veldzigt: van buitenplaats tot kwekerij 210 De koepel aan de hoek bij de watergang, circa 1 900. Zo viel vanaf 1 914 de buitenplaats, die bijna 100 jaar bijeen was gehouden, uiteen. Op een deel van de weilanden tot aan de tegenwoordige Prinsenlaan verrees vanaf 1966 de wijk Middel burg-Zuid. De daarachter gelegen grond totaandeOudeSchroeweg bleef bouwland. De grasvelden, grenzend aan de kwekerij, tussen de lage flats vóór de Statenlaan, werden in 1978 met woningen bebouwd. De kwekerij is nu een blijvende groenstrook in een woonwijk. De familie Lindenbergh (foto p. 212) Jan Lindenbergh, die de buitenplaats in 1914 kocht, ontving relaties op „Veld zigt" en hield er tuinfeesten, waaronder andere het Westkappels dameskoor en mannenkoor zongen (J. Lindenbergh was aannemer van het onderhoud van de Westkappelse zeedijk). Bij het sta tion van Middelburg, op korte afstand gelegen, had hij een opslagplaats van bouwmaterialen. Jan Lindenbergh, geboren Wemeldin- ge 7 februari 1867, overleed op 26 juni 1 942 aldaar. De weduwe Lindenbergh schonk op 1 5 april 1 944 aan de burge meestervan Middelburg destukken be treffende de buitenplaats „Veldzigt" van 1656-1858 (voornamelijk ver koopakten), die deze bij het Rijksarchief in Zeeland ter bewaring gaf. In 1977 werden de stukken teruggeschonken aan het Gemeentearchief te Middel burg. Na het kinderloos overlijden van me vrouw Teeuvkens, weduwe Linden bergh op 9 augustus 1 951 (Wemeldin- ge) kwam de kwekerij aan de broer van J. Lindenbergh: M. C. Lindenbergh en na diens dood aanCornelisMarinus Lin denbergh, zijn zoon. Laurus Hendrik Lindenbergh erfde de kwekerij van zijn vader C. M. Linden bergh (overleden 1 augustus 1971). L. H. Lindenbergh ging na de verkoop van „Veldzigt" aan Werkplaatsen Wal cheren in juni 1 973 in de fruitteelt (te Wemeldinge) en oesterteelt (te Yerse- ke). Het tuinpersoneel (foto p. 212) Een foto van circa 1864 toont ons de tuinman van „Veldzigt", W. de Witte, staande op het bruggetje in de tuin.17) W. M. de Witte (zijn zoon) woont van 1874-1902 in de tuinmanswoning op „Veldzigt", gevolgd door G. de Witte (met zijn moeder de weduwe De Witte, mevrouw Wisse), die tot 1916 daar blijft wonen en dan verhuist naar de Schroeweg. De groepsfoto van tuinlieden van „Veldzigt", circa 1910 telt al 9 man per soneel, waarbij leden van het gezin-De Witte (het was gebruikelijk, dat de zoons van de tuinman op de buiten plaats meewerkten).18) De tuinman J. Manni heeft als tuinman van 1 921-1 940 in de tuinmanswoning gewoond. De tuinman van „Veldzigt" (en wel de voorman) was belast met het onderhoud van de grote moestuin. De jachtopziener C. Duine woonde als beheerder op de buitenplaats voor de familie Lindenbergh in het huis op „Veldzigt" (1938-1940). Na de oorlog trok in 1 947 het gezin van de voorman W. Geldof in het bovenge deelte van het huis en wel tot 1 968.19) De broer van J. Lindenbergh, M. C. L. Lindenbergh nam aan het eind van de jaren veertig het grootste deel van de werklieden op „Veldzigt" mee naar zijn kwekerij in Wemeldinge. Om de achter gebleven fruittelers aan het werk te houden werd op „Veldzigt" in de vijfti ger en zestiger jaren fruit om te sorteren uit Zuid-Beveland aangevoerd. Veldzigt in de jaren 1940-1944 Al de eerste dag van de tweede wereld oorlog, 10 mei 1 940, namen de in Mid delburg gelegerde Franse militairen en onderofficieren „Veldzigt" in gebruik. De secretaris van Middelburg mr. M. W. G. van der Veur vertelt in zijn dagboek: 14 mei In de vooravond fietsten mijn vrouw en ik, onder luchtalarm naar de buiten plaats „Veldzicht" aan de Oude Vlis- singseweg om ten verzoek van de bur gemeester te zien wat daar nodig is voor inrichting tot kwartier van de Fran se staf. 22 mei De Fransen hebben bij hun vlucht aan de Oude Vlissingseweg talrijke leger- paarden achtergelaten die langs het Kanaal onbeheerd ronddwalen en ge brek aan voedsel gaan krijgen."20) De Duitse Wehrmacht vorderde in 1 940 „Veldzigt" om op een betonnen plaat op de buitenplaats paarden te stallen. Een groot aantal bunkers werd door de Arbeidsdienst op het terrein gebouwd (1942-1943), dienend voor allerlei voorraden, waaronder munitie. Door plaatsing van geschutsstellingen veranderde „Veldzigt" in een militair object (vanaf deze plaats kon men over het Kanaal door Walcheren heenkij ken). Door de inundatie van Walcheren in oktober 1944 (7 oktober stond het water 40-50 cm hoog, de achtste moesten de bewoners van de Oude Vlissingseweg voor het water vluch ten), kwam de gehele buitenplaats on der water te staan waardoor deze voor de Duitsers onbruikbaar werd. De kwekerij vanaf 1945 Na de drooglegging van het terrein van „Veldzigt" in 1 945 heeft de Dienst Uit voerende Werken alle obstakels in de grond (bunkers enz.) opgeruimd. Men begon al vrij snel de grond, die echter zwaar geleden had onder het zoute wa ter, weer geschikt te maken voor fruit teelt. Na 1 947 kon men pas met nieuwe beplanting beginnen. De vijver, die vol

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 28