bakema en het stadhuis van terneuzen 85 Korte levensbeschrijving van Jacob Be rend Bakema geboren 8 maart 1 914 te Groningen; bouwkunde-opleiding aan de MTS in Groningen; 1941: studeert cum laude af aan de Academie voor Bouwkunst in Amsterdam (studeerde daar on dermeer bij Mart Stam); in de oorlog actief in het verzet; 1945: treedt in dienst bij de Dienst Volkshuisvesting te Rotterdam; 1948: associeert zich met Van den Broek in Rotterdam; 1963: wordt benoemd tot buitenge woon hoogleraar in het archi tectonisch ontwerpen aan de Technische Hogeschool in Delft; 1965: wordt benoemd tot hoogleraar aan de Hochschule für Bildende Künste in Hamburg; vervulde gastdocentschappen aan de universiteiten van Edinburgh, Krakau, Warschau, Trondheim, Berlijn, Venetië, Rome en Zagreb; gestorven 20 februari 1981 te Rotter dam bekende werken: Lijnbaan Rotterdam, Montesso- ri-lyceum Rotterdam, Hervorm de kerk Nagele, flatgebouw Hansaviertel Berlijn, Wereldom roep Hilversum, raadhuis Marl Duitsland, verschillende gebou wen in de TH-wijk Delft, stad huis Terneuzen, flatgebouw Til burg, Nederlands paviljoen we reldtentoonstelling Osaka Ja pan, stadhuis Ede, Siemens- complex München, Centrale Bibliotheek Rotterdam; stedebouwkundige plannen on dermeer voor: Leeuwarden, Hengelo, Eindhoven en Amster dam. Schematische opbouw stadhuis Terneuzen. gaande glasstroken, die de daarboven „zwevende" betonnen gevelelementen een accent van massa geven. Zeer na drukkelijk is dit zo bij de vleugel, waarin zich de raadzaal bevindt. Ook de constructie voegt zich naar dit beeld. Op de begane grond is gebruik gemaakt van zwaar uitgevallen jukken (gefabriceerd van voorgespannen be ton). Het voorgespannen - of correcter: nagespannen - karakter is zichtbaar gemaakt door zwarte cirkels op de uit einden van de jukken, daar waar de Aanzicht stadhuis Terneuzen (foto C. A. L. Kotvis). spanning in het betonstaal is aange bracht. Op de hogere verdiepingen is steeds gebruik gemaakt van geprefabriceerde betonkolommen. De opbouw van deze constructie is zichtbaar op het terras, beneden de burgerzaal. Door de balken een overstek te geven is bereikt dat de krachtswerking in de balken gunstiger is; ze konden daardoor iets minder zwaar worden uitgevoerd. In het hele gebouw is het constructie-

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 5