„zonneveld" 1909-1984 103 Ritmiek onder leiding van mevrouw M. Beinema. handicaps verminderen, waardoor meer aandacht kan worden besteed aan lichtere afwijkingen die toch vaak een grote invloed hebben op de ontwikke ling van het kind en zijn inpassing in ge zin en maatschappij. Het woord „inte gratie" is voor deze inpassing een mo dewoord geworden, dat vaak wordt misbruikt. Het heeft echter twee belangrijke aspecten. Niet alleen zal de hele maatschappij zich meer open moe ten stellen voor de gehandicapte mede mens, maar het is ook de gehandicapte mens zelf die effectiever moet worden getraind en gemotiveerd om te kunnen leven in een maatschappij die niet weet wat daarvoor nodig is. Het verlagen van stoepranden en drem pels helpt maar een klein aantal gehan dicapten. Een veel grotere drempel ligt inde communicatie van mens tot mens. Omdat iedere handicap weer anders is, zal het veelal de gehandicapte zelf zijn die aan ieder die hij tegenkomt op zo duidelijk mogelijke wijze aangeeft hoe er met hem moet worden omgegaan om een voor beide partijen stimulerend contact mogelijk te maken. De maat schappij kan wel bereid blijken tot con tact maar weet daarmee nog niet hoe dat in ieder individueel geval moet ge beuren. Iedere gehandicapte heeft im mers zijn eigen individuele „taal". Als men weet hoeveel communicatie stoornissen ertussen niet-gehandicap- te mensen bestaan, kan men zich ge makkelijk voorstellen hoe groot het probleem is waarvoor de gehandicapte gesteld wordt. Liefde en belangstelling is niet genoeg, er is grote behoefte aan meer kennis en techniek, vooral op het gebied van communicatie. Het revalidatiecentrum en dus „Zonne veld" zal bij dit alles in Zeeland een cen trale rol moeten spelen en kan gelukkig samenwerken met een steeds groter aantal maatschappelijke organisaties die op dit gebied in de laatste jaren zijn ontstaan. Het is niet goed denkbaar dat de rol die „Zonneveld" kan spelen bij de begelei ding van het in zijn ontwikkeling be dreigde kind in enkele jaren zal zijn uit gespeeld, al is het wel denkbaar dat net als tuberculose ooit verdween - en daarmee het begrip „sanatorium" „Zonneveld" een andere plek in de ge zondheids- en welzijnsvoorzieningen zal krijgen.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 23