zuidwest-nederland ontsloten 147 globule weergave van dc I I uitbrcidi ASS biologische waarden rond 19! industrie in uanmerking komen mei mogelijke occupalic voor 1980 uitbreiding stedelijk gebied na 1980 aansluitend aan de bestaande kernen nieuw stedelijk gebied nn 1980 Ruimtelijke hoofdstructuur Uit: De ontwikkeling van Zuid-West Nederland, 1971. uitvoering van het Deltaplan. Het volgende en tevens laatste hoofd stuk 5 behandelt het „te voeren beleid". Omdat Zeeland als „probleemgebied" wordt aangemerkt dient de industriali sering krachtig te worden gestimu leerd. De recreatiebelangen moeten evenwel „worden gediend", want „in het Zuidwesten zullen in het kader van het Deltaplan grote nieuwe recreatie mogelijkheden ontstaan." (1 1 7). De Tweede nota over de ruimtelijke or dening verschijnt in 1966. Opnieuw is in deïweede Kamer het verzoek uitges proken „beleidslijnen te concretiseren", deze keer als vervolg op de in 1960 ver schenen Eerste Nota. Minister P. Bo- gaers verrijkt ons land met de „ruimte lijke structuurschets voor Nederland omstreeks 2000", de zogenaamde blokjeskaart. Zowel ten aanzien van na tuurgebieden als ten aanzien van re creatiegebieden worden tal van plano logische wensen geuit, vanuit de opvat ting dat „het kardinale punt in de ruim telijke problematiek van de openluch trecreatie is gelegen bij de voorzienin gen voor de dagrecreatie." (103, curs. MM). De omvang van deze nota is in middels gestegen tot ruim 200 bladzij den. Aangaande de recreatie put de nota uit de Structuurschets voor de ruimtelijke ordening van de openluchtrecreatie uit 1964. Het Deltagebied wordt als een recreatiereservoir met grote toekomst waarde gezien: „In het licht van de sterke bevolking sconcentratie in het Westen en van het toenemende Europese recreatieverkeer vraagt de Noordzeekust bijzondere aandacht. Tot voor kort concentreerde de belangstelling zich in hoofdzaak op het gedeelte tussen Den Helderen Hoek van Holland; thans zijn door het gereed komen van dammen en bruggen in het Deltagebied ook de kusten van de Zuid- hoiiandse en Zeeuwse eilanden hierbij betrokken.(1 06). Een andere - namelijk ambtelijke - sta tus heeft de nota „De ontwikkeling van Zuid-West Nederland" die de Rijkspla nologische Commissie in 1971 uit brengt. Bij uitzondering brengt de RPC adviezen in de openbaarheid. Volgens de Inleiding van het rapport speelden de volgende overwegingen. „De toekomstige ontwikkeling van Zuidwest-Nederland is in ruime kring in discussie. Aanleiding hiertoe vormen de expansie van de zeehavenindus trieën, met name in het noordelijk deel van de Delta, en diverse opeenvolgende studies - gepubliceerd in de jaren 1 968 en 1 969 - waarin een krachtige voort zetting van de groei van deze industrieën in de komende jaren wordt voorspeld, c.q. bepleit. In aansluiting aan deze rap porten hebben de meest betrokken lo kale en regionale bestuursorganen op hun beurt hun visie op de industriële en ruimtelijke ontwikkeling van Zuidwest- Nederland of delen daarvan gegeven. Uitgaande van de overweging, dat de zeehavenontwikkeling van grote bete kenis is voor de gehele ruimtelijke structuur en dat deze ontwikkeling moet worden geplaatst in het kader van geheel Zuidwest-Nederland, heeft de

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 23