wonen in middelburg Dr. J. C. Bolle. len 11 gevallen voordeden vanfebrisintermittenstertiana(der- de daagse koorts). De Jeronimusstraat was niet anders dan een straat met koolasbedekking, die telkenmale werd opgehoogd waardoor het water onder de vloer van de woningen, die slecht gebouwd waren, vloeide. De gezondheidscommissie erkent de klachten, maar: 'niettegenstaande zij omtrent verscheidene dier woningen er kent dat die veel te lijden hebben van vocht, niettegenstaande zij heeft bevonden dat de ventilatie onder verscheidene vloeren ondoelmatig is, de onder die aangebrachte roosters te laag zijn aangebracht of gedeeltelijk bedekt, niettegenstaande zij erkent dat men om de (particuliere) straat begaan baar te maken steeds meer koolasch op die straat heeft gebracht waardoor overal de toch reeds ongunstige grondslag van die woningen tegenover die straat, steeds slechter is geworden, niettegenstaande de meeste roosters geheel bedekt, in enkele en wel in het midden van de straat, het water vrij uit van de straat onder de woningen laat stroomen in die mate dat naar eene der bewoonsters verze kerde zij bij regen het water steeds onder haren vloer hoort loo- pen, niettegenstaande de commissie alle roosters-ook die van de wat hooger gelegen woningen - ten eenenmale onvoldoen de acht aangebracht zoo zelfs dat zij meer schade, dan voordeel aanbrengen, niettegenstaande dat alles acht de gezondheids commissie die woningen nog niet ter bewoning ongeschikt, maar dient de toestand aldaar om de woningen ongeschikt te doen zijn nog eerst wat erger te worden.' Deze volzin staat in een voorstel van burgemeester en wethou ders op het adres van A. Jeronimus met als inhoud dat door des 195 F. M. Wibaut. Portret uit de laatste tijd van zijn verblijf in Middelburg. kundigen zal worden uitgemaakt of hij alleen dan wel met de gemeente of wel de gemeente alleen verplicht is bedoelde rio lering in zijn eigen straat te maken. Het college stelt voor het adres van Jeronimus voor kennisgeving aan te nemen 'en te ho pen dat de bedoelde perceelen door de tegenwoordige bewo ners zullen worden verlaten en geene nieuwe bewoners zullen trekken vooraleer de toestand afdoende door den eigenaar is verbeterd'. De zaak werd behandeld in de vergadering van 21 maart 1 900. De hele kwestie deed burgemeester Schorer de gal overlopen. Hij zij omonwonden dat het college ten zeerste door het advies van de gezondheidscommissie was teleurge steld: 'wel zeker hadden zij verwacht dat aan dat broeinest van mala ria -want als zoodanig werd het toch dooreen deskundige als't ware gequalificeerd - een einde zou worden gemaakt. Een schande acht ik het dat hier in een deel van het overigens zoo gezonde Middelburg ten gevolge van den slechten toestand dier woningen nog malaria heerscht. En is het waar wat de heer van de Ree beweert, dat er veel woningen zijn, welke er nog slechter aan toe zijn, dan waarlijk is het hard tijd om die zaak eens ter dege te gaan aanpakken.' Wij keren terug naar het adres de heren Bolle, Ghijsen en Wi baut uit 1889. Zij wensten toen een terrein tussen Korenmarkt en de Loskade te kopen om daar arbeiderswoningen op te laten zetten: de latere Eigenhaardstraat. Dr. Bolle was chirurg aan het Gasthuis, de eerste in Middelburg, Ghijsen en Wibaut waren di recteuren van de houthandel Alberts. Hun streven op het braak

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 13