abraham anthony noske (1873-1945), zeeuws muziekuitgever 5 Rouaanse kaai te Middelburg. ge leeftijd aan tuberkulose. De Amster damse periode is voor Noske's muzikale ontwikkeling van groot belang ge weest, o.a. door: a. zijn kontakten met komponisten en uitvoerenden waar hij door zijn werk bij de Algemeene Muziekhan del kennis mee maakte: b. de lessen van en de gesprekken met zijn muziekleraar Henri Tibbe; c. zijn talrijke bezoeken aan concer ten; bij alles water in Amsterdam op muzikaal gebied gebeurde, daar was Noske aanwezig. Vooral de zondagmiddag- en donder dagavond-concerten in het Concertge bouw - waar Willem Kes het Orkest di rigeerde - werden door Noske trouw bezocht. Blijkens de notities die hij maakt op de (deels bewaard gebleven) programma's was Noske een zeer be trokken en kritisch luisteraar. Deze kri tische instelling zal Noske zich enige ja ren later ten nutte maken als muziekre censent van de Middelburgsche Cou rant. De firma Breitkopf Hartel in Leipzig, wellicht de belangrijkste Duitse mu ziekuitgeverij en -drukkerij rond het eind van de 19e eeuw, werd in Neder land vertegenwoordigd door de „Alge meene Muziekhandel". De kontakten die Noske tijdens zijn driejarige ar- beidsperiode in Amsterdam (1892- 1895) met Breitkopf Hartel onder hield, hebben er toe geleid, dat dit be langrijke Duitse bedrijf van wereldfor Noske in de tuin met zijn ouders. maat zich bereid verklaarde „bij uitzon dering" Noske als volontair aan te ne men2. Alles duidt er op, dat kosten noch moeite werden gespaard om Abraham Anthony de best mogelijke vakoplei ding te doen geven. Evenmin als dat bij de Algemeene Muziekhandel het geval was geweest, zou Noske ook bij Breit kopf Hartel geen echt salaris hebben ontvangen; bij beide firma's was het dienstverband dat van een volontair. Het heeft Noske zeer gespeten dat hij geen gevolg kon geven aan zijn plannen om in Leipzig zijn opleiding af te ron den; in juni 1895 werd hij getroffen door een lichte vorm van tbc. Het is denkbaar dat Noske's kontakten met zijn pianoleraar Henri Tibbe, die in het begin van 1 895 aan dezelfde ziekte was overleden, de oorzaak zijn geweest van de besmetting. Noske was nu gedwon gen zich gedurende bijna een jaar te la ten verplegen in zijn ouderlijk huis te Middelburg. Van medische zijde werd hem het Leipziger klimaat afgeraden, zodat Noske voorgoed afzag van zijn voorgenomen dienstverband bij Breit kopf Hartel. Tijdens zijn herstel te Middelburg heeft Noske de plannen uit gewerkt voor een eigen muziekhandel en -uitgeverij.

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 5