ivicucucmigcii van iici Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen VERSLAG VAN DE ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN 29 JUNI 1983 Kort voor de zomer werd in het Abdij com plex de eerste ledenvergadering van het Ge nootschap in 1983 gehouden. Slechts 26 van de bijna 1700 leden waren aanwezig, toen de voorzitter na een korte inleiding de vergade ring opende. De notulen van de vorige vergadering van 9 december 1982 werden doorgenomen en goedgekeurd. De voorzitter kon daar ver heugd aan toevoegen, dat de vijfde werk groep van het Genootschap, Theologie, in middels van start was gegaan. Bij de ingekomen stukken werd melding ge maakt van het verlies van een thermometer van de bruikleen-collectie bij het Zeeuws Museum. De jaarverslagen van de secretaris en van de hoofdconservator over 1982 gaven weinig stof tot discussie. Beide verslagen zijn ver kort op deze pagina's weergegeven. Het verslag van de thesaurier vergde meer tijd. Hoewel minder dan over 1981, gaf 1982 toch nog een fors tekort te zien van f 24.000,-. Het grootste deel betrof nog overlopende posten uit het verleden, zoals hoge kosten van boekhouding en controle, en een geringer beroep van de Encyclopedie redactie op hulp van ons bureau. Met ingang van oktober 1982 is het bureau dan ook op vrijdag gesloten. De thesaurier zei goede hoop te hebben, dat 1983 vermoedelijk zonder tekorten zal kun nen worden afgesloten. Ook de Encyclopedie kwam ter sprake. In 1982 verschenen de delen I en II. Deel III zal in najaar 1983 dit omvangrijkste project van het Genootschap afsluiten. Inmiddels zijn ruim 2100 exemplaren van deze uitgave ver kocht, doch nog meer dan 800 exemplaren zullen moeten worden afgezet om de ge maakte kosten goed te maken: eind 1982 be droegen de uitgaven daarvoor reeds f 1.000.000,-, terwijl deze in 1983 nog met f 300.000,- zullen oplopen. Het is dan ook geen wonder, dat het bestuur zich momenteel met bewondering en zorg blijft opstellen: bewondering voor het grootse werk en zorg over de financiële ge volgen. De vergadering was echter gelukkig van mening, dat straks bij voltooiing van het derde en laatste deel vele sceptici alsnog haastig hun exemplaar van de dan zowaar toch nog gereedgekomen Encyclopedie zul len bestellen! De vergadering benoemde 55 nieuwe leden van het Genootschap, die vanaf 1 juli deel kunnen nemen aan alle activiteiten, terwijl ook de vertegenwoordiging van het Ge nootschap in het nieuwe Museumbestuur met twee leden zal kunnen worden uitge breid. De voorzitter ging ook nader in op eqn aan tal activiteiten van het Genootschap in de komende maanden. Bij de jaarlijkse excur sies zijn inmiddels alle regio's van Zeeland tenminste eenmaal bezocht, zodat het Ge nootschap op 1 oktober a.s. Haarlem zal be zoeken. Het programma zal nog nader in dit nummer worden bekendgemaakt. Gedurende de komende winter zal ook in Zeeuws-Vlaanderen een aantal lezingen worden gehouden. Lezingen van werkgroe pen kunnen overigens ook bijna steeds door Genootschapsleden worden bezocht. Aan kondigingen daarvan zullen tijdig in het Zeeuws Tijdschrift verschijnen. De hoofdconservator deelde tenslotte ver heugd mee, dat de leden naast hun contribu tie 1983 bijna f 4.000,- extra voor de ver zamelingen bijeen hadden gebracht, naast uiteraard de bijdragen van de begunstigers. Er worden thans pogingen in het werk ge steld om daarnaast nog voldoende middelen te verwerven om een bijzondere collectie aquarellen over de inundatie van Walcheren voor de Zelandia Illustrata te kunnen aanko pen. Financiële hulp daarvoor is nog steeds bijzonder welkom. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat op 10 september 1983 in de Abdij de geestelijke nazaten van de vroegere bewoners van dit complex, de Norbertijnen, zullen worden ontvangen, waarbij ook de werkgroep Theologie medewerking zal verlenen. Jaarverslagen 1982 Deze verslagen zijn in de vergadering van 29 juni 1983 goedgekeurd en zullen in exten- so in het „Archief 1983 worden gepubli ceerd. Daar deze uitgave echter pas eind 1983 zal verschijnen, volgt hieronder een ex tract uit deze verslagen. Het bestuur van het Genootschap werd in 1982 vrijwel volledig vernieuwd: in de voor jaarsvergadering trad een nieuw Dagelijks bestuur aan van 6 leden, terwijl in december het Algemeen bestuur werd gecompleteerd door benoeming van 3 nieuwe leden. Ook de commissies werden toen aangevuld. Vier dames waren in dienst van het Genoot schap. Een van hen verzorgde de centrale ad ministratie op het bureau (dat overigens thans op vrijdag gesloten is), twee mede werksters hielpen de Encyclopedie-redactie en de vierde werkte aan het huisnamen-pro ject van de werkgroep Historie en Archeo logie. Het aantal leden van het Genootschap groeide in 1982 van 1517 tot 1690. Financieel was 1982 nog niet gemakkelijk, doch het ex ploitatietekort van f 24.000,- zal in 1983 na genoeg verdwenen zijn, mede als gevolg van een contributie-aanpassing van f 60,- naar f 70,-. De Encyclopedie van Zeeland vorderde in 1982 goed: twee delen verschenen en mede als gevolg van een ingestelde Commissie Propaganda Encyclopedie steeg het aantal inschrijvingen van 1600 tot ruim 2000. Het aantal lezingen van het Genootschap zelf bleef beperkt, doch de excursie naar de Oosterscheldewerken bracht een record aantal van 180 deelnemers op de been. De werkgroepen zetten hun activiteiten voort en zagen hun aantal tot vijf groeien met de instelling van de werkgroep Theo logie. Aldus in het kort het verslag van de secreta ris. De hoofdconservator meldde als belangrijk ste feit de instelling van de Commissie voor de Verzamelingen, waarmee het al-oude in stituut van conservatores voor de verschil lende onderdelen van het rijke bezit van het Genootschap in ere werd hersteld. Eerst in december benoemd, konden de conservato res uiteraard nog weinig direct bijdragen aan het reeds lang gewenste werk van registratie en uitbreiding van de collecties, maar het uit de deelverslagen samengestelde jaarverslag geeft reeds een goede indruk van verrichtin gen nu en in de toekomst. Hoewel de geld middelen vooral in 1982 zeer beperkt waren - ook hier wordt de dichtgesnoerde beurs behoeve de Encyclopedie duidelijk gevoeld - vermeldt het verslag toch reeds een aantal aanwinsten, voornamelijk bij de toch wel unieke Zelandia Illustrata. Het verslag kan overigens ter lezing worden aanbevolen (bij het bureau verkrijgbaar). Diversen: In dit nummer is ingevoegd een circulaire over de excursie op 1 oktober a.s. naar Haar lem. Opgave van deelneming kan geschie-

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 26