veldzigt: van buitenplaats tot kwekerij hout was gestort, werd circa 1 950 ont ruimd. In de hoop dat de boot op Enge land vanuit Vlissingen weer zou gaan varen werd de boomgaard opnieuw aangeplant en koelhuis en opslagruim te uitgebreid. Deze verwachting is ech ter niet uitgekomen. Op 1 juni 1973 kocht Werkplaatsen Walcheren ten overstaan van notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes het huis met schuren en boomgaarden - kadas trale sectie 0 209 Middelburg, groot 8 ha - voor de prijs van f 27 5.000,- van de fruitkweker L. H. Lindenbergh te Wemeldinge. Van de gemeente Mid delburg wordt dan nog 2 ha aangren zende grond gepacht (achter „Gaternis- se" en „Zorgvrij"). De fruitbomen die er stonden waren oud en de opbrengst aan fruit was nihil zodat men meteen met rooien begon. De kwekerij ging zich toeleggen op het kweken van bomen, heesters en strui ken voor openbare parken, plantsoenen en tuinen, die ondermeer naar het bui tenland (Engeland) worden geëxpor teerd. De werknemers worden verder ingezet bij het aanleggen, beplanten en onderhouden van openbare parken en plantsoenen. Omstreeks 1978 startte de kwekerij ook zelf met het stekken en afharden van laanbomen en heesters in verwarm de kassen, waarbij steeds van vak ver wisseld wordt. De loop- en rijpaden op het terrein zijn in de laatste jaren alle verhard. De wilgen aan de zijde van de Schroeweg, die na het zoute water van 1 944 niet goed meer groeiden, werden eind 1 981 omgezaagd en een rijconife- ren aangeplant. Op de kwekerij staan ook enkele kasten voor het houden van bijen. Het gebouw Op een foto van circa 1860 ziet men beuken voor het huis „Veldzigt" aan weerszijden van de oprijlaan. De voorzijde had vóór 1865 beneden openslaande deuren (met drie ruiten); boven de voordeur en serredeuren één raam met twee ruiten en op de eerste verdieping in de ramen vier ruiten. De raamlijsten en devoordeurwaren groen geschilderd.I7) In 1914 is er een balkon en zijn de openslaande deuren door ramen ver vangen; boven zijn de vier ruiten ook één raam geworden (op foto voorpagi na prospectus verkoop).I6) Na de verbouwing van 1865/1866 werd aan de achterzijde het overdekte terras over de gehele gevel doorgetrok ken en op het dak - vóór 1 860 nog uit twee delen bestaand - boven het bal kon een stijl, bekroond met twee beel den (vrouwenfiguren) geplaatst. De zol derluiken vervielen en schoorstenen werden bijgeplaatst. Op een foto van circa 1 930 is in de stijl het tegenwoordige lichtvenster (met kruis) te zien. De begroeiing tegen de achtergevel is dan weelderig. Aan de achterzijde rechts was een bij-

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 29