Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen VERZAMELINGEN Algemene informatie. Een van de belangrijkste doelstellingen van het Genootschap is het instandhouden en uitbreiden van wetenschappelijke verzame lingen, inzonderheid in relatie tot Zeeland. De zorg voor de verzamelingen is opgedra gen aan de Commissie voor de Verzamelin gen bestaande uit hoofdconservator (tevens lid van het Dagelijks Bestuur van het Ge nootschap), conservatores, subconservato- res en de afgevaardigden voor de verzame lingen. De conservatores zijn belast met de registratie, acquisitie en publicatie van de verzamelingen, alsmede overleg met de be herende instellingen. Voor informatie over de collecties, voor schenkingen, erfstellingen of het attenderen op mogelijkheden tot aanwinsten kan men zich tot de conservator van de betreffende afdeling wenden. De conservatorschappen zijn alsvolgt bezet: Archeologische voorwerpen: conservator: Ir. J. A. Trimpe Burger, Balans 17, 4331 BL Middelburg, tel. 01180-23732. Boeken en handschriften: conservator: Drs. J. Kluiver, Lallemanstraat 18, Moor drecht, tel. 01827-3366. Geschiedkundige voorwerpenkunst en kunstnij verheid alsmede volks en volkenkundige voorwer pen: Drs. J. H. Kluiver, tevens hoofdconser vator, Gortstraat 46, 4331 LC Middel burg, tel. 01180-11278. Munten en penningen: Drs. C. J. F. Klaassen, conservator, Van Somerenweg 44, 3062 RJ Rotterdam, tel. 010-147135 en 525135. Historisch-topografische Atlas Zelandia lllustra- ta: conservator: Dr. P. Scherft, Tooren- vliedtwegje 8,4335 HE Middelburg, tel. 01180-13407. Fossiele botten: conservator: A. M. Dumon Tak, Abdij 9,4331 BK Middelburg, tel. 01180-33055; Subconservator: Drs. J. Borghouts,Juffersweg 10, 4421JB Ka- pelle, tel. 01102-2160. Schelpen: conservator: F. A. D. van Nieulan- de, Scheldepoortstraat 56, 4339 BN Nw. en St. Joosland; Subconservator: D. F. Hoeksema, Herberdsland 13,4337 CL Middelburg, tel. 01180-16532. Honorair conservatores zijn drs. P. J. van der Feen en dr. W. S. S. van der Feen-van Benthem J utting. Schenkingen. Het Genootschap aanvaardt gaarne schen kingen en legaten ten behoeve van de verza melingen. De geldbedragen en de getaxeer de waarde van de goederen zij n fiscaal als gif ten aftrekbaar. Het Genootschap is erkend als zogenaamde instelling van algemeen nut, waarvoor een geïndexeerde vrijstelling van schenkings- en successierecht geldt. Niet al leen voorwerpen, maar ook geldelijke schenkingen, erfstellingen en legaten zijn welkom. Begunstigersfonds. Ten behoeve van aankopen voor de verza melingen is in 1979 het begunstigersfonds ingesteld. Hieraan komen de bijdragen van de Begunstigers van het Genootschap ten goede: natuurlijke en rechtspersonen die be reid zijn een veelvoud van de contributie te betalen (bij een contributie van f 70,- dus thans minimaal f 140,- per jaar). In het Ar chief wordt jaarlijks een lijst van Begunsti gers opgenomen, onmiddellijk na H.M. Ko ningin Beatrix als Protector van het Genoot schap. Aan het Begunstigersfonds komen ook de extra bijdragen van de leden voor de verzamelingen ten goede. Sinds de instelling van het fonds konden reeds vele belangrijke aankopen worden verricht. Men kan zich aanmelden als begun stiger bij het secretariaat van het Genoot schap: Abdij 9, 4331 BK Middelburg, tel. 01180-33055. Verkoop kaarten en prenten. De verkoop van de in het vorige nummer aangeboden kaarten en prenten is zeer voor spoedig verlopen. Binnen enkele weken was het meeste materiaal reeds verkocht, zo dat aan het Begunstigersfonds, dat door de aankoop van de aquarellen over de Inunda tie een nogal zware aderlating onderging, weer een bedrag van ca. f7600,- kon worden toegevoegd. Nog enige nummers bleven onverkocht en wij attenderen gaarne de leden en andere lezers op deze nog verkrijg bare kaarten en prenten: van no. 1 I (het schoorsteentapijt), exemplaren van no. 2 en 3, no. 8, 13, 25, 39, 42, 48, 50, 51 en 52. Ingebruikneming Historische Vleugel. Vrijdagavond 9 december jl. had in de voor zaal van de Statenzaal in aanwezigheid van de Commissaris der Koningin dr. C. Boer- tien en vele genodigden (vertegenwoordi gers van de besturen en commissies van het Genootschap, personen die een bijdrage voor de aankoop verleenden en leden van de Werkgroep Muziek) de ingebruikneming plaats van de historische Weense Vleugel die de Werkgroep Muziek in 1982 aan kocht. Het concert werd verzorgd door leden-mu sici van de Werkgroep, die door hun belan geloos optreden gedurende vele jaren de aanschaf mede mogelijk hebben gemaakt. Het programma was er op gericht een zo breed mogelijk exposé van de kwaliteiten van het instrument te geven. Na een de monstratie van de zes pedalen van de vleugel en een toelichting op de restauratie openden Leen de Broekert en Ferenc Hutyra het concert met de sonate in Es KV 380 voor traverso en pianoforte van Mozart. Daarna trad Annegeer Stumphius op in een zestal liederen van Schu bert, waarbij zowel de prachtige voordracht als de doorzichtige begeleiding door Leen de Broekert grote indruk maakte. Als voor beeld van een stuk huismuziek uit het begin van de 19e eeuw gaf Leen de Broekert vervol gens een uitvoering van „La Paix Universel- le" van de Leidse componist C. F. Ruppe, ge schreven naar aanleiding van de vrede van Parijs in 1815, waarmee een einde kwam aan de Napoleontische oorlogen. In deze pro grammatische muziek worden de onderhan delingen, de afkondiging van de vrede, en de vreugde van de bevolking muzikaal uitge beeld. De bijbehorende teksten werden ge declameerd door Liesbeth Binkhorst, de Hym ne a la Divinité werd gezongen door Ellen Beekman en Bea Meijs. De uitvoerenden oogstten een warm applaus voor de vertol king van dit wel zeer authentieke onderdeel van het programma. Na de pauze voerden Leendert de Broekert en Frans Karei Adriaanse, barokviool, de sonate op. 137 no. 3 in g van Schubert uit. In deze fraaie en levendige uitvoering was ook weer frappant hoezeer de helderheid en zangerig heid van de vleugel tot een geheel andere aanpak van deze muziek leidt. Hierna gaf Leen de Broekert een uitvoering van de Zes Bagatellen op. 126 van Beetho ven, diens laatste werk. Ook hier bleken mogelijkheden aanwezig die bij de moderne vleugel niet bestaan: de klankverandering van het una corda en de moderator en de rij ke schakering van dynamiek die deze peda len mogelijk maken. Leen de Broekert en Jos Verpoorten gaven ten slotte een uitvoering van de sonate in C op. 37 van Anton Diabelli. Ook dit was een zeer authentiek gebeuren: Diabelli was een Weens componist en muziekuitgever en zijn werk was bij het muziekminnend pu-

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 32