mededelingen 218 WERKGROEP THEOLOGIE Op 3 november j.l. presenteerde dan onze „Werkgroep in oprichting" zich met de reeds aangekondigde eerste lezing. Prof. H. Berkhof, emeritus hoogleraar aan de univer siteit van Leiden, hield zijn lezing over „Schriftgezag en Schriftkritiek". Het bleek een gelukkige greep te zijn geweest juist de ze in heel ons kerkelijk Nederland en ver daarbuiten bekende theoloog voor deze eer ste avond in ons midden te hebben en hem te horen. De zaal liep stampvol belangstel lenden. Na opening door de heer A. Teunis namens het bestuur van het genootschap droeg hij de leiding van de avond over aan drs. L. Korevaar, Nederlands Hervormd predikant te Middelburg, die momenteel fungeert als voorzitter van het bestuur van de vakgroep. Prof. Berkhof kreeg toen gele genheid zijn lezing te houden. Hij zei aan vankelijk verrast er over te zijn dat er in Zee land nog geen wetenschappelijke studie groep voor theologie was, denkend aan het gezegde: „iedere Zeeuw is een theoloog". Hij had graag onze uitnodiging aangeno men en was blij deze avond mede de aanzet voor het bestuur van de werkgroep te mo gen geven. Zijn lezing werd met grote aan dacht gevolgd. Zij betrof ook een onder werp dat zowel in de kringen van de refor matorische als roomskatholieke christenen van onze tijd sterk in discussie is. Het is on doenlijk om hier een volledig verslag van de lezing te geven. Prof. Berkhof merkte op dat zijn lezing niet specifiek dogmatisch was, al stelde hij vast dat de dogmatiek wel terdege wetenschap was. In de kerk heeft de bijbel het centrale gezag. In de wetenschap critise- ren wij de bijbelteksten. Bijbelgezag bete kent dat wij ons door de bijbel laten gezeg gen. De bijbel is een boek met een histo rische wording en geschiedenis. Je moet de bijbel kunnen benaderen als ieder menselijk document. De bijbel is een bibliotheek (bi- blia), een veelheid van boeken. De canon, de lijst van de bijbelboeken, die tevens de richtsnoeren zijn voor het geloof van de kerk, is ons niet zomaar, bijvoorbeeld vanuit de hemel, door de Heer of een engel compleet uitgereikt. Die is ook niet op een bepaald ogenblik door de kerk vastgesteld. Daar is al vanaf de na-apostolische tijd dicus- sie en verschil van mening geweest over de vraag welke boeken er wel en welke er niet in thuis hoorden. Zij zijn immers door men sen, profeten, apostelen, evangelisten ge schreven in hun eigen tijd. Zo ontstond het historisch onderzoek en functioneert nu al 200 jaar de historische bij belwetenschap. Op de vraag of bijbelgeloof nu steunt op het bijbelwoord als het woord van God en bijbelwetenschap, die met de menselijke kant van de bijbel bezig is als woord van mensen, principieel met elkaar te verenigen zijn, antwoordt prof. Berkhof be vestigend. Bijbelgeloof en bijbelwetenschap kunnen elkaar helpen, bevestigen en corri geren. Daarom geeft hij dan nog gedetail leerde voorbeelden. Mensen hebben God ontmoet, God ervaren, „botsten tegen God op" en hebben daarvan getuigd, mondeling en opgeschreven, als neerslag. Zo is de schrift voor ons openbaring van Gods woord. Openbaring is ervaring. Vanuit de kring van de aanwezigen werden na de pauze nog verschillende vragen ge steld aan professor Berkhof, die door hem beantwoord werden. Helaas was de tijd, die daarvoor beschikbaar was kort en maakte een „hora" daaraan een einde, want de pro fessor wilde graag de laatste trein naar Lei den halen. Hij kreeg na zijn lezing een luid applaus van alle aanwezigen. Voor ons was het duidelijk dat de werkgroep zijn start ge maakt had en dat wij ook in Zeeland op veel belangstelling kunnen rekenen. Na het vertrek van prof. Berkhof deed ds. Korevaar nog enkele huishoudelijke mede delingen. Er waren op deze avond ongeveer een honderd belangstellenden. Daarvan ga ven een zestigtal zich reeds op als lid van de werkgroep. Meerderen zijn nog te verwach ten of ons al bekend. Hij vroeg hun om bij ons als bestuur eventuele ideeën voor een verdere uitbouw van de taak van de werk groep bekend te maken bijvoorbeeld voor een leerhuis of studiegroep. Er is door deze lezing al zoveel stof aangereikt, die om nade re bestudering vraagt, zodat wij het niet al leen bij lezingen behoeven te laten. Het lidmaatschap van de werkgroep zal een nog nader te bepalen contributie vergen, die maar een gering bedrag zal zijn, bijvoorbeeld gemeten naar andere vakgroepen binnen het Zeeuwsch Genootschap f 10,- per jaar. Het behoeft niet verbonden te zijn met het lidmaatschap van het Genootschap, waar van de contributie f 60,- per jaar bedraagt. Tot de werkgroep kan iedere belangstellen de toetreden, ook niet-theologen. Op onze volgende vergadering als bestuur hopen wij nu definitief aan de werkgroep vorm te geven en de functies te verdelen. En nu zien wij dan weer gespannen uit naar de volgende lezing op 2 december 1982 a.s. op dezelfde plicht, om 8 uur 's avonds. Deze le zing zal gehouden worden door Prof. Wal ter Goddijn, hoogleraar te Tilburg. Hij zal voor ons spreken over: de toekomst van de kerk". Een eveneens zeer belangrijk en actueel onderwerp. Verdere publicatie ligt in ons voornemen. Namens de werkgroep: A. van Egmond, Herengracht 16, Middelburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 36