windturbines in het zeeuwse landschap 126 Windturbine bij boerderij (hoogte ±12 m), 's-Heerenhoek. „doe-het-zelf" bouwers en amateur onderzoekers. Tussen deze beide uiter sten ligt naar verwachting een belang rijk toepassingsgebied voor de kleinere en middelgrote turbines (ashoogte 1 2- 30 m). Deze leveren voldoende energie (1.000-75.000 Watt) om kleine bedrij ven of groepen van woningen in hun be hoefte te voorzien. Een regeling voor gemeentelijke bestemmingsplannen betreft derhalve de windturbines tot een totale hoogte van ca. 30 m. In Zeeland zijn de condities voor het be nutten van windenergie erg gunstig. Als gevolg van de ligging aan de kust en het vlakke, open landschap behoren de windsnelheden en daarmee het rende ment van windturbines tot de hoogst bereikbare van ons land. Het valt dan ook te verwachten, dat voor bedrijven met een belangrijke energiebehoefte de aanschaf van een windturbine in de toe komst steeds aantrekkelijker kan wor den. Landschap De vraag of windturbines al of niet in het landschap passen is in zijn alge meenheid niet te beantwoorden. De be leving en waardering van landschaps elementen is niet voor iedereen gelijk. Han Lörzing zegt daarover in zijn boekje „De angst voor het nieuwe landschap", dat bij het beleven van een landschap niet alleen het zien erven belangrijk is, maar ook de achtergrondinformatie, zodat begrepen wordt hoe het land schap in elkaar zit. Zo kan het ontbreken van kennis van invloed zijn op de bele ving; wanneer men slecht op de hoogte is van bepaalde ontwikkelingen in het landschap zal men gauw geneigd zijn die ontwikkelingen als negatief te beoordelen en zijn steun zoeken bij het bestaande. Geen wonder, dat de waar dering van landschappen en de elemen ten daarin van persoon tot persoon pleegt te verschillen en bovendien door de tijden heen aan veranderingen on derhevig is. De afkeer van bepaalde ontwikkelingen kan de waardering van een landschap negatief beïnvloeden. Wie tegen modernisering en schaalver groting van de landbouw is vindt ligboxenstallen en torensilo's vanuit die waardering reeds bij voorbaat lelijk. Voorstanders van het gebruik van na tuurlijke energiebronnen zijn gauw ge neigd centrales en hoogspanningslei dingen horizonvervuiling te noemen en als wraak zeggen de promotors van kernenergie hetzelfde van windturbi nes. Op deze wijze keert de afkeer van de inhoud van de ingreep zich tegen de vorm. Aangezien de bevordering van winde nergie reeds als een algemeen erkende wenselijkheid wordt beschouwd, zullen windturbines - hoe dan ook - deel uit dienen te maken van een cultuurland schap, waarin vorm wordt gegeven aan de hedendaagse maatschappelijke ont wikkelingen. Bij de concrete plaatsing van windturbines kan echter gestreefd worden naar een zorgvuldige inpassing in het landschap. Dit houdt in, dat reke ning wordt gehouden met de opbouw en structuur van het landschap en dat de situering zodanig plaatsvindt, dat in ieder geval een begrijpelijk en samen hangend geheel ontstaat. Vermeden zal moeten worden, dat de windturbine als een vreemd en storend element in het

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 2