HET ZIERIKZEESE STADHUIS 1550-1554 W. H. Keikes Kanttekeningen bij de bouwgeschiedenis (m.m.v. H. Goedegebure) Inleiding Door diverse bijgebouwen in de loop der tijden ingekapseld, biedt het mid den-zestiende eeuwse stadhuis van Zierikzee op het eerste gezicht weinig houvast bij nasporingen naar zijn bouwgeschiedenis. Om te beginnen moet dit interessante en fraaie gebouw in figuurlijke zin uit omringende en „aangegroeide" bebou wing worden losgepeld. Daarna kan on derdeel na onderdeel nader worden on derzocht. Een welhaast onoverbrugbare hinder nis is het vrijwel ontbreken van desbe treffende archivalia doordat in de Fran se tijd een belangrijk bestanddeel van de stedelijke archieven van voor 1700 als scheurpapier aan een opkoper werd verkocht. Tot dusver is ook de oogst aan eniger mate diepgravende publikaties betref fende de stadhuisgeschiedenis beperkt gebleven. Met name P. D. de Vos heeft in het begin van deze eeuw een uitvoe rig geschrift aan het stadhuis van Zie rikzee gewijd1). Hij was met dit gebouw bijzonder ver trouwd en bracht er bijna een halve eeuw door: „van tweede commies werd hij in 1 895 commies-griffier, wat hij tot 1920 bleef, toen hij tot archivaris der stad werd aangesteld."2). Hoewel De Vos tal van wetenswaardig heden wist op te sommen, vooral ook ten aanzien van de vele interieurs, blij ven in zijn verhandeling nog verschil lende vragen op bouwkundig en kunst historisch terrein onopgelost. De vroegere archivaris C. Postma plaat ste het stadhuis centraal in zijn studie getiteld „Zierikzee en zijn stadhuis". Ondanks de originele opzet, waarbij niet alleen het gebouw aan bod komt, maar ook de talloze personen die in het verleden het stadhuis hebben „be volkt", blijft de behandeling van som mige onderdelen aan de oppervlakkige kant3). Onder de tienduizenden bezoekers van het stadhuis in verleden en heden wa ren er velen die zich verwonderd heb ben afgevraagd waarom de grote zol derzaal (die later schutterszaal werd genoemd) door zo'n indrukwekkende open of aanziende bekapping is afge dekt. Deze vraag dringt zich te sterker STADHUIS te ZIERIKZEE. ./r. TJrIOK exc.c. 3flï7. Het stadhuis van Zierikzee in 1 743. Gravure (1 747) door J. C. Philips naar een tekening (1 743) door C. Pronk. Historisch-topografische verzameling gemeente Zierikzee. Deze gravure is wellicht de laatste betrouwbare afbeelding van het stadhuisfront vóór de ingrijpende gevel wijziging in de jaren 1775-1779.

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 18