ZEEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 33 nummer 6 -1983 ONTMOETING MET NORBERTIJNEN TE MIDDELBURG In het teken van „Bron en Stroom" De ontmoetingsdag werd geopend door mr. W. D. de Bruine, die Norbertij nen en verdere gasten welkom heette. In het kort schetste hij de bedoeling van deze dag. Hij gaf vervolgens het woord aan ir. H. de Lussanet de la Sablonière, die een historisch overzicht gaf van de restauratie waaraan hij jarenlang lei ding had gegeven en tevens bedoeld was als inleiding op de daarop volgende rondleiding door het Abdijcomplex. Hij besloot zijn overzicht met een fragment van zijn artikel over de Abdij in het tijd schrift „Baksteen" van maart 1961. De tiende september 1983 was het dan zover. De uitnodiging aan de Norbertijnen van de noordelijke en zuidelijke Nederlanden, in de oude betekenis van het woord, werd beantwoord door de komst van 5 Norbertinessen en 50 Norbertijnen naar de Middel burgse abdij, die in de middeleeuwen een belangrijk centrum was geweest van gods dienstige vernieuwing door Norbertus, naar de regel van Augustinus, geïnspireerd. De voorbereidingen waren in gang gezet door een trio van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland: mr. W. D. de Bruine, M. P. de Bruin en C. Hamann, en een duo van de abdij van A verbode: abt K. E. Stappers en de subprior U. E. Geniets. Aanleiding was onder andere het vertrek van de bibliotheek in de naaste toekomst uit de abdij naar een geheel nieuw complex aan de Kousteense dijk. Belangrijker was de kennismaking met de opvattingen van de Norbertijnen over hun huidige taak in de wereld: te leven vanuit het evangelie - de bron - om met elkaar en met vele mensen een beweging op gang te brengen - de stroom -, die ons leidt naar een betere samenleving en naar het eeuwig leven. Het geheel van de ontmoeting in het kader van een middeleeuwse, geheel gerestaureerde, abdij. straks zittend en verpozend in het zon nigste hoekje van het plein onder het groene bladerdak van geschoren linde boompjes voor het daar te openen restaurant. Luisterend naar de stem der gave klokken van het carillon hoog boven de blauwe leien-daken, glimmende in de zon. Daar zal het goed zitten zijn en genieten van oude schoonheid en van goede dingen. Daar heerst nog rust en zijt ge ver van het druk gedoe daarbui ten, het leven van alledag. Hier toornen de wolkendrommen op in de meest prachtige zilte kleuren, spiege lend en kaatsend het licht van de verre Zeeuwse stromen, hoog boven de gevet- daken van abdijkerk en van refter. Voor u glijdt het licht langs de kapelletjes op het dak van de ambtswoning in pun tige schaduwen. En diepe daggen in de zonwitte geve! tonen de rijk-geprofiieer- Met steun van het provinciaal bestuur van Zeeland was het mogelijk de zus ters en broeders van de orde van Nor bertus en de talrijke belangstellenden voor deze dag een programma aan te bieden dat recht deed aan de omge ving: de gerestaureerde Abdij, recht aan de architect, recht vooral aan de contacten tussen Norbertijnen en geïn teresseerden. Hoewel het initiatief is uitgegaan van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland is direct contact gezocht met de werk groep theologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen en de Provinciale Raad van Kerken die het middagdeel voor hun re kening namen. „De schoonheid van dit eeuwenoude re ligieuze compex moet men ondergaan, wandelend over het stille plein met zijn linden en platanen in de krans van nobe le oude gebouwen, simpel van opzet, maar van een voorname schoonheid. Of Ir. De Lussanet over de restauratie van „zijn" abdij.

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 1