„zonneveld" 1909-1984 101 25-jarig bestaan van de Zeeuwss ring- rijders. Momenteel volgt een groot aantal leer lingen de lessen in paardrijden. Behalve inde vrije tijd is het voor enkele groepen opgenomen in het lesprogramma. De reden kan van therapeutische aard zijn, maar vooral ook met het oog op het uit breiden van de mogelijkheden van een zinvolle vrije-tijdsbesteding. Als plus punten kunnen onder andere genoemd worden: doorbreking van de eenzaam heid, oefening in concentratie- en aan passingsvermogen, meer zelfvertrou wen krijgen, leren eigen verantwoorde lijkheid te nemen van beslissingen en het leren zorgend omgaan met het dier. Ook aan judo wordt reeds een aantal ja ren aandacht, besteed. In mei 1 973 be gon de heerC. M.Tissink, ouder van een leerling, met judo aan een twintigtal ge handicapten. Hij werd geassisteerd door de heer P. Walraven, een judoka. Het belangrijkste doel was de recreatie. De praktijk bewees, dat de kinderen zich meer durfden bewegen, meer zelf vertrouwen kregen. Het ging om écht judo: er werden houdgrepen aange leerd, beenworpen, een heupworp en sommige kinderen konden ook een armklem toepassen. In juni 1 975 kwam de heer A. van Pee- nen, voorzitter van de judovereniging „Shin-Koku" te Nieuw- en Sint Joos- land aan een tiental leerlingen de diplo ma's uitreiken. Vier ontvingen de gele slip en zes de gele band. De examens werden afgenomen volgens de door de Nederlandse Judo-Bond vastgestelde regels. Voor sommigen werden deze enigszins aangepast aan hun handicap. Ook nu wordt nog aan judo gedaan, niet enkel na schooltijd, maar ook onder schooltijd, mede door de therapeuti sche waarde ervan. Allerlei activiteiten In 1971 werd een spontane actie ge houden voor Unicef. Deze bestond on der andere uit een rommelmarkt, pan nekoeken bakken en verloting. Ook wa ren leerlingen actief bij de verkoop van Unicef-wenskaarten. Hierdoor werden in 1972 de eerste wenskaarten ver kocht aan mevrouw Wolters, de echt genote van de burgemeester door twee leerlingen in het Zeehospitium. In 1 975 kocht de Commissaris der Ko ningin, dr. C. Boertien, de eerste kaarten tijdens een bijeenkomst in de ontvang zaal van het Statenzaalcomplex. Dit ge beurde in aanwezigheid van vele verko pers, waaronder een deputatie van „Zonneveld". Het jaar daarop gingen de „Zonnevel- ders" aan kop van een groot aantal Uni- cef-grossiers en dit resultaat werd ook in latere jaren behaald. Actief zijn de leerlingen ook ieder jaar in de verkoop van kinderpostzegels. I n ok tober 1980 kreeg de Mytylschool een cheque van f 10.000,-. Dit was een deel van de landelijke opbrengst van de kinderpostzegels van het jaar daarvóór. Last but not least moet de aandacht ge richt worden op Sport Steunt „Zonne veld". Sedert een lange reeks van jaren heeft deze „club" met prijzenswaardige ijver gezorgd dat „Zonneveld" met zeer nuttige geschenken werd bedacht tot zelfs een fraaie bus toe. Sport Steunt „Zonneveld" valt niet weg te denken in het geheel van de activiteiten van het zeehospitium. De toekomst van Zonneveldals regionaal Zeeuws kinderrevalidatie centrum Al zal „Zonneveld" steeds zijn lokale kleur, die voor een deel door de ge schiedenis werd bepaald, behouden, toch heeft het instituut zich geschaard in de rij van 28 vergelijkbare revalida tiecentra in Nederland. Wat het beleid betreft kan het centrum zich dan ook niet aan landelijke ontwikkelingen ont trekken. Er is in de laatste tien jaar wat dat betreft veel gebeurd. De wettelijke erkenning als inrichting voor gezondheidszorg wordt het duide lijkst beschreven in het Koninklijk Be sluit van 1 augustus 1979 waarbij ge steld wordt dat het revalidatiecentrum een apart soort ziekenhuis zal zijn en niet langer als een categoraal zieken huis zal worden beschouwd. Hiermee wordt in het bijzonder bedoeld dat re validatiecentra geen functies vervullen die ook door algemene ziekenhuizen vervuld kunnen worden. De taak van een kinderrevalidatiecen trum is niet gemakkelijk in enkele zin nen te beschrijven. De volgende om schrijving van kinderrevaüdatie kan hierbij wel helpen: „Kinderrevaüdatie is

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 21