het zeeuws kunstenaarscentrum 216 Zeeuwse kunstenaars. De exposities werden door ±50.000 bezoekers bezocht, onder wie vele scholieren die in klassikaal verband de tentoonstellingen kwamen bekijken. Nagenoeg alle Zeeuwse kunstenaars hebben hun werk in het ZKC tentoonge steld. Soms werd een expositie gekoppeld aan de uitgave van een bijzonder boek, zoals bijvoorbeeld Betreffende vogels van Hans Warren en Henk Slijper, Getij denboek van Joop Dam, Buiten is dicht bijvan Hans Warren en Dirk van Gelder, The Perfect Planet van Maggi Giles, De Zangen van Maidoror van Lautreamont met etsen van Guillaume Le Roy. Zo grepen literatuur en beeldende kunst in elkaar, hetgeen ook ieder jaar het geval was op de exposities tijdens de kinder boekenweek, waar kinderboek en illu stratie onder de ogen van het publiek werden gebracht. Een fraai voorbeeld hiervan was Pinokkio, de geschiedenis van een 100-jarig kinderboek. Van de tentoonstelling waarop kunst van buiten Zeeland was te bezichtigen zijn vermeldenswaard glas van Willem Heesen; vrouw te gast van Bertien van Maanen; sculpturen en teksten van Bernd Lohaus. Tenslotte bracht hetZKC een aantal bestaande exposities ron dom een thema naar Zeeland: fototen toonstelling van vredesdemonstratie '81fototentoonstelling van de atoom bom op Nagasaki en de plastic tas. Kortom, het ZKC heeft in de afgelopen jaren het Zeeuwse publiek een grote reeks van tentoonstellingen geboden waarop de meest uiteenlopende stro mingen, technieken en thema's aan de orde kwamen. ZKC-literair Er werd bij de oprichting van het ZKC een literairtijdschrift opgezet, Slib. Drie jaargangen werden uiteindelijk ge haald. Toen moest deze activiteit vroegtijdig beëindigd worden, omdat het abonnementenbestand financieel te weinig ruimte verschafte om het tijd schrift voort te zetten. Het tijdschrift Slib werd toen vervangen door de Slib-reeks. Een serie kleine boekjes (24 a 26 pag.), waarin literaire teksten worden uitgegeven, die om de een of andere reden niet interessant zijn voor de grote uitgeverijen. Dat zijn om te beginnen debuterende dichters. Zo debuteerden de dichters Martien Leen houwers, Remco Ekkers, Anton van Kraaij, Daniël Billiet, Eric van de Loo, Hanneke van Buuren en Roeland Fos- sen. Soms zijn de teksten te gering van om vang voor de uitgeverijen: bijvoorbeeld Copia's van Hans van Straaten, Appen dix van Jacques Hamelink, Ernie Wever van Dirk de Witte, De decadentie van de jaren '80 van Reinold Widemann. Of soms ontstaat er door samenwerking van beeldende kunstenaar en een schrijver een fraai boekje: Bernlef en Zuyderland, Henny en Jan van Leeu wen, Wanden van Bernd Lohaus. De reeks vertegenwoordigt geen speci fieke stroming. Literatuur die tussen kaai en schip dreigt te vallen wordt op fraaie wijze uitgegeven. Zo komen naast debutanten ook bekende namen voor als: Biesheuvel, Warren, Bob den Uyl, Hamelink, Van Schagen, Ruyslinck enz. De reeks van 6 wordt als volgt samen gesteld. Voorrang krijgen debutanten en met name Zeeuwen. Eén van de zes boekjes wordt gewijd aan beeldende kunst en een aan literatuur van vóór 1 900. Er wordt verder naar gestreefd om beeldende kunstenaars illustraties te laten maken bij de uit te geven tek sten. Zo verscheen er werk in de Slib reeksvan: Wim Hofman, Peer van Meer, Leonard Snelders, Van Schagen, Ko de Jonge, Frank Dam, enz. Er wordt ook gestreefd om de prijs van de boekjes laag te houden. Ze worden geleverd tegen kostprijs. Tot nu toe werden 21 Slib-deeltjes uitgegeven. En dat is niet gering. Er worden uiteraard in de laatste jaren meer boekjesreeksen uitgegeven door stichtingen, maar de Slib-reeks is in Nederlband qua omvang op één na de grootste. De belangstelling is groot, hetgeen blijkt uit de vele herdrukken en het abonneebestand dat steeds om de 400 schommelt. Merkwaardig genoeg slaat dit Zeeuwse initiatief meer aan in de randstad dan in Zeeland zelf. Naast het uitgeven van literaire teksten organiseert het ZKC een drietal soorten literaire evenementen. Eenmaal per jaar geeft het ZKC podium aan schrijvend Zeeland om werk voor te dragen. De voorgedragen teksten worden gebun deld in een boekje (Zeeuwse oogst). Daarnaast vinden er grote literaire eve nementen plaats, bijvoorbeeld de Hans Warren-avond te Goes, de Jacques Ha melink-dag teTerneuzen, de Van Scha- gen-avond te Middelburg en de Renais- sance-avond eveneens te Middelburg. Verder nodigt het ZKC schrijvers uit die in de belangstelling staan voor lezingen te Vlissingen, Goes en Middelburg. Men mag hopen dat het Zeeuws Kunste naarscentrum nog lang een functie in cultureel Zeeland kan blijven vervullen. In een tijd waarin subsidies voor cultuur lager worden, wordt een bestand van donateurs en abonnees steeds belangrijker. U kunt het ZKC die steun geven. Donateurschap ZKC: f 15,- per jaar (u ontvangt uitnodigingen voor alle openingen). Abonnee op de Slib-reeks (6 deel tjes) f 22,50 (franco per post). Losse deeltjes f 4,- porto). Zeeuws Kunstenaarscentrum, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg, tel. (01 1 80)-11791.

Zeeuws Tijdschrift | 1983 | | pagina 24