweest blijkt uit de circulaire van 5 juni 1 886 van deze Maatschappij. Gericht aan belangstellenden meldt zij: 'Deze vereeniging heeft sedert dien tijd [1 878] steeds beschei den haren weg gegaan en - al bestond vaak aandrang daartoe van derden - zich nimmer gewaagd aan ondernemingen die, naar het oordeel der leden, hare krachten te boven zouden gaan. Hare daden - tot nu toe met goed gevolg bekroond - be paalden zich tot het bouwen van een blok woningen aan den Penninghoeksingel en de Lambrechtstraat, en tot het aankoo pen van een woonhuis op den hoek der Wagen aarstraat en Ba lans alhier. Reeds lang echter was hare aandacht gevallen op de ledige en ontsierende erve liggende aan den Stationsweg al hier, tegen het huis bewoond door den heer Verseput, groot on geveer 7 aren, 7 centiaren, en was zij op het denkbeeld geko men om daar woningen te bouwen.' Het bestuur der Middelburgsche Bouw- en Verhuurmaat schappij kan al bij circulaire van 23 januari 1 888 melden dat zij behalve de twee huizen met tuinen die in 1 886 aan de Stations weg werden gebouwd, ter plekke nog twee woningen wil stich ten. Voorzitter is dan nog steeds A.J.Adriaansen, secretaris P.W.H.de Kan, een boekhouder, en C.van Loopik, zonder be drijf, hetgeen rentenier betekent. De Stationsweg, de huidige Stationstraat, behoorde tot het ter rein dat verkregen werd na de aanleg van het kanaal door Wal cheren en de spoorwegwerken. In 1 872 was het zover dat de treinen Middelburg konden bereiken. Middelburg koesterde zoals eerder gezegd, grote verwachtingen over de aangelegde Loskade en de bouwterreinen in de omgeving, maar de mag neetwerking bleef uit. Lange tijd stond als eenling in een kale vlakte het huis van A.A. Fokker met op de arduinsteen het jaar tal 1879. Pas na 1890 verrijzen er de herenhuizen die nog steeds een aantrekkelijke wand van de Loskade vormen. Eerder verschenen tussen deze wand en de achterzijde van de Koren-

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 11