zonneveld 1909- 1984 82 Cornelis trouwt met mr. Willem Adria- nus van Hoek en hun dochter huwt met de keel-, neus- en oorarts August Lode- wijk Jacobus van Hoek, een tijdgenoot van onze Lize. Deze arts en vooral de geneesheer Johannes Jacobus Berde nis van Berlekom, wiens vader in twee huwelijken metzusjesVan den Broecke getrouwd was, hielpen Lize's plannen te verwezenlijken. Metdefamilie Berdenis van Berlekom zijn we in het Middel burgse milieu waarin politieke vooruit strevendheid en sociale bewogenheid gelijke tred hielden. Zwager van ge noemde Van Berlekom was Floor Wi- baut. Over Wibaut is vrij veel gepubli ceerd. Hij was met zijn vriend en mede directeur van houthandel Alberts, Mat- thieu Ghijsen, bewonderaar van Multa- tuli en aanhanger van het Fabiansocia- lisme. Wibaut is in tegenstelling tot Ghijsen van de zachtaardige lijn van het Fabiansocialisme afgebogen naar het lidmaatschap van de Sociaal Democra tische Arbeidsparty samen met zijn vrouw Mathilde Berdenis van Berle kom, die in Middelburg oprichtster was van de socialistische vrouwenvereni ging „Samen Sterk". Het zijn deze families die samenwerken in de Middelburgse „Vereeniging Kin dervoeding" met als doel ondervoede kinderen van het nodige te voorzien zo dat zij het onderwijs op behoorlijke wij ze konden volgen. Leden van deze fami lie waren goed bekend met de misera bele toestanden in veel gezinnen en barre woonomstandigheden. Wij mo gen zeggen dat Lize van den Broecke zeker niet onvoorbereid aan het werk is gegaan om zieke kinderen, „haar ge zin", een onderdak te geven, dat aan al le eisen van een zeehospitium kon vol doen. De arts Berdenis van Berlekom, strijder voor een goede gezondheids zorg, was hierbij tot grote steun. Een zeehospitium: in 1 907 namen de plannen vaste vorm aan en als plaats van vestiging werd Domburg gekozen. Toen de berichten over de oprichting zich begin januari 1908 verspreidden, veroorzaakten zij in de badplaats veel opschudding. Voor- en tegenstanders Zonneveld te Oostkapelle kort na de opening.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 2