zeeweringen en boulevards van vlissingen 109 Roeiershoofd, zijn resten van voorma lige inlaagdijken. Deze hoogwaterkering is gedurende zijn bestaan herhaaldelijk van vorm ve randerd. Er werden nietalleen eisen aan gesteld als hoogwaterkering, doch ook als vestingmuur. Aanvankelijk bestond de gehele boule vard uit een onverdedigde aarden dijk. Bij het naderen van de voorliggende geul en de daarbij optredende verdie ping werd de dijk meer aangevallen en ontstond schade. In het jaar 1485 overvielen de Sluize- naars van de partij der Hoeksen Vlissin gen en namen een grote buit mee. Mede om deze reden werd in 1489 Vlis singen voor het eerst met muren en ves ten versterkt. In 1548 werd de eerste steen gelegd van het rondeel (ge- schutsopstelling) aan het Westerhoofd, later Keizersbolwerk genoemd naar Ka- rel V. In een brief van 3 mei 1 560 wordt medegedeeld dat Burgemeesters en Schepenen:'2) „sedert seckere jaeren herwaerts, omme te versekeren den zeedijck an de westsyde derselve stadt van de inundatiën ende zeevloeden, daerduer die tot diverse tyden in peryc- kel geweest hadden, van duer te bree- ken, hebben sy doen maecken ende strecken buyten lancx denselven dyck een steenen muer, becleet met arduyn, geleyt in terras, lanc wesende omtrent 148 roeden, meest gefundeert uyten grondt van de zee, dewelcke veel ge- cost heeft, d'een duer d'andre twintigh pont de roe, bedraghende ter som van 2960 vis, sonder welcke muer soowel 't voorseyde lant als deselve stede ap parent waeren verloren te worden. Al 't selve sonder te toucheren het groote steenen bolwerck ende andre wercken ter fortificatie van deselve stede ge- maeckt, enz." Uit het bovenstaande blijkt dat de nieu we muur „buyten lancx" dus aan de zee zijde van de bestaande dijk is gebouwd en vooral als versterking van de water kering is aangelegd. Ook „gefundeerd uyten grondt van de zee" wijst er op dat de muur vóór de oude dijk, dus op het voorland, is gefundeerd. De Boulevard muren moeten dus van na 1 548 date ren. Men zal er een 10-tal jaren aan ge werkt hebben. De bovenzijde van de muur moet oorspronkelijk op ca. NAP 6 m gelegen hebben, de aarden dijk erachter op ca. NAP 7.00 m. 1439-1808 Periode van Zeewering/ vesting Hoewel het leek of het onderhoud van de dijken goed geregeld was, zoals we in het voorgaande zagen, bleken er in de latere tijd toch vaak problemen te zijn t.a.v. het onderhoud van de dijken. Met name t.a.v. het stuk vanaf wat nu de Westbeer is tot aan het leugenaars- hoofd. Dit stuk lag namelijk oorspron kelijk buiten de jurisdictie (rechtsge bied) van de stad, maar door het leggen van een dwarsdijk in het Molenwater in 1563 (thans C. Buskenstraat) bij de stad gevoegd. Wie moest dit onderhoud nu betalen? Situatie anno 1973. Zgn. Haventje van Meijer met wandelpier, ca. 1 937.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 29