zeeweringen en boulevards van vlissingen 112 werd opgeheven ging het beheer en on derhoud van de vestingwerken aan de zeezijde over van Defensie naar Rijks waterstaat. Dit gedeelte „rijkszeewe ring" loopt zodoende van de westbeer bij de oprit tot de oostbeer bij het ei land. De eerste bebouwing langs de Boule vard De Ruyter dateert van 1 883 l9). In 1 890 werden de muren van de boule vard door de gemeente met ca. 2 m op gemetseld en van een borstwering voorzien, tevens werd bestrating aan gebracht. Ook Boulevard De Ruyter kreeg bij de stormvloed van 1 februari 1953 het zwaar te verduren. Over grote delen werd de borstwering weggeslagen en op één plaats kwam de muur voorover. Na 1953 Na de stormvloed van 1 februari 1 953 was het zaak zich te beraden op de sterkte en hoogte der zeeweringen rond het laaggelegen Nederland. In Vlissingen bedroeg de stormvloed toestand in 1953 NAP +4.55 m. De hoogst bekende stand tot dusver be droeg NAP +3.92 (1906). Een stand hoger dan NAP +4.55 zou dus zeker voor kunnen komen. Aan de hand van waarschijnlijkheids berekeningen c.a. is voor diverse plaat sen langs de Nederlandse kust een wa- terstandpeil behorende bij een super- storm vastgesteld. Dit peil bedraagt voor Vlissingen NAP 5.65 m en is op gebouwd uit een waterstand van NAP 5.40 vermeerderd met 0.25 m voor „bui-stooteffect". Het is altijd mogelijk dat in verband met relatieve zeespiegelrijzing dit peil van 5.65 m in de toekomst verhoogd moet worden. Verbetering zeewering Boulevards Evertsen en Bankert In 1 962 is aan het Waterloopkundig La boratorium te Delft opdracht gegeven voor het verrichten van een modelon derzoek20) naar de mogelijkheden tot verbetering van deze zeeweringen. Uit gangspunt van dit onderzoek was dat het dwarsprofiel van de zeewering zo danig verbeterd diende te worden dat gedurende een storm waarbij het ont- werppeil werd bereikt, achter deze zee wering geen schade zou optreden. Als grens voor de hoeveelheid overslagwa ter werd gesteld 2 liter per meter dijk per seconde. Het is evenwel moeilijk in een schaal model hiervoor een nauwkeurige waar de te bepalen, als gevolg van schaalef fecten. Aan de hand van vergelijkingen moet men dus de overslag zo goed mo gelijk bepalen. Westbeer vanuit zee met aansluiting aan Gasthuisbolwerk (r.). Op de achtergrond de huizen van de Coosje Buskenstraat ca. 1 936.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 32