de introductie van nicolaas de castro als bisschop-abt van middelburg 12 te vermeerderen dat hij fatsoenlijker zou kunnen leven. Ook zou het gerezen conflict tussen de kort tevoren overle den Eerwaarde Heer en de communiteit van Scheveningen over de bouw van een huis voor de pastoor niet onopge lost mogen blijven, er was nog niets be sloten en de parochie miste een pas toor, zodat het klooster geen schade zou ondervinden van de voordracht van de parochie. De religieuzen accepteerden dus de bisschop-abt, ook de buiten-religieu zen in Holland (Den Haag en het West- land), maar de laatsten konden de intro ductie niet bijwonen. De introductie Het stadsbestuur aarzelde na het ant woord van de landvoogdes - „bevel van avancheren" - dat op 23 november was binnengekomen niet langer. Wel vroeg het Maarten van Montfoort namens De Castro te beloven de uitspraken van de landvoogdes na te komen. Ook vroeg het om een „verklaring van onschuld" tegenover eventuele aanspraken van de aartsbisschoppen van Utrecht en Keu len, omdat Haarlem die ook gekregen had. In Haarlem bleek de introductie snel geregeld te zijn, dat werd nu be kend. Op de morgen van 25 november ging Weytssen naar het stadhuis. Van daar liep hij met de stadsmagistraten naarde St. Pieter, van hier ging men verder met kruizen en vaandels naar de abdij, waar de groep van St. Maarten zich bij hen voegde. Hier ontving men Maarten van Montfoort en nu ging men weer in pro cessie naar de kathedrale kerk St. Pie ter. Daar werd Van Montfoort op het hoogaltaar geïnstalleerd, men zong plechtig een Te Deum en er werd een hoogmis opgedragen. De deken en het kapittel verbonden zich met een plech tige eed aan de bisschop en Van Mont foort legde de eed af namens De Castro. Ook op het stadhuis werd Van Mont- Episode uit het beleg van Middelburg door de Geuzen (1 572-1 574). Laatste fase van de strijd. Middelburg hield de kant van Philips II. „Alle gemeente, ook van de treffelijkste" had veel te lijden van het beleg. Midden in die ellende overleed op 1 6 mei 1 573 De Castro aan de „Roode Loop". Zijn opvolger trad niet in functie. Door de geuswording van de stad hield in feite het bisdom Middelburg op te bestaan.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 12