186 De schenking van dit bee id ais gift van het Amerikaanse volk aan het Nederlandse volk zou uiting moeten geven aan de goede relatie tussen deze landen. De bronzen buste werd verworven. Dit in Amerika erg bekende beeld werd in tweevoud vervaardigd door Jo Davidson 1883- 1952), die wereldnaam maakte met zijn bronzen portret ten van veel zeer bekende politici, schrijvers, kunstenaars en wetenschappers. Tijdens de oorlogsjaren 1940-1944 was Da vidson een groot bewonderaar van Roosevelt. Koningin Beatrix Het tweede bezoek aan de Verenigde Staten, een twee-weekse reis in het kader van de viering van de tweehonderd-jarige vriendschapsbanden, besloot Koningin Beatrix in Albany, de hoofdstad van de staat New York. Op 27 juni 1982 ontving zij hier uit handen van de gouverneur van de staat New York, Hugh L. Carey, de bronzen portretkop. Naast dit borstbeeld zou de schenking ook nog een grote verzameling boeken over Roosevelt bevatten. Ter benadrukking van de banden met Zeeland was het de inten tie van het herdenkingscomité om het beeld én de boeken in Zee land onder te brengen. De Provinciale bibliotheek te Middelburg vond men een ideaal onderkomen. Koningin Beatrix bedankte het comité: „De inwoners van de provincie (Zeeland) zullen er trots op zijn deze buste en de gene reuze schenking van de Roosevelt-bibliotheek voortaan in hun midden te hebben. Zij zullen het beschouwen als een thuiskomst van deze man, die zoveel heeft bijgedragen tot het behoud van onze vrijheid en ons democratisch staatsbestel". Zij zou het beeld in bruikleen afstaan aan de Commissaris der Koningin in Zeeland, die het op zijn beurt Het plaatsen in de Provinciale bibliotheek. Gelijktijdig met de plechtige uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg werd het borstbeeld en de boeken officieel overgedragen. Roosevelt studiecentrum Daags voor de officiële overdracht werd de Roosevelt-verzame- ling per vliegtuig in een dertigtal dozen vanuit de Verenigde Sta ten overgevlogen. Het betreft een belangrijke cultuur-histori sche en wetenschappelijke verzameling van meer dan 1.000 boeken over het Roosevelt tijdperk, waarnaast ook materiaal en gedenkwaardigheden, die op de regering van Roosevelt betrek king hebben. Naast deze schenking bestaat er nog één grotere collectie, namelijk de Roosevelt Library in Hyde Park, New York. De geschonken verzameling bevat vrijwel alle boeken die ooit over Roosevelt en over zijn presidentschap zijn geschreven. Ze bestaat uit biografieën, geschiedkundige werken, kranten, tijd schriften, toespraken en brieven. Het grootste deel komt uit de privé-collectie van historicus en uitgever Lesly Kuhn. Een ander deel is geschonken door uitgeverij Time en door particuliere bijdragen. Het herdenkingscomité werd bij de verwerving van deze collec tie bijgestaan door de Roosevelt Library te New York, welke zelf ook drie banden schonk. Eind 1984 wordt de opening van de Zeeuwse bibliotheek ver wacht. Deze nieuwe behuizing in de buurt van het Middelburgse station, gaat onderdak bieden aan een geïntegreerde Provinciale bibliotheek en plaatselijke Openbare bibliotheek. Het zal ook ruimte bieden aan een speciaal vertrek voor een Roosevelt-stu- diecentrum. Hierdoor kan de geschonken collectie goed beheerd worden. Met behulp van de Rijksuniversiteit van Leiden zal aan dacht besteed worden aan het toegankelijk maken van deze verzameling voor studiedoeleinden. Mogelijke uitbreiding van het bezit, onder andere met geluidsbanden van de oud-presi dent, wordt overwogen. Hiermee zal de collectie meer worden dan enkel een verzame ling boeken. Misschien zal het op bescheiden wijze kunnen bijdragen tot het hernieuwd onder de aandacht brengen van de idealen van oud-president Roosevelt. Idealen, die in de wereld van vandaag nog te weinig in daden worden omgezet.

Zeeuws Tijdschrift | 1982 | | pagina 4