„zonneveld" 1909-1984 87 Evacuatie „Zonneveld" naar „Dennenheuvel" te Ossendrecht. komst met het consultatiebureau van dr. J. H. Wagener in de Maasstad. Ja renlang kwamen groepen van veertig kinderen uit Rotterdam elke drie maan den om aan te sterken en te genieten van Zeeuwse lucht, strand en water. Verplicht waren natuurlijk de zonneku- ren in lange rijen op of voor het balkon. Geestelijke ontwikkeling werd niet ver geten. Het jaarverslag over 1935 ver meldt: „Iedere morgen krijgen de kin deren van negen tot elf uur gewoon La ger Onderwijs Daarna wordt gewan deld of bij slecht weer gymnastiekles gegeven in de speelzaal." De jaren 1 939-1 945 zijn voor „Zonne veld" zeer bewogen geweest, zowel op medisch gebied als op organisatorisch terrein tengevolge van de oorlogstoe stand. Het jaarverslag over 1 939 opent met deze alinea: „Zonder twijfel zal het jaar 1 939 voor onze inrichting te boek blijven staan als een jaar waarin het karakter van de ver pleging in andere banen is geleid. Wer den in vorige jaren voornamelijk kinde ren opgenomen met geringe afwijkin gen, in 1939 werden, vooral onder in vloed van dr. De Stoppelaar te Middel burg vanuit het Consultatiebureau kin deren met veel ernstiger longafwijkin gen naar „Zonneveld" gezonden. Aan de verpleging werden tengevolge hier van veel hogere eisen gesteld. Herhaal delijk traden ernstige complicaties op en moesten kinderen geïsoleerd wor den. Met grote voldoening mag ik (Vaandrager) constateren, dat Directri ce en verplegend personeel volkomen tegen deze veel zwaardere taak bleken opgewassen te zijn." Kort na de 10e mei 1 940 werd het zee hospitium gevorderd door het Neder landse leger. De Walcherse kinderen werden naar huis gezonden, het andere deel naar „Berkenbosch" overgebracht. De directrice en het verplegend perso neel werkten in die dagen dag en nacht om de kinderen behoorlijk gehuisvest te krijgen. Begin juni werd „Zonneveld" weer door de kinderen betrokken, maar de bezetter vorderde het gebouw voor een derde deel voor de Wehrmacht. Door afscheidingen te maken kon de verpleging doorgaan. Op 20 oktober 1941 werd het gedeelte dat dienst deed als polikliniek voordeWehrmacht vrijgegeven. Op 4 augustus 1 942 werd door de be zetter de gedeeltelijke evacuatie van Walcheren bevolen. „Zonneveld" viel onder dit bevel: binnen twee weken moest het hospitium worden ontruimd. Nog in augustus vond de verhuizing naar „Dennenheuvel" in Ossendrecht plaats. In een gebouw waarvoortwintig patiënten plaats was geweest, moesten negentig kinderen en al het personeel worden ondergebracht. Het verslag vermeldt: „Met moed werd het werk aangepakt. Onmiddellijk werd met verhuizen begonnen. In48 volgela den vrachtauto's werd de inboedel overgebracht. Een gedeelte van het personeel ging vooruit om in Ossen drecht alles in ontvangst te nemen. 14 Augustus werden de chirurgische patiënten vervoerd in 5 ziekenauto's en 3 grote bussen. Drie vrachtauto's volg den met de bedden. 1 5 Augustus ver trokken twee autobussen met de gemo biliseerde meisjes en het personeel van de afdeling. 1 6 Augustus verhuisde de jongensafdeling met het laatste perso neel en de laatste bedden. Het bestuur deed een rondgang door het ledige gebouw. De stemming was down. Hoe zouden we ons geliefd „Zon neveld" terugvinden?" Tot zover het verslag. Van oktober 1 944 tot november 1 945 stond Walcheren onder water. In no vember 1 944 werd Walcheren bevrijd. Op 6 oktober al had men op „Dennen heuvel" de bevrijders de hand kunnen drukken. Met behulp van een accu van de Canadezen hoorde men op de radio dat de Westkappelse zeedijk opnieuw was gebombardeerd. Een kleine maand later (3 november) kwam het bericht dat Domburg was bevrijd. „Ons gebouw in Domburg Oostkapelle) heeft nogal wat schade", werd bericht. Toen Walcheren was drooggelegd „ontstond de mogelijkheid in 1946 weer naar Oostkapelle terug te keren." Toen bleek ook hoe groot de schade was. Oorlogsgeweld had huis gehou den, dakloze gezinnen hadden het ge bouw uitgewoond. Veel houtgewas was vernietigd door het zeewater. Ver der bleek de inventaris in Ossendrecht volkomen versleten. Dankzij de hulp van velen en de doortastende aanpak van aannemers, konden in augustus 1946 de voorbereidingen voor de te- rugkeervan de kinderen worden getrof fen. De eerste week van september keerden de kinderen terug. „De afdeling in Oostkapelle was in orde, alle kinderen konden direct in nieuwe bedjes worden gelegd, die in ruime, lichte, moderne zalen voor hen klaar stonden. De onderzoekkamer was ook

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 7