veldzigt: van buitenplaats tot kwekerij 209 aan de Schroeweg tegenover de bui tenplaats te rooien en in de plaats een rij olmen te planten.,2) Bestond „Veldzigt", wijk V no. 11 in 1849 - toen het op de weduwe Snouck Hurgronje overging - uiteen herenhuis, tuinmanswoning, verdere gebouwen en bos (ongeveer 6 bunders), in 1 864 om vat het landgoed met het omringende v/eiland 13 bunders (ha). Anthony Pieter Snouck Hurgronje en zijn zus Sophia Wilhelmina, het vierde en derde kind van het echtpaar Snouck Hurgronje-Lambrechtsen erfden „Veld zigt"; zij lieten het in 1 865 verbouwen. Ook zij verbleven er in de zomer en woonden 's winters aan de Rouaanse- kaai. Mr. Anthony Pieter Snouck Hurgronje, geboren Middelburg 30 november 1826, was gemeenteraadslid (1871- 1901) en kantonrechter. Rond 1865 ontstond het plan gedeel ten van „Veldzigt" te onteigenen voor de aanleg van de spoorweg naar Vlis- singen. A. P. Snouck Hurgronje ge bruikte dan ook al zijn invloed om aan tasting van „Veldzigt" te voorkomen, niet zonder resultaat; de spoorweg kwam uiteindelijk iets noordelijker langs het kanaal te liggen (een gedeelte van de bolwerken en deVlissingsepoort moesten echter voor deze werken wij ken). De zuster van Anthony Pieter So phia Wilhelmina (geboren Middelburg november 1825, overleden „Veld zigt" 1 november 1912) bleef onge huwd. Over het leven op „Veldzigt" worden wij ingelicht door Hen Kan. Tanthe Phie was algemeen gezocht en geliefd bij haar talrijke neven en nichten om haar vrolijkheid, gulheid en hartelijkheid. Zij was bovendien een verstandige ontwik kelde vrouw envoi toewijding vóórhaar ongehuwde broer (oom Toon). Hij vervolgt: „In de uitgestrekte moes tuin groeide alles wat maar denkbaar was, het uitzicht achter het grote huis over gazons, vijver, bomen en struiken op weilanden erachter landelijk rustig en mooi. Er was een ruime zijkamer in het huis, waar Zwarte Piet (een kaartspel) werd gespeeld. Het logeren op „Veldzigt" was één genot. Ik denk aan het bosch met de wilde bloemen, primula's e.d., die men pluk ken mocht, de boomgaard, de perziken en abrikozen, aardbeien, de eenden en de kippen, de roeiboot, het ruime tuin manshuis en de stal enz. enz. De grote kamers (van het huis) hadden een stijve ouderwetse pracht (er hingen grote spiegels). Personeel werd niet meer gehouden (in de laatste jaren). Fortuin en meubels werden na zijn over lijden (van A. P. Snouck Hurgronje) on der de familie verdeeld."13) Anthony Pieter en Sophia Wilhelmina Snouck Hurgronje kochten op 2 de cember 1884 van Jan Tak, koopman, de naast „Veldzigt" gesitueerde buiten plaats „Welgelegen" met huizen, koe pels, schuur en broeikas, vijver, sprink en tuin.I4) Eén van de koepels van „Welgelegen" lag aan de straatweg. De koepel waar tante Phie met haar neven en nichten veelal thee placht te drinken, werd in mei 1940 verwoest. Een fraai rieten dak, stenen bogen boven deramen, een gietijzeren pilaar (mogelijk de pilaar, bewaard op de zolder van „Veldzigt") en hekwerk sierden de koepel. De buitenplaats in de 20e eeuw De verkoop van 1914 Openbare verkoop van de buitenplaats „Veldzigt", de villa „Gaternisse" en daarachter gelegen weilanden vond plaats door de erven van Mr. A. P. Snouck Hurgronje op 17 juni 1914 in de bovenzaal van de Sociëteit „De Ver genoeging" aan de (Grote) Markt te Middelburg, ten overstaan van notaris Blaupot ten Cate.15) Bezichtiging van de buitenplaats was van 3 tot 1 6 juni mogelijk met een toe gangsbewijs ten bate van de Vereeni- ging Kindervoeding. De als zeer fraai aangelegde buiten plaats bestond uit een herenhuis met koetshuis, oranjerie (plantenkas), hoen derpark, moestuin met broeibakken en ramen, oprijlaan, vijvers, bruggen, prieëlen en bergplaatsen. De grond was beplant met zware op gaande bomen, verschillende soorten heesters, sierplanten en fruitbomen. Het huis bevatte beneden: 5 kamers, provisiekamers, mangelkamers, badka mer, kelders en ruime waranda; en bo ven: acht grote en kleine kamers. Mr. A. P. Snouck Hurgronje, 61 jaar {in album leden Zeeuwsch Genootschap, 1 maart 1 887) met hand tekening. (Foto: C. W. Bauer). dienstbodekamer en grote zolder. Voor overname van de brandkast moest de koper f 40,- betalen. De houten schuur bij de oranjerie bleef eigendom van de tuinbaas.I6) „Veldzigt", de koepel, bouwterrein en weiland met sprink gingen voor f 1 8.538,- naar Jan Lindenbergh Cor- neliszoon, aannemer, wonend in We- meldinge. De moestuin met onder an dere de tuinmanswoning, kassen, ker senboomgaard, vruchtbomen en groenten, met de villa „Gaternisse" en het bouwterrein hoek Oude Vlissingse- weg/Schroeweg (waar in 1916 „Zorg- vrij" werd gebouwd) werd gekocht door Abraham Adriaan de Wilde, aannemer te Goes, voor f 1 2.000,-. Het herenhuis „Gaternisse" (met berg plaatsen en tuin) bestond uit drie ka mers, provisiekamer, keuken en kelder beneden en boven 6 kamers, dienstbo denkamer en zolder. Voor de nu nog aanwezige groengeschilderde, houten zonneblinden moest de koperf 36,- be talen. De weilanden achter de buitenplaats, die reikten tot aan de Oude Schroeweg werden verkocht aan de Naamloze Ven nootschap „Boomkweekerij en Zaad- handel Walcheren" te Middelburg. Koopbedrag f 20.747,-.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 27