zeeweringen en boulevards van vlissingen 113 Boulevard De Ruyter ca. 1886. Rechts het eerste gebouw aan deze Boulevard gebouwd t.b.v. het Ned. Loodswezen; links het gebouw t.b.v. van het Belgisch Loodswezen uit 1 886. Diverse ontwerpen zijn onderzocht. De plannen „voorlangs" hadden het be zwaar dat het badstrand zo goed als ge heel verdween of een zo hoge dijk vóór de boulevard moest worden gemaakt dat het uitzicht geheel verdween. Uit het onderzoek volgde, dat het aanbren gen van alleen een dijk „achterlangs" bij een kruinshoogte van NAP 9.00 m voldoende bescherming bood als wa terkering. De bebouwing ervoor (dus op de boule vard) zou dan evenwel bij een super- storm worden beschadigd en misschien zelfs geheel verloren gaan (ofwel in storten). Daar de schadelijke werking van een zwaar beschadigde bebouwing op de zeewering onvoorspelbaar is, is als tweede eis gesteld, naast de hoeveel heid overslagwater, dat gedurende een superstorm de bebouwing niet of nau welijks mag worden beschadigd. Een moeilijkheid vormde detoelaatbare kracht die op de bebouwing mocht worden toegelaten. Omdat bij de stormvloed van 1 februari 1 953 de be bouwing hoegenaamd niet werd be schadigd, is de toen optredende kracht als kriterium aangehouden en in het model ingevoerd. Uit het onderzoek bleek voorts dat snel le afvoer van het water op de boulevard de kracht op de bebouwing vermindert. Bij een grotere dikte van de waterschijf op de boulevard neemt de loopsnelheid van de golven op de boulevard toe, waardoor de krachten op de bebouwing snel groter worden. In 1952 en 1966 werd respectievelijk 50.000 en 32.000 m3 zand op het bad strand gebracht, dat evenwel vrij snel weer verdween. Het in 1 972 ingediende plan voor ver sterking van de Boulevards Evertsen en Bankert bestond uit 2 delen, namelijk 1e versterking achterlangs, 2e aanvul lende werken aan de zeezijde van de be bouwing. Om tijdverlies als gevolg van nog uit te voeren onderzoek „voorzijde" te voorkomen, is in mei 1 974 reeds een begin gemaakt met de verzwaring ach terlangs, gereed september 1 976. Eind mei 1 981 werd begonnen met de ver sterking zeezijde, bestaande uit het aanbrengen van een gewapend beton nen keermuur met oversteek, een zoge naamde parapet, waardoor de golven worden teruggeslagen, het versterken en verbreden van de bestaande glooiing en berm en het aanbrengen van een ge sloten asfaltbekleding achter de keer muur, dit laatste om verwatering van de

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 33