de „smidse" van kees keijzer 95 De gevleugelde leeuw. (Marcusschool Vlissingen). Alles vergaat. willen nader met de mens Keijzer zien kennis te maken. Cees Keijzer, thans 55, heeft een lange aanloop nodig ge had, eer vaststond dat de smid bij het ijzer zou blijven. De Keijzers kwamen oorspronkelijk uit West-Friesland. Via een onderwijzerschap in Friesland zelf (St. Nicolaasga) werd zijn grootvader hoofd van de bijzondere school in Kwa- dendamme. 't Was de tijd van de schoolstrijd, dus geen vetpot. Hij leerde er een meisje Depondt kennen, trouw de. Vader Depondt uit Vlaanderen ge komen, dreef later een winkeltje op Oud-Vossemeer en de kleine Cees her innert zich de gemoedelijke sfeer bij de tantes tussen ellegoed en kruideniers waren. Zijn vader wilde smid worden, ging als leerling terug naar Sint Nico laasga, kwam uiteindelijk via Roosen daal in de smidse - overgenomen van Driek Smits - op de Hazelaar onder Wouw terecht. Cees, één van de zes, ging school in Heerle. Een goede, zegt hij. Daar kwamen paters langs met ver halen en wat te zien. Het avontuur trok, vier jaar Seminarie in Weert, een verlo ren bevrijdingsjaar, twee jaar noodse- minarie in Dongen, in 1 947 Staatsexa men. Dan eerst Groot-Seminarie Hoe ven, doch vrij spoedig naar Nijmegen, politiek-sociale faculteit met 't oog op journalistiek. Reportages accoord. maar ik had niets in me van de nieuws- jager, zegt hij. Om thuis de gemoederen wat te bedaren vanwege het van de hak op de tak, haalde hij daarop in twee jaar zijn Kweekschooldiploma in Breda. Wees gerust, kon hij concluderen: ik heb mijn papieren. Toen viel het grote besluit: Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost eveneens in Breda, algemene richting, voornamelijk teke nen. Na twee jaar bewust gekozen voor vrij werk, maar dan in de metaalsector, 'k Was oud genoeg inmiddels, zegt hij, en dan moet je je sterke kant kiezen. We hadden thuis de smederij. Van de direc teur van St. Joost mocht hij een twee- en-een-halve dag per week blijven hos- piteren, modeltekenen. Thuis was het in het vuur werken, experimenteren. Trou wen in '57, veel glas in lood gemaakt, je Vitaliteit.

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 15