ldïernktionzïte^ IBibliotheek wonen in middelburg 196 („FA BI AN ESSAYS IN SOCIALISM") F. M. WIBAUT Eerste Deel: GRONDSLAGEN AMSTERDAM. De huizen aan de Eigenhaardstraat. liggende terrein huizen te bouwen die èn gezond, èn betaal baar, èn op den duur eigendom werden van de bewoners werd in een flink hoofdartikel onder de kop 'Eigen Haard' door de Middelburgsche Courant van 21 november 1 889 met instem ming begroet. 'Elke poging, die wordt aangewend om den arbeidersstand het gemakkelijk en aangenaam te maken in de eerste plaats zijn "te huis" verdient waardering, vooral in de tegenwoordigen Sturm und Drangperiode, waarin van zoovele zijden allerlei pogingen worden gedaan om ontevredenheid te kweeken. De gemeente Middelburg heeft vooral op dit oogenblik bij zulk een pogen te meer belang, omdat - gelukkig verschijnsel! - in den laatsten tijd op industrieel gebied gunstige teekenen zijn waar te nemen, die getuigen van hernieuwd leven, van vooruitgang. Er komen, dank zij eenige nieuwe inrichtingen in de gemeente die haar bloei zullen verhoogen, meer werklieden in ons midden; en die arbeiders hebben op hun beurt natuurlijk woningen noodig. Hun die te verschaffen zoo goed en zoo practisch mogelijk is een te waarderen streven; want laat ons 't bekennen, uit het oogpunt van hygiène laten vele arbeiderswoningen te wen- schen over. En dan een eigen tehuis ten slotte te krijgen heeft ook veel waarde; vooral wanneer de kans daartoe wordt geo pend zonder dat een buitensporig hooge huur van den bewo ners wordt gevraagd.' 'Eigen Haard' kreeg de vorm van een naamloze vennootschap. De statuten geven als doel: a. het aankopen van terreinen in Middelburg en het daarop doen bouwen van goede arbeiders woningen, b. het verhuren van die woningen op een wijze dat de bewoner door het betalen van de huur langzamerhand eigenaar wordt van het perceel, c. bij gebreke van bewoners die eigenaar wensen te worden de woningen eenvoudig verhuren. Het be stuur vermeldt ook in een circulaire dat de bedoeling een andere is dan een commerciële opzet bij het verhuren van woningen waarbij een vrij belangrijk deel van de huur is bestemd voor winsten betaling van het risico van de eigenaar.'In de woningen der vennootschap is dat anders; zoo de bewoner dezelfde huur betaalt, die hij voor een andere woning zou moeten besteden. dan wordteen groot deel dier huur aangewend om het huis voor hem te koopen; werklieden die jaren lang een vast loon genie ten, en zoo zijn er velen in onze stad, komen op deze wijze zon der merkbare grootere uitgaven in het bezitvan een eigen huis.' Wij hebben gezien dat bij de behandeling in de raad over de aankoop van het terrein er raadsleden zijn die het'profijtbegin sel' huldigen: de bouw van aanzienlijker woningen brengt de gemeente meer op. Dat Wibaut en G hijsen de nood op het gebied van de volkshuis vesting op deze wijze wilden aanpakken, behoeft ons niet te verwonderen. Beiden voelden zich aangetrokken tot hetEngel- se Fabiansocialisme. In 1891 verscheen van Wibaut de verta ling van de Fabian essays in Socialism met als titel Socialisme Van toen af aan noemde hij zich openlijk socialist. G hijsen is het zachtaardige Fabiansocialisme trouw gebleven met zijn practi sche programmapunten: straatverlichting, riolering, onder wijs, arbeidsomstandigheden, volkshuisvesting enz. Wibaut kiest in 1897 voor de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. In 1 904vertrekthij naarAmsterdamomzichintensievermetde socialistische beweging bezig te houden. In 1914 wordt hij wethouder van de hoofdstad met volkshuisvesting in zijn porte feuille. Hij ontplooit op dit gebied een indrukwekkende activi teit. Het is de aanleiding tot het gevleugelde woord: Wie bouwt? Wibaut! Ten slotte de arts Bolle: hij liet zich leiden door sociale bewogenheid.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 14