een bijna vergeten bladzijde 206 „Afgescheidenen" liever op een af stand. „De Afscheiding" regionaal Gewoonlijk spreekt men te gemakkelijk over „De Afscheiding", als ware het een eenmalige uittocht uit de verworden Hervormde Kerk. Maar in werkelijkheid bedoelt die naam aan te geven dat het veelmeer gaat om een proces van jaren. Zo vergaat het onze regio in ieder geval. Zoals gezegd, per dorp scheiden zich stilzwijgend individuele personen, res pectievelijk gezinnen af, zonder daar aan schriftelijke afmeldingen te verbin den. De scribent van het Klassikaal Be stuur schreef het al hoe er een aantal personen weigerde de erediensten ver der nog bij te wonen. Maar zij bevinden zich aan de rand en blijven administra tief tot de gemeenten behoren. Voor jaar 1 836 komt hier plotseling verande ring in. Eén „afscheiding" op Duiveland willen wij hier nader voor het voetlicht bren gen. De predikant van Sir- (of: 's-Heer) Jansland, ds. J. W. Ermerius, noteert in de „acta" der plaatselijke kerkeraad on der meer: „De Praeses en de Ouderling... gaven verslag van hunne gedane huisbezoeken op het dorp, be halve B. Bakker, die zich van de Kerk af scheid". De „acta" zijn van 1 1 april 1 834. Deze gebeurtenis mag hoogst merkwaardig worden genoemd en zal binnen het Hervormde eilandelijke én plaatselijke kamp als een donderslag bij heldere hemel zijn aangekomen. Het gaat om Boudewijn Bakker, landbou wer en binnen de kleine dorpsgemeen schap een vooraanstaande persoonlijk heid. Heeft zitting in de Gemeenteraad en was tot dusver een „ijveraar" voor de plaatselijke Hervormde gemeente. De aanleiding van zijn vertrek blijft onop gehelderd. Kon hij zich niet verenigen met wat op 1 april 1 834 te Ulrum ge beurde, toen ds. Hendrik de Cock voor twee jaren werd geschorst? In elk geval blijft Bakker „op papier" Hervormd. Op de kerkeraadsvergadering van 1 5 april 1 836 komt plotseling een uitdrukkelijk verzoek van hem ter tafel, waarover de notulen melden: „Een brief ontvangen van B. Bakker om van het Lidmaatboek uitgeschrabt te worden In het nabij gelegen Nieuwerkerk was de eerste formele „afscheidingsbrief" al binnen. Nummero twee bereikt ds. G. J. Lette aldaar op 14 april. Deze is onder- De „Afscheiding" betekende hier een gevoelige aderlating voor de plaatselijke Hervormde Gemeenten. Hervormde Kerk te Oosterland. Hervormde Kerk te Sir-Jansland. Hervormde Kerk te Ouwerkerk. Hervormde Kerk te Bruinisse (op de achtergrond; op de voorgrond de Geref. Kerk uit 1868). Gereformeerde Kerk ie tjruinisse

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 14