ZEELAND, GEESTELIJK GEZOND? Dr. J. D. van Scheyen Motto: De waanzin moet men niet ais ziekte beschouwen. Waarom niet ais een plotselinge - meer of minder plotselinge - karakterverandering? Ludwig Wittgenstein. Inleiding Nog steeds is het opvallend hoe fre quent ernstige psychiatrische aandoe ningen in ons werkgebied (Midden- Zeeland) voorkomen. Het gaat hier vooral om twee ziekte beelden. Allereerst de ernstige endoge ne depressie, de melancholie, geken merkt door lusteloosheid, machteloos heid en moedeloosheid. Dit wordt door de patiënt beleefd als iets wat nimmermeer zal wijken, de de pressie is „uitzichtsloos", er is geen „doorzicht" meer. Voorts de zogenaam de psychogene psychose. Daarbij ont staat, meestal in korte tijd, een ernstige verwardheidstoestand. De patiënt is dikwijls onrustig, opval lend angstig terwijl het contact met de realiteit geheel verloren gaat. Bij deze psychose is belangrijk dat dik wijls een door de patiënt als schokkend ervaren gebeurtenis er aan vooraf is ge gaan. Andersgezegd: een dergelijke psychose kan door een psychotrauma worden uitgelokt. Zowel deze depressie als deze psychose zijn ernstige psychia trische aandoeningen die klinisch moe ten worden behandeld dit ook wegens het vaak aanwezige zelfmoordgevaar. Patiënten met deze aandoeningen wor den al sinds jaren opvallend frequent opgenomen in de psychiatrische afde ling van het gasthuis te Middelburg. Zo was in de periode van 1977 tot en met 1981 het gemiddelde aantal opna mes per jaar wegens een ernstige de pressie 47, dat wegens een psychogene psychose 14. Vergeleken met de betreffende landelij ke cijfers blijkt dat de opname-frequen tie c.q. het vóórkomen van deze patiën ten, in onze regio ruinm 5 maal hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. Deze gegevens geven toch wel even te denken. Dit kan er op wijzen dat er - al thans in een bepaald opzicht - iets schort aan de geestelijke gezondheid in Zeeland. Ook het volgende is hierbij van beteke nis. De betreffende depressieve en psy chotische toestanden zijn in principe van voorbijgaande aard, andersgezegd een volledig herstel is mogelijk. Echter, in het verdere leven van patiënt kan de ziekte zich wederom voordoen. Het gaat aldus om een in principe recidive rende aandoening. Wat weten we van het ontstaan van dergelijke ernstige psychiatrische aan doeningen? Het zal duidelijk zijn dat een complex van ziekmakende factoren daarbij van betekenis is. Binnen dit kader is ook de karakterstructuur van de patiënt van betekenis. Deze zogenaamde pre-morbide ge aardheid kan een belangrijke voorwaar de zijn tot het ontstaan van de aandoe ning. Dit geldt in het bijzonder voor de twee genoemde ziektebeelden. Het komt er op neer dat in de geaard heid een bepaalde (over)gevoeligheid bestaat waardoor bijvoorbeeld een min of meer schokkende levenservaring ernstige gevolgen kan hebben. Vooral in de afgelopen jaren is hierover veel onderzoek verricht. Dit onderzoek heeft eigenlijk een oude ervaring be vestigd en wel dat de specifieke kwets baarheid - inherent aan de geaardheid - uiteindelijk toch het belangrijkste is; belangrijker dan datgene wat de patiënt is overkomen: „Man Erlebt nur was man ist". Door deze vaak typische kwets baarheid kan de geestelijke gezondheid gevaar gaan lopen. Zoals „echte" psy chische gezondheid een waarborg is waardoor veel leed, veel schokkende ervaringen, uiteindelijk normaal kun nen worden verwerkt zonder een psy chiatrische nasleep. Het is eigenlijk on gehoord - aldus Rümke - wat psy chisch gezonde mensen ook psychisch kunnen verdragen, cq. kunnen door staan. Dit nu is een uitspraak die kenne lijk niet van toepassing is op de hier be doelde patiënten. Bij hen was er wel een kwetsbaarheid die medebepalend was voor het ont staan van de ernstige psychische ont reddering, hetzij de depressie, hetzij de psychose. Hoe ontstaat en wat is het kenmerken de van die kwetsbaarheid? Op die vraag zal nog verder worden teruggekomen. Voorlopig kan hierover het volgende worden vermeld. Deze mensen tonen, buiten hun ziekte periodes, een houding van een gewe tensvol maar ook wat krampachtig prestatiegericht zijn. Daardoor wordt inderdaad vaak veel gepresteerd, maar een soort stille faal-angst laat eveneens zijn invloed gelden. Nu eens meer, dan weer minder. Juist daardoor blijft het gevoel van ei genwaarde eniger mate labiel. Echt zelfverzekerd zijn deze mensen nooit. Zoals ook innerlijke twijfel daarbij hoort. Misschien juist daardoor zijn de ze mensen vriendelijk, coöperatief, eer lijk en betrouwbaar, vooral als hun ver trouwen is gewonnen. Dit laatste gebeurt overigens pas wan neer begrip wordt getoond voor hun neiging tot de soms zo kwellende inner lijke onzekerheid. Vooral gelet op deze geaardheid kan men zich nogmaals af vragen: hoe komt het dat in onze regio ernstige depressies en de genoemde psychosen zo opvallend frequent voor komen? Het kan zijn dat ook de genoemde geaardheid, zo men wil levensinstel ling, in Zeeland duidelijker is gerepre senteerd. Aanwijzingen daarvoor zijn er wel. De aanduiding „goed Zeeuws, goed rond" geldt in dit verband niet, de „Geerse mentaliteit" mogelijk wel. Hoe dit ook zij, het gaat om een aard waarin een vaak typische kwetsbaar heid ook tot een ziekmakende factor kan worden. Het onderkennen van dergelijke ziek makende factoren kan consequenties hebben voor de behandeling op langere termijn van deze patiënten. Een behan deling die gericht moet zijn op een eli minatie van de mogelijk ziekmakende invloed van de betreffende persoonlijk heidsaspecten. Dit kan ook een vorm van preventie betekenen. Preventie die vooral bij deze psychiatrische aandoe ningen zo belangrijk is aangezien, zoals reeds vermeld, de recidief-neiging een kenmerk er van kan zijn. Welnu, de aandacht voor al deze aspec-

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 16