AMERIKANA Idealen, medailles en een schenking Kees Hamann Roosevelt-herdenking Dit jaar herdacht men in de Verenigde Staten het geboortejaar (1882) van oud-president Franklin Delano Roosevelt. De daar toe opgerichte herdenkingscommissie formeerde ai snel een speciaal comité, dat zich richtte op herdenking van Roosevelt in Nederland. Het had daartoe twee redenen. In de eerste plaats wezen onderzoekingen uit dat Roosevelt's voorvaderen naar alle waarschijnlijkheid uit Nederland afkom stig zijn; om precies te zijn Oud-Vossemeer op Tholen. In de tweede plaats wilde het comité met deze herdenking aan sluiten bij de viering van de tweehonderd-jarige dipiomatieke- en handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. Om de speciale band met Zeeland uit te drukken verzocht men de A wards in Middelburg te mogen uitreiken. Op 16 oktober 1982 nam Prinses Juliana onder luid applaus als eerste n iet-Amerikaan de International Four Freedoms Award in ontvangst. De medaille werd haar aangereikt door de heer William vanden Heuvel, oud-ambassadeur voor de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. Hij stond aan het hoofd van een Amerikaanse delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van het Roosevelt herdenkingscomité. Het betreft een hoge onderscheiding, die tot voor kort alleen in Amerika werd uitgereikt aan personen „die door hun leven en hun maatschappelijke betrokkenheid op bijzondere wijze gestal te hebben gegeven aan de ideële doelstellingen, die President Roosevelt formuleerde in zijn beroemde rede tot het Congres op 6 januari 1941". Roosevelt stelde toen dat vier vrijheden van essentieel belang zijn, wanneer de wereld zich wit richten op vrede en gerechtigheid. Hij pleitte voor vrijheid van menings uiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring tegen armoede en voor vrijwaring tegen vrees. Op de idealen wordt ingegaan door dr. A. Lammers, wiens rede bij de uitreiking van de onderschei dingen hierna is opgenomen. Het was Prinses Juliana die deze medaille kreeg, om „de bijzon dere wijze, waarop zij in haar regeringsperiode gestalte gaf aan deze democratische waarden Vier medailles, die afzonderlijk één der genoemde principes wil eren, werden daarna nog uigereikt aan mr. M. van der Stoei (vrij heid van meningsuiting), dr. W. A. Visser 't Hooft (vrijheid van godsdienst), dr. H. J. Witteveen (vrijwaring tegen armoede) en dr. J. H. van Royen (vrijwaring tegen vrees). Deze plechtige bijeenkomst vond plaats in de Koorkerk te Mid delburg. Waarom juist daar? Heuvel als onderdeel van de F. D. Roosevelt Centennial Commis sion het comité opgericht, dat zich met haar aktiviteiten op Nederland zou richten. In eerste instantie beijverde dit comité zich voor het in bezit krij gen van een beroemd borstbeeld van Franklin Delano Roosevelt. Schenking Begin 1982 werd op initiatief van oud-ambassadeur Vanden

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 3