Mededelingen van net Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Oostkerk, Middelburg. WERKGROEP MUZIEK 200 jaar orgel Oostkerk te Middelburg. Op 5 september 1783 werd het orgel in de Oostkerk te Middelburg in gebruik geno men. De Werkgroep Muziek heeft voor een herdenking contact opgenomen met de ker- keraad van de Oostkerk, die gaarne bereid bleek een herdenking gezamenlijk te organi seren. De totstandkoming van de bouw van het or gel verdient te meer aandacht daar het een particulier initiatief was. De psalmberijming van 1774 maakte orgelbegeleiding meer dan ooit noodzakelijk. Een inzamelingsactie on der de burgerij bracht f 14.000 op en met een bijdrage van f 10.000 van de stad kon de bouw worden aanbesteed. Het door de gebr. de Rijckere uit Kortrijk gebouwde instru ment kon na een revisie door de orgelma kers Reichner en Van Overbeek in 1783 in gebruik worden genomen en heeft de twee eeuwen van zijn bestaan goed doorstaan. Het werd in 1969-1973 gerestaureerd door de fa. Leeflang te Apeldoorn en behoort nu tot de belangrijkste historische orgels van Nederland, dat vaak te horen is voor de ra dio. Een commissie van de Oostkerkwijk heeft een aantal evenementen georganiseerd. Op 6 september en 13 september zijn er ra diouitzendingen resp. 22.25 en 23 uur. Daar naast wordt een drietal concerten georgani seerd. Vrijdagavond 16 september speelt Bram Beekman een 18e eeuws programma in de trant van Abt Vogler, naar analogie van een concert dat deze organist in 1789 op het orgel gaf en waarvan het programma be waard bleef. Op 23 september wordt een concert gege ven door jong Walchers talent. Op 30 sep tember wordt een concert gegeven door Ge rard Dekker, waarbij ook werken op clave- cimbel zullen worden uitgevoerd. Met name dit concert staat onder auspiciën van de Werkgroep Muziek, terwijl met het concert door Bram Beekman, vicevoorzitter van de Werkgroep, ook een wens van de Werk groep in vervulling gaat. De Werkgroep Muziek beveelt de concer ten van harte aan bij de leden van de Werk- groep en het Genootschap.

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 35