bij het 175-jarig bestaan van de wilhelminapolder 172 -rta> w 7.ï?- 7 Verleden tijd: ploegen in de polder met twee maal één PK. dive werd voor iedere dag school verzuim een zeker percentage op het loon gekort!"46) Ook voor de veldwachter als formeel overheidsdienaar was het meewerken aan dergelijke praktijken kennelijk de gewoonste zaak van de wereld: „In het Wilhelminadorp van die da gen werkte de politie niet met be keuringen en processen-verbaal, maar hield er een eigen strafmetho- de op na. Als een jongen iets had uitgehaald, stapte de veldwachter naar de directeur van de polder en rapporteerde de euveldaden van de knaap. De directeur liet de vader bij zich komen en deelde hem mede dat hij die week „een dag verlet" kreegZo kwam het kattekwaad van de zoon, de vader op een dag loon te staan ,"47) Enkele jaren geleden verscheen het boek „Landarbeiders" van Kees Slager. Het heeft hier en daar nogal wat stof doen opwaaien. Over de Wilhelmina polder lezen we hierin: „Simon: Rond 1 920 heb ik vijf jaar in de Wilhelminapolder gewerkt. Dat was 'n model-bedrijf, 'ee: zes van die grote hoeven van honderd gemet elk, 35 paarden per bedrijf, en 75 arbeiders. Ze noemden het hier „de kolonie". Want als je nou in die polder werkte, kon je d'r ook een huis huren. Maar als je daar woon de, mocht je nergens anders gaan werken, want dan moest je eruit. Er woonden daar arbeiders - die had den 'n paar zoons thuis, die 's win ters zonder werk raakten. Maar dan moesten ze 't hart niet hebben om buiten de polder werk te zoeken, want dan werden ze zó uit het huis gezet. Dan werden ze de polder uit geschopt. 't Was daar een bende van slaven! Want er werd nergens zo hard ge werkt als in de Wilhelminapolder. Je stond altijd in het eigen werk en nóóit wist je van tevoren wat je zou verdienen. Want 't was nou wel een modern bedrijf, maar niet als het op die dingen aankwam."40) Overdreven of niet? Mensen die er mid den in hebben gezeten beamen het, an deren zijn geneigd tot een meer ge nuanceerde benadering. Zeker is dat er in de polder heel hard ge werkt moest worden en wat er voor de mensen tegenover stond, was niet meer of beter dan bij de boeren in de omge ving. Voorde arbeiders was er hier altijd de extra dimensie: eerst de hiërarchi sche verhoudingen zoals op iedere an dere grote boerderij, met de boer aan de top en daarboven nog de directie van de polder. Zoals overal had ook hier de medaille zijn keerzijde. Ter gelegenheid van het 1 50-jarig bestaan verkreeg de maat schap het predikaat „Koninklijke", me de op grond van het goede sociale be leid. In de na-oorlogse jaren is in een snel tempo alles veranderd en duidelijk ver beterd. De zeer eenvoudige houten ar beidershuisjes uit de kolonisatieperio de zijn geleidelijk aan allemaal verdwe- Na een dag van hard werken keren de knechts met de aan hen toevertrouwde viervoeters terug op de hofstede Oost-Beveland. (foto van omstreeks 1930)

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 12