„zonneveld" 1909-1984 100 Een musical Een gebeurtenis, die ertoe bijdroeg, dat de naam „Zonneveld" in Zeeland een begrip werd, was de opvoering van de musical „De Blauwe Vogel" in de Schouwburg te Middelburg. De eerste dagschool voor lichame lijk gehandicapten in 1 947 kreeg de naam Mytylschool, genoemd naar de hoofdpersoon uit het sprookje „De Blauwe Vogel" van Maurice Maeterlinck. Het meisje Mytyl gaat met haar broertje Tyltyl op zoek naar de blauwe vogel. Deze alleen kan het dochtertje van de buurvrouw weer gezond maken. Na een jaar zoeken-in-hun-droom komen ze zonder vogel thuis. Op voorstel van zijn moeder geeftTyltyl zijn eigen duif, zijn dierbaarste be zit. Op het moment dat het dochter tje deze in handen krijgt, verandert hij in de Blauwe Vogel en zij wordt gezond en blij. Met andere woor den: door het beste van jezelf te ge ven, kun je de ander gelukkig ma ken. De opvoering van de musical wasop 24 maart 1 972 voor een overvolle zaal. Door het grote succes vond een herhaling plaats op 19 mei. De voorbereiding en opvoering, waarvoor behalve de leerkrachten en leerlingen, ook vele ouders zich hadden ingezet, was een onderwijs project van de school. Tevens hoop te men een bijdrage te leveren aan het streven naar een volledig op gaan van gehandicapten in de maatschappij. Ook was het een middel om de zelfstandigheid van de leerlingen te verhogen en het so ciaal contact te bevorderen. Dokter Roebers memoreerde dat het in het ruim zestigjarige bestaan van „Zonneveld" nog nooit voorge komen was, dat het centrum geheel verlaten lag, want iedereen, kinde ren en personeel, was naar de Schouwburg gekomen. Een couplet van een liedje uit de musical: Blauwe Vogel Zeg mij hoe 'k je roepen moet. Niemand die het weet. Waarom blijf je steeds zo zwijgen, Zal ik nooit een antwoord krijgen Blauwe Vogel, hoe krijg ik je beet? Sport Reeds voordat „Zonneveld" over een eigen zwembad beschikte, werden de leerlingen opgeleid voor een zwem diploma. In 1971 behaalden zeven leerlingen in het Middelburgse zwembad het A-di ploma. In dit zwembad was een jaar daarvoor de opleiding begonnen: een maal per week gingen zij erheen. Uiteraard was er een sterke toename van het aantal kandidaten toen er ge oefend kon worden in het eigen bad. Zo behaalden bijvoorbeeld in februari 1980 drieëntwintig leerlingen hun zwemdiploma. Behalve dat er vijf leer lingen slaagden voor diploma C was er één jongen, die het diploma D behaal de, de eerste op de Mytylschool. Het zwemonderwijs neemt in alle groe pen een belangrijke plaats in. Het zich vrij voelen in het water is voor ieder van grote waarde, maar wel het meest voor kinderen, die aan een rolstoel zijn ge bonden. Zeer groot is ook de waarde van het kunnen zwemmen als vrije tijdsbesteding voor nu en later, leder jaar wordt een zwemtoernooi gehou den. Hieraan nemen ook deel de lagere scholen uit Domburg, Oostkapelle, Aagtekerke en Arnemuiden en ook de school voor L.H.N.O. uit Oostkapelle. Contacten met andere scholen krijgen tevens de kans in het jaarlijkse basket- baltoernooi. Een ander toernooi, dat jaarlijks terug keert op school, is dat van tafeltennis. Twee dagen neemt dit in beslag: één dag voor schuiftafeltennis en één voor gewoon tafeltennis. Dit resulteert in het deelnemen aan het regionaal toernooi en bij goede prestaties hiér, aan het lan delijk toernooi. Sporten met therapeutisch karakter: zwemmen, paardrijden en judo. Voor de eerste maal is dit jaar ook mee gedaan aan het hockeytoernooi in Bra bant en wel met een ploeg elektrische- en een ploeg gewone rolstoelen. Een andere sport met een therapeuti sche en recreatieve waarde is het paardrijden. In mei 1 972 startte de stichting in op richting „The Hobbits" met paardrijden voor gehandicapte kinderen in de ma nége van de heer J. Pouwer te Seroos- kerke. Toen de heer L. Kooistra, secre taris van de gewestelijke bond van lan delijke rijverenigingen en voorzitter van „The Hobbits" het plan lanceerde, werd hij op „Zonneveld" geconfronteerd met de nodige aarzelingen. De twaalf leer lingen, die toen wekelijks de instructie volgden, waren matig tot licht gehandi capt. Gestreefd werd om de leerlingen zó te begeleiden, dat, wanneer ze ont slagen werden uit de inrichting, ze in staat waren zich aan te sluiten bij een landelijke vereniging. De leden van de „Gouwe Rijers" stelden hun pony's beschikbaar voor die woensdagmiddag. Al gauw bleek het een groot succes te zijn: los komen van hun handicap. In 1976 schonken de Zeeuwse ringrij- ders een fors bedrag aan „The Hobbits" voor de aanschaf van sportkleding. De ze schenking stond in verband met het

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 20