windturbines in het zeeuwse landschap 130 ZONERINGSKAART WINDTURBINES fTïïïïl b.bb„b. bbm E3 L.„„ K.,n.. VS3 .li.."»»". geving van deze kernen zijn wel moge lijk, maar zullen zorgvuldig ingepast moeten worden (aantal, situering, hoogte), zodanig dat de karakteristiek van de verschillende silhouetten in stand blijft. In het overige agrarische gebied bestaan ten aanzien van wind turbines geen beperkingen vanuit na tuurwetenschappelijk of landschappe lijk oogmerk. De ruimtelijke plaatsingsmogelijk heden worden -bepaald aan de hand van de voornoemde onderverdeling in open buitengebied, bebouwingscon centraties en randzönes van kernen en bebouwde kommen. Bedrijfsterreinen komen hier vrijwel niet voor. De ver- blijfsrecreatieterreinen langs de wegen Hogeweg, Hogezoom en Laöne vormen een zodanig dicht bebouwd gebied met een grote verwevenheid van functies, dat deze gebieden in dit geval zijn aan gemerkt als bebouwde kom. De mogelijkheden ten aanzien van na tuur, landschap en ruimtelijke situatie leiden derhalve tot de volgende inde ling van het gebied van de gemeente Westerschouwen: - in de natuurgebieden, overgangs gebieden, bufferzones en trekrou- tes worden geen windturbines ge plaatst; - in de bebouwde kommen is plaat sing van windturbines in principe niet toegestaan. Er zijn wel moge lijkheden - via een aparte procedu re - voor het plaatsen van windtur bines voor collectief gebruik, zoals voor groepen woningen en recrea- tiebedrijven; - in de randzönes van kernen en in de attentiezónes rond natuurgebieden zijn de plaatsingsmogelijkheden beperkt in verband met gave dorps silhouetten of belangrijke vogel concentraties; - in het overige buitengebied, het agrarische polderlandschap, be staan ruime mogelijkheden voor de plaatsing van windturbines, mits deze nabij en ten dienste van de be bouwing worden opgericht. Deze indeling in zönes is op de zöne- ringskaart voor windturbines van Wes terschouwen weergegeven. Het ge meentelijk beleid weerspiegelt ener zijds een positieve houding ten aanzien van windturbines en anderzijds een grote aandacht en zorg voor natuur en landschap. Slot Tot nu toe is de vraag naar plaatsings mogelijkheden voor windturbines niet erg groot. Mocht deze vraag echter toe nemen dan is de beschreven structurele aanpak voor een gehele gemeente noodzakelijk voor een evenwichtige af weging tussen bevordering van het ge bruik van windenergie en respect voor natuur en landschap. Per op te stellen bestemmingsplan kan van de zöne- ringskaart afgelezen worden welke plaatsingsmogelijkheden voor windtur bines in het betreffende gebied in be ginsel aanwezig zijn. Specifieke om standigheden in de verschillende deel gebieden van het bestemmingsplan zullen echter nog een nadere vertaling en detaillering noodzakelijk kunnen maken. LITERATUUR: 1. Windwijzer, Stad en Landschap, december 1981. 2. Windenergie in Zeeland, Grontmij in opdracht van P.Z.E.M., februari 1982. 3. Notitie Windturbines, Sub-commissie voor de gemeentelijke bestemmingsplannen, novem ber 1983.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 6