OVER BOEKEN/KRONIEK wonen in kleine kernen 27 - verdergaande schaalvergroting op het gebied van de voorzieningen. Zonder nu diep op deze ontwikkelingen in te gaan, lijkt het zinvol erop te wijzen, dat zij invloed hebben op het functione ren van de woningmarkt in Duiveland en op de leefbaarheid in Sirjansland en Ouwerkerk. Om de leefbaarheid te ga randeren is het daarom aanbevelens waard in kleine kernen goedkope huur woningen te bouwen, waardoor de ei gen bevolking gehuisvest kan worden. Daar komt bij, dat op deze manier de voorzieningen enigszins op niveau kun nen worden gehouden. Het verdient met name aanbeveling om in Sirjans land te bouwen. De volgende overwe gingen spelen hierbij een rol: - de uit de enquête gebleken vraag naar woningen in Sirjansland - het relatief grote aantal arbeids plaatsen in Sirjansland - het typische sociale milieu van Sir jansland, dat voor een bepaalde ca tegorie bewoners van belang is. Daarbij dient aangetekend te worden dat de bouw van woningen op zorgvul dige wijze binnen de bestaande kern dient te geschieden. Een onderzoek naar de ruimtelijke karakteristiek van Sirjansland lijkt in dit verband bijzonder wenselijk. De problematiek in Ouwer kerk is van andere aard. Zoals ge schetst, is in Ouwerkerk een groot aan tal koopwoningen gebouwd. Een deel van deze koopwoningen staat momen teel leeg. De gemeente zal juist voor de ze leegstand een oplossing moeten vin den, wil het uitbreidingsplan Den Domp niet een onaantrekkelijk woongebied worden. Een oplossing lijkt gelegen in de sterkere ontwikkeling van de werk gelegenheid in de dag en verblijfsre- creatie rond Ouwerkerk. Daarnaast zal voor de locale bevolking in beperkte mate woonruimte in de huursector ge realiseerd moeten worden. LITERATUUR J. P. Groot, Kleine Plattelandskernen in de Neder landse Samenleving {1 972). J. P. Groot, Kleine rurale kernen In: F. Grünfeld Ge bouwde omgeving, neerslag van onze samen leving. Alphen a/d Rijn, 1 979. M. Pennink, Wonen in kleine kernen, een onderzoek naar het verhuispatroon in de gemeente Dui veland en de verhuismotieven van de bewo ners van de kleine kernen Sirjansland en Ou werkerk. Amsterdam 1983. Het Zeeuws Platenboek De illustraties zijn van Rino Visser en de teksten van Frans van den Driest. Het boek is een gezamenlijke uitgave (1983) van Pitman B.V. te Goes en Fanoy Boeken te Middelburg. De laatste jaren zijn er veel boeken over Zeeland verschenen, met name veel over natuur en landschap en de Ooster- scheldewerken. Deze boeken bestaan uit tekst en foto's. Het in november 1 983 verschenen Zeeuws Platenboek onderscheidt zich duidelijk van al deze boeken. Dit boek geeft een beeld van Zeeland en de Zeeuwen, met de nadruk op beeld. Het bevat namelijk hoofdza kelijk platen: aquarellen en potloodte keningen. De tekst, met de hand ge schreven, is als ondersteuning en ver klaring van de platen gebruikt. Het beeld, dat geschetst wordt beperkt zich niet - zoals in vele andere boeken - tot een bepaald aspect van Zeeland, maar het geeft een dwarsdoorsnede van het leven en werken van deZeeuwen, zowel op het land als op het water. Aan de or de komen landbouw, visserij, industrie, recreatie, deltawerken, stads- en dorpsgezichten, bijzondere bouwwer ken, natuur en landschap en folklore. Het is heel duidelijk een beeld van Zee land, zoals het zich nu aan ons voordoet met hier en daar afbeeldingen uit het recente verleden. De aquarellen en te keningen zijn op aantrekkelijke wijze op de bladzijden gegroepeerd. Naast over zichten van situaties en taferelen wor den eveneens details daarvan afge beeld. Zoals bij de visserij de oude en de nieuwe vissersvaartuigen, de oester putten en als details een windvaan van een hoogaars, een mosselcouvert en een oesterschelp. Bij de klederdrachten bijvoorbeeld zijn details van sieraden en kanten mutsen afgebeeld. Op deze wij ze krijgt men op enkele bladzijden ge concentreerd veel informatie over Zee land en de Zeeuwen. Een deel van de afbeeldingen van dit boek waren reeds eerder verschenen in kalenders van Pitman, posters, corres- pondentiekaarten en dergelijke. Een aantal van deze afbeeldingen - waar schijnlijk de eerste aquarellen - zijn erg grof opgezet en vallen in het boek wat Een zeldzaam geworden verschijning; met een vier span wordt het land in gereedheid gebracht om straks te kunnen zaaien. uit de toon tegenover de vele fraai ge detailleerde prenten. De afbeeldingen van de gezichten vallen in het gehele boek helaas wat tegen door de starre, stijve uitdrukking en vaak grove weer gave. Ook de kleuren zijn niet steeds even fraai gekozen, hetgeen de even wichtigheid van het boek verstoord. Deze minder goede kleuren zijn niet een gevolg van onjuiste weergave bij het drukken. Ook bij de originelen, die in het Goese Museum tentoongesteld zijn geweest in november 1 983, viel op, dat in een aantal gevallen de kleuren te on natuurlijk waren gekozen. Hiertegen over staat, dat de meeste bladzijden evenwichtig van kleurkeuze zijn en er een groot aantal zeer fraaie prenten voorkomen, zoals de technische van de Oosterscheldewerken, een sportvisser op het strand en het straorieën op Schouwen. Al met al een bijzonderfraai en informa tief boek over Zeeland en deZeeuwen. De eerste druk is vrijwel uitverkocht, de tweede druk zal in het begin van dit jaar verschijnen. Het boek kost f 59,50. Een Engelse uitgave zal in de loop van dit jaar uitkomen en zal f 64,50 gaan kosten. T.v.O.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 27